Jakie jabłka do wyciskarki wolnoobrotowej?

Dodano dnia 28 marca 2022

Domowe soki są źródłem witamin i świetnym uzupełnieniem diety. Dzięki regularnemu ich piciu, dostarczamy organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, których powinniśmy. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy ze względu na brak czasu, nie zawsze pamiętamy o odpowiedniej ilości warzyw i owoców w codziennym jadłospisie. Soki pozwolą szybko nadrobić!

Jednym z najpopularniejszych smaków soków przygotowywanych w domu, są te na bazie jabłek. Zastanówmy się nad ich najlepszymi odmianami. Pozwoli nam to ustalić, po jakie jabłka do wyciskarki wolnoobrotowej powinniśmy sięgać, a jakie sprawdzą się lepiej do sokowirówki.

 

Domowe soki – dlaczego warto?

Domowe soki to naturalny wybór dla osób, które świadomie podchodzą do swojej diety, a zdrowy styl życia jest im bliski. To sposób na zapewnienie odpowiedniego nawodnienia organizmu, oczywiście, oprócz picia na co dzień odpowiedniej ilości wody.

Soki wyciskane w domu to łatwy do przyswojenia witaminowy zastrzyk – zwłaszcza dla osób zabieganych, które nie mają czasu, by przygotowywać każdego ranka pożywne, zbilansowanie. Wówczas szklanka soku pomoże uzupełnić zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, których mogło zabraknąć na talerzu bądź w misce.

Jeśli tego byłoby mało, soki przygotowywane w domu to również kontrola jakości składników: mamy wpływ na to, z czego je przygotowujemy i możemy być pewni jakości używanych w tym procesie produktów. Mamy też świadomość, że soki wyciskane w domu pozbawione są wszelkich dodatków substancji konserwujących czy słodzących.

Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy przygotowujemy te zdrowe napoje dla dzieci!

W końcu – domowe soki to również wyjątkowy smak! Dobierając składniki, a także – sposób przygotowania soków, mamy wpływ na to, jaki finalnie sok uzyskamy. Oczywiście, mamy na myśli tutaj charakterystyczny smak, ale nie tylko. Korzystając z różnych narzędzi do wyciskania soku, otrzymamy różną konsystencję napojów – możemy więc wybierać ją według swoich preferencji.

sok jabłkowy

Przewaga soku jabłkowego nad pomarańczowym!

Gdy zadamy pytanie o ulubiony sok, z dużą dozą prawdopodobieństwa, część osób wskaże pomarańczowy, podczas gdy druga – jabłkowy. Ten ostatni ma kilka istotnych przewag, które warto rozważyć, zwłaszcza w kontekście przygotowywania soków w domowym zaciszu.

Dlaczego warto postawić na sok jabłkowy?

  • Można go przygotować zarówno w sokowirówce, jak i wyciskarce wolnoobrotowej.
  • W zależności od odmiany jabłek, smak będzie nieco się różnił – uzyskujemy więc spory wpływ na to, co przygotowujemy do picia i możemy też, zmieniając odmiany, nieco zmieniać smaki soku.
  • Świetnie komponuje się z innymi owocami – na przykład porzeczką lub brzoskwinią.

    Ten ostatni argument przemawia również za tym, by przygotowując sok z jabłek, wybrać wyciskarkę wolnoobrotową!

 

Dlaczego wyciskarka wolnoobrotowa? Największe zalety tego sprzętu!

Decydując się na przygotowanie soku w domu, dobrze zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Od kilku lat, coraz popularniejsze są wyciskarki wolnoobrotowe, które zastąpiły w domach sokowirówki. Cechują się nieco inną budową i mechanizmem pracy, a przede wszystkim – ogromną zaletą, która polega na technologii przygotowania soków, która pozwala zachować najważniejsze składniki odżywcze zawarte w owocach.

Jeśli chcemy zaopatrzyć naszą kuchnię w sprzęt do przygotowania soków w domu, po wyciskarkę warto sięgnąć, bo:

– Pozwala na przygotowanie naturalnie mętnych, bogatych w smak soków
– Daje możliwość przygotowania soków z więcej niż jednego owocu naraz
– Dzięki swojej unikatowej zasadzie działania, polegającej na miażdżeniu miąższu, sok nie jest pozbawiony ważnych składników odżywczych
– Pracuje ciszej niż sokowirówka
– Sok możemy przygotować z miękkich owoców, a nawet – warzyw liściastych
– Ma szereg innych zastosowań w kuchni, na przykład pomaga przygotować sorbety, jedzenie dla dzieci lub domowe masło orzechowe

Jak widać, zalet jest naprawdę sporo, a to nie jest ich wyczerpana lista! Nic dziwnego, że to wyciskarki mocno zyskują na popularności. Wynika to również z coraz korzystniejszych cen tych urządzeń.

Aby przygotować pyszny sok jabłkowy w wyciskarce, dobrze uważnie przyjrzeć się odmianom tych owoców, by uzyskać odpowiedni smak soku!

Sok jabłkowy w wyciskarce wolnoobrotowej – jakie odmiany jabłek?

Odmian jabłek jest naprawdę sporo – często kupując te owoce, kierujemy się preferencjami dotyczącymi smaku czy kruchości. Nie inaczej jest w przypadku soku – także tutaj możemy wybierać różne odmiany – takie, które dobrze sprawdzą się do przygotowania soku w wyciskarce.

jabłka dla pracowników

Na jakie postawić? Dobrze sprawdzą się tutaj odmiany jesienne i zimowe. Warto określić też, jaki sok bardziej nam odpowiada: słodki czy słodko-kwaśny: to zdeterminuje, jakie odmiany warto wybrać.

Jeśli chcemy uzyskać słodki sok, dobrze postawić na takie odmiany, jak:
– Ligol
– Golden Delicious
– Szampion

W przypadku, gdy preferujemy soki z wyczuwalną nutą kwasowości, powinniśmy postawić na takie odmiany, jak:
– Cortland
– Jonagold
– Gloster
– Gala
– Macintosh

Soki uzyskane z niektórych odmian będą też gęstsze niż inne – zwłaszcza, że pracujemy na wyciskarce wolnoobrotowej. Jeśli lubimy nieco rzadsze soki, powinniśmy omijać te wyciskane z Jonagolda czy Cortlanda.

Domowe soki jabłkowe to prawdziwa gratka, a jednocześnie – bomba witaminowa! Jabłka możemy łączyć też z innymi owocami, w wygodny sposób przygotowując soki w wyciskarce wolnoobrotowej.