Jak prawidłowo przechowywać świeże owoce?

Dodano dnia 15 grudnia 2020

Dietetycy mówią wyraźnie, że powinniśmy jeść minimum 500 gramów warzyw i owoców każdego dnia. Pozornie to prosta sprawa, jednak samo pamiętanie o tym, żeby jeść owoce, w praktyce rodzi wiele wyzwań. Przede wszystkim w pracy albo w domu musimy mieć dostępne odpowiednie produkty, a zatem regularnie je kupować, a także odpowiednio przechowywać. Bo zepsute owoce zamiast świeżych to tylko frustracja i strata pieniędzy! Jak zatem odpowiednio przechowywać owoce? Zobacz nasze wskazówki!

Świeże owoce – najpierw wybór i selekcja

Już na etapie zakupów warto zwrócić uwagę na to, jak wyglądają owoce. Powinniśmy kupować takie, które są dobrej jakości. Dlatego zdecydowanie polecamy zaopatrywanie się u lokalnych dostawców niż w supermarketach. Promocyjna cena na wybrane warzywa i owoce to raczej sygnał alarmowy – najczęściej oznacza, że produkt leży już długo i już za chwilę nie będzie nadawał się do jedzenia. Jeśli chcemy użyć go jeszcze tego samego dnia, można śmiało kupować. Natomiast kupowanie na później to już ryzyko. Nie należy też pod wpływem promocji kupować więcej niż potrzebujemy.

Jeśli owoce kupujesz na później można spokojnie sięgnąć po takie, które jeszcze nie są w pełni dojrzałe. Nie ma niczego złego w kupieniu na przykład bananów, które są jeszcze lekko zielonkawe – już za 1-2 dni będą miały typową żółtą barwę – to kwestia czasu.

Chcesz owoce z pewnego źródła? Możesz je zamówić w Dailyfruits Home!

Po drugie: odpowiednie opakowanie

Zakupy w supermarketach czy dyskontach najczęściej oznaczają konieczność pakowania produktów w foliowe woreczki. Często w ten sam sposób pakują też uliczni sprzedawcy. Pomijając już fakt, że jednorazowe torebki foliowe są nie ekologiczne, to w dodatku folia nie sprzyja przechowywaniu. Najlepiej jest umieszczać zakupy w koszyku albo specjalnej wielorazowej torbie na warzywa i owoce. Jeśli już musimy korzystać z opakowań jednorazowych, ważne jest, żeby już w domu się ich pozbyć i przełożyć zakupy gdzie indziej. 

Dobrze mogą się sprawdzić pojemniki szklane, ceramiczne i porcelanowe.  Są bezpieczne, ponieważ nie wchodzą w reakcję z żywnością. Bardzo dobrym patentem są także wielorazowe woreczki do przechowywania owoców. Można je samodzielnie wykonać… nawet z firanki!

woreczki przechowywanie owoców i warzyw

Po trzecie: temperatura

Chociaż przyjęło się przechowywać produkty spożywcze w lodówce, trzeba mieć świadomość, że nie wszystkim wyjdzie to na dobre! Niektóre warzywa i owoce potrzebują zdecydowanie wyższych temperatur. Z dala od lodówki powinniśmy trzymać przede wszystkim owoce egzotyczne jak banany, pomarańcze, mandarynki, kiwi. W niskich temperaturach będą się szybciej psuć, stracą odpowiednią barwę, smak i aromat. Takie produkty powinniśmy przechowywać w temperaturze pokojowej – na półmisku albo w koszu na owoce.

przechowywanie owoców

 Do przechowywania owoców i warzyw w lodówce możemy sięgnąć po specjalne pojemniki z filtrem węglowym, dzięki któremu etylen wytwarzany przez rośliny w procesie dojrzewania jest pochłaniany, co przedłuża ich trwałość. To rozwiązanie zapewnia również odpowiednią cyrkulację powietrza.

W temperaturze pokojowej lepiej jest trzymać także jabłka i gruszki.

Warto znaleźć także inne miejsce na ziemniaki, cebulę, cukinię i pomidory – dla nich także w lodówce jest zbyt zimno. Idealnie jeśli na ziemniaki mamy do dyspozycji spiżarnię albo piwnicę – miejsce dość chłodne (ale cieplejsze niż lodówka) oraz ciemne.

W lodówce można natomiast długo przechowywać marchew, pory, kapustę, brukselkę, koperek czy natkę pietruszki. Idealne miejsce dla nich to szuflada na dole. Do 2 dni można przechowywać w lodówce maliny, truskawki czy jagody. W tym przypadku jednak lepiej wybrać miejsce, gdzie temperatura jest trochę wyższa – w górnej części lodówki.

Przy przechowywaniu warto pamiętać, żeby warzywa oddzielić od owoców.

Jak widać właściwe przechowywanie produktów wymaga trochę wiedzy i doświadczenia. Dobrze jest także znać odpowiednich dostawców. W Dailyfruits od lat kładziemy na to nacisk. Owoce kupujemy codziennie, a z najlepszymi sadownikami współpracujemy bezpośrednio, dzięki czemu dokładnie znamy źródło pochodzenia owoców. . Zobacz kim są nasi dostawcy

A jak przechowywać owoce w biurze?

W przypadku małych ilości sprawa jest prosta – owocowa skrzynka najczęściej ląduje na kuchennym blacie i stamtąd pracownicy mogą wybierać to co lubią. 

Czasem jednak pojawia się potrzeba, żeby lepiej wyeksponować zdrowe przekąski. Tutaj pomogą drewniane lub metalowe stojaki na owocowe skrzynki. Takie produkty jak soki czy jogurty najlepiej przechowywać w przeznaczonej do tego lodówce. 

Chcesz zobaczyć, jak możemy pomóc? Zobacz zakładkę Przechowywanie i ekspozycja