Jakie owoce i warzywa podnoszą ciśnienie?

Dodano dnia 22 września 2021

Coraz więcej Polaków cierpi na nadciśnienie – według danych NFZ, w 2018 z tą dolegliwością żyło w naszym kraju aż 9,9 mln osób! O nadciśnieniu mówimy wówczas, gdy ciśnienie krwi przekracza wartości 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz 90 mm Hg ciśnienia rozkurczowego – to pierwszy stopień nadciśnienia. Nadciśnienie tętnicze wymaga odpowiedniej opieki lekarskiej i często – przyjmowania leków.

Pamiętajmy jednak, że oprócz nadciśnienia, możemy spotkać się również ze zbyt niskim ciśnieniem. Mówimy o nim, gdy ciśnienie wynosi 90/60 mm Hg i mniej. Także ten stan wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Można jednak próbować z powodzeniem regulować ciśnienie krwi, korzystając ze sprawdzonych, naturalnych sposobów!


Nadciśnienie tętnicze – dlaczego jest niebezpieczne?


Zanim przejdziemy do niskiego ciśnienia, przyjrzyjmy się drugiemu spektrum skali. Nadciśnienie tętnicze to poważny problem, z którym zmaga się wiele osób w naszym otoczeniu.

Jakie są kluczowe czynniki ryzyka nadciśnienia? Oto najważniejsze z nich:

 • Otyłość, zwłaszcza otyłość brzuszna
 • Mała aktywność fizyczna
 • Nadmierne spożycie soli
 • Palenie tytoniu
 • Nadmierne spożywanie alkoholu

Na występowanie nadciśnienia wpływają również takie aspekty, jak wiek, płeć (częściej dotyczy mężczyzn), obciążony wywiad rodzinny.

Jak widać, na część czynników ryzyka mamy wpływ, mogąc próbować je wyeliminować. Podstawą jest zadbanie o zdrową, zróżnicowaną dietę i o aktywność fizyczną.


Zdrowa dieta dla prawidłowego ciśnienia


Co włączyć do codziennego jadłospisu, by zmniejszyć ryzyko nadciśnienia? Dobrym pomysłem jest uzupełnienie diety o warzywa i owoce! Są szczególnie cenne zwłaszcza w wersji surowej i gotowanej. Uzupełnienie o nie posiłków nie wymaga rewolucji w menu – można je dodać do tego, co zwykle zjadamy, zmniejszając proporcje objętościowe. W ten sposób nie mamy poczucia nagłej zmiany, ale krok po kroku, posiłek za posiłkiem, wypracowujemy lepsze nawyki żywieniowe.

Oprócz warzyw i owoców, w diecie powinniśmy uwzględnić też takie produkty, jak:

 • Pełnoziarniste pieczywo
 • Nasiona roślin strączkowych
 • Chude mięso
 • Ryby morskie
 • Odtłuszczony nabiał
 • Orzechy

Jak widać, powyższe składniki świetnie wpisują się w szeroko rozumianą dietę śródziemnomorska. Znając tę listę i podstawowe jej założenia, znacznie łatwiej będzie nam komponować zdrowe dania, regulujące ciśnienie krwi.

 

Zbyt niskie ciśnienie – możliwe konsekwencje


Chociaż zbyt niskie ciśnienie nie jest tak niebezpieczne, jak nadciśnienie, wiąże się również z wieloma dolegliwościami. Niskociśnieniowcy cierpią na zawroty głowy, mroczki przed oczami, uczucie zmęczenia – nawet jeśli dobrze przespaliśmy noc. Przekłada się to również na spadek nastroju i mniej energii do życia i stawiania czoła codziennym wyzwaniom.

Jak widać, niskie ciśnienie może powodować dyskomfort i utrudniać funkcjonowanie na co dzień.

Groźniejsze konsekwencje, jak omdlenia, mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia – zwłaszcza, gdy dopadną nas w nieodpowiedniej sytuacji.


Wszystko powyższe wskazuje na to, że zbyt niskiego ciśnienia nie należy lekceważyć. Warto zawalczyć o jego uregulowanie po to, by móc cieszyć się życiem i w pełni sprostać jego codziennym wyzwaniom. To także ważny aspekt dbania o zdrowie – dolegliwości związane ze zbyt niskim ciśnieniem mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego nie warto zwlekać z podjęciem działań o jego unormowanie.

 

Na szczęście, jest sporo naturalnych sposobów, które mogą nam w tym pomóc!

 

Ruch na zbyt niskie ciśnienie


Aktywność fizyczna często określana jest uniwersalnym przepisem na zdrowie. Tak jest w przypadku uregulowania ciśnienia. Regularne, energiczne marsze lub zamiana samochodu na rower to proste sposoby, które mogą przełożyć się na unormowanie ciśnienia tętniczego.

Każde ćwiczenie, nawet niespieszny spacer, jest lepsze niż jego brak. Energiczne poruszanie się sprawia, że wzrasta nam ciśnienie – dlatego dobrym pomysłem może być wysiadanie z autobusu przystanek przed miejscem docelowym, by dotrzeć na miejsce, dynamicznie maszerując. Wypracowanie takiego nawyku pozwoli włączyć aktywność fizyczną nawet do napiętego planu dnia – wymaga bowiem niewielkiej modyfikacji codziennej rutyny, która może przynieść bardzo dobre rezultaty!

ruch na ciśnienie


Zbyt niskie ciśnienie – napoje pod lupą

Mając zbyt niskie ciśnienie, nawykowo sięgamy po kolejną kawę w ciągu dnia. Tymczasem lepszy skutek przyniesie zadbanie o zdrowe nawodnienie. To działanie wymierzone na dłuższą perspektywę, które pozwoli lepiej uregulować ciśnienie, niż tylko dostarczyć jednorazowego jego skoku.

Dlatego warto pamiętać o piciu wody, sięgając po szklankę regularnie w ciągu dnia. Dzienna norma spożycia wody zależy od płci, wieku, a także – stylu życia czy temperatury powietrza. Można jednak przyjąć, że powinniśmy wypijać między 2,5 a 3 litry wody dziennie.

Oczywiście, tę ilość wody możemy dostarczyć naszemu organizmowi nie tylko bezpośrednio z butelki, ale też przez inne napoje (np. napary ziołowe) oraz zasobne w wodę owoce i warzywa.

Dieta przy niskim ciśnieniu – co jeść, by podnieść ciśnienie?

 

Borykając się ze zbyt niskim ciśnieniem, warto przyjrzeć się swojej diecie. Nie powinniśmy szukać sposobów na jego podniesienie w kierowaniu się ku niezdrowym nawykom.
Przeciwnie, kluczowa jest tu rola komponowania diety tak, by była ona zdrowa i zrównoważona.

Jakie owoce i warzywa podnoszą ciśnienie? Warto sięgać zwłaszcza po takie, które dostarczają organizmowi dużo wody. Są to bogate w wodę owoce, jak arbuz, melon, truskawki, ale też gruszki, jabłka, śliwki – te ostatnie świetnie sprawdzą się w uzupełnieniu naszej diety jesienią.

owoce do biura

Do diety powinniśmy również włączyć zasobne w wodę warzywa. Po jakie sięgać? Sprawdzą się tutaj ogórek, cukinia, rzodkiewka. Racjonalnym wyborem będą również pomidor, marchew, szpinak, burak – są bogate w sód i potas, dlatego powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie osoby o zbyt niskim ciśnieniu.

Jak widać, istnieje sporo naturalnych sposobów, by uregulować ciśnienie krwi. Chociaż dużym zagrożeniem jest nadciśnienie tętnicze, warto zdać sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych ze zbyt niskim ciśnieniem. Oprócz dbania o codzienną dietę, powinniśmy uwzględnić też inne czynniki, jak aktywność fizyczną i zdrowe nawodnienie, które przekładają się na prawidłowe ciśnienie krwi.