Godziny posiłków, czyli kiedy jeść śniadanie, obiad i kolację?

Dodano dnia 6 sierpnia 2021

W natłoku codziennych obowiązków i pośpiechu, by ze wszystkim zdążyć, często zdarza nam się zapomnieć o regularnych posiłkach. Tymczasem, regularne dostarczanie organizmowi energii pozwoli lepiej podołać codziennym wyzwaniom. O ile pory posiłków mogą się różnić w zależności od naszego stylu życia i potrzeb, powinny być przede wszystkim regularne!

Dlaczego ma to znaczenie?

Regularne godziny posiłków – dlaczego są ważne?


Pomijanie śniadania, opuszczanie obiadu, by po powrocie do domu z pracy, nadrobić wszystkie posiłki obfitą kolacją. Planowanie tego, co zjemy, gdy mamy napięty grafik, nie jest prostą sprawą, jednak ze względu na nasze zdrowie i samopoczucie, powinniśmy w to włożyć nieco wysiłku.

Dlaczego warto planować regularne pory posiłków?

 • Dbamy w ten sposób o prawidłową sprawność umysłową w ciągu dnia: będziemy mogli lepiej skupić się na powierzonych nam w pracy zadaniach i być bardziej efektywnym w działaniu!
 • Przekłada się to na lepszy metabolizm – dostarczanie kilku mniejszych posiłków zamiast jednego dużego, korzystniej wpływa na układ trawienny.
 • Wpływa to również na prawidłowe wykorzystanie składników odżywczych zawartych w jedzeniu.

Regularne posiłki pozwalają też organizmowi przyzwyczaić się do określonych godzin dostarczania jedzenia, przez co spala on kalorie na bieżąco, nie odkładając zapasów.

Co więcej, przez cały dzień pomagają utrzymać stały poziom cukru we krwi – zapobiega to jego gwałtownym skokom.

pora śniadania - o której godzinie


Jak często planować posiłki?

 

Dobrą praktyką jest rozbicie spożywanego dziennego zapotrzebowania kalorycznego na kilka mniejszych posiłków, zamiast stawiania na jeden-dwa większe. Dzięki temu, dostarczamy naszemu organizmowi energii równomiernie przez cały dzień.

Optymalnie jest sięgać po coś do zjedzenia co 3-4 godziny – dlatego ważną rolę w codziennym jadłospisie odgrywa drugie śniadanie. To wartościowy posiłek, którego nie powinniśmy pomijać w naszej diecie! Oczywiście, pod warunkiem, że to, co akurat wtedy zjemy, będzie wartościowe i bogate w składniki odżywcze.


Co jeść na drugie śniadanie?


Świetnym pomysłem na drugie śniadanie będą owoce! Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracowników, w trosce o ich dobre samopoczucie, ale i efektywność w codziennych zadaniach, coraz więcej pracodawców zapewnia dostęp do świeżych owoców w biurze! W dobie pracy zdalnej i hybrydowej, wiele firm poszło o krok dalej, dbając o pracowników na home office. Otrzymali oni od pracodawcy zestawy owoców, warzyw i zdrowych przekąsek, idealnych do uzupełnienia energii w ciągu dnia w ramach wartościowego drugiego śniadania!

drugie śniadanie o której godzinie


Sposoby na regularne pory posiłków

Jeśli do tej pory prowadziliśmy raczej nieregularny tryb życia i jedliśmy wtedy, gdy akurat mieliśmy okazję, a nie wtedy, gdy czuliśmy głód, wprowadzenie stałych pór posiłków, może być wyzwaniem.

Warto jednak zadbać o drobne zmiany, które doprowadzą do tego, że jadłospis będzie bardziej usystematyzowany. Zobaczmy, od czego warto zacząć:

 • Czas na śniadanie: w porannym rozgardiaszu, łatwo o pominięcie śniadania tylko po to, by móc pospać kwadrans dłużej! Tymczasem, to bardzo ważny posiłek który jest podstawą racjonalnej diety w ciągu dnia. Jeśli mamy problem ze wstawaniem rano, spróbujmy szybkich przepisów na pierwszy posiłek, przez co jego przygotowanie zajmie dosłownie chwilę! Dobrze sprawdzi się tutaj np. jogurt naturalny z owocami lub owsianka z dodatkiem bakalii i sezonowymi owocami.
 • Przypomnienia w kalendarzu: polegamy na nich, planując kolejne sprawy do załatwienia w ciągu dnia. Regularne posiłki i dbanie o prawidłowe funkcjonowanie organizmu nie są mniej ważne niż takie sprawy, jak umówienie przeglądu samochodu lub odbiór ubrania z pralni. Planując je w kalendarzu, wyrobimy sobie nawyk pamiętania o jedzeniu drugiego śniadania lub obiadu, a dodatkowo – nie będziemy mieć poczucia, że marnujemy czas – w końcu mamy to zaplanowane!
 • Wspólne posiłki: czy to w domu, z rodziną, czy w pracy – ze współpracownikami. Nie tylko zapewniają szansę na spędzenie miło czasu przy obiedzie, ale też „wymuszają” regularność i spożywanie ich w odpowiednich warunkach. Obiad zjedzony w firmowej kuchni lub stołówce, bez nadmiernego pośpiechu, nie tylko będzie przyjemniejszy niż ten zjedzony przy biurku, między odpisywaniem na wiadomości e-mail, ale przede wszystkim – zdąży dostarczyć do ośrodka sytości w naszym mózgu informacje o tym, że jesteśmy już najedzeni. Unikniemy spożycia nadmiernych kalorii, a posiłek bardziej nas usatysfakcjonuje.

Najlepsze godziny posiłków – kiedy jeść śniadanie, obiad, kolację?

 • Śniadanie: między 6:00 a 10:00. Jak widać, przedział godzinowy zjedzenia pierwszego posiłku w ciągu dnia, jest dość spory. Skowronki, czyli osoby, które lubią i chętnie wstają rano, będą zjadać śniadanie we wczesnych godzinach przedziału. Sowy, czyli osoby, których maksimum aktywności i zdolności psychofizycznych przypada na godziny wieczorne, mogą wybrać śniadanie pod koniec rekomendowanego przedziału. To, kiedy jeść śniadanie, zależy od osobistych preferencji i stylu życia, warto jednak trzymać się określonego przedziału godzinowego!
 • Drugie śniadanie: zazwyczaj między 2 a 4 godziny po śniadaniu. W zależności od tego, o której jemy śniadanie i obiad, drugie śniadanie powinniśmy zaplanować pomiędzy tymi porami. Dobrym pomysłem na wartościowe drugie śniadanie będą ulubione owoce!
 • Obiad: do 15:00. Dobrze, by był on jednym z większych (obok śniadania) lub największym posiłkiem dnia. Dzięki temu, będziemy mieć dużo energii na popołudnie i wieczór, a także unikniemy pokusy sięgania bo zbyt obfitą kolację.
 • Podwieczorek: miedzy 2 a 4 godziny po obiedzie. To posiłek, który możemy zjeść „na szybko” po powrocie z pracy do domu, by zaspokoić głód przed kolacją. Lepiej, by była to wartościowa przekąska, niż słodycze lub fast food!
 • Kolacja: zazwyczaj między 17:00 a 21:00. Tutaj, podobnie jak w przypadku śniadania, mamy dość szeroki zakres godzinowy. Powinniśmy ją zjeść najpóźniej 2-3 godziny przed planowanym położeniem się spać. Kolacja nie powinna być największym posiłkiem dnia – dobrze zaplanować wieczorem zjedzenie czegoś lekkiego.

pora na obiad - o której godzinie

Jak widać, zaplanowanie stałych godzin posiłków, nawet jeśli początkowo może wydawać się trudne, jest w naszym zasięgu ręki. Korzyści zdrowotne i te związane z samopoczuciem, będą odczuwalne stosunkowo szybko – dlatego nie warto zwlekać z zadbaniem o regularne pory posiłków!