Które owoce maja najmniej kalorii?

Dodano dnia 10 czerwca 2022

Ciepła pora roku sprzyja sięganiu po owoce w dużych ilościach. Zwykle nie mamy wówczas ochoty na ciężkie potrawy czy słodkie przekąski – raczej poszukujemy orzeźwiających smaków, które jednocześnie pozwolą uzupełnić zapotrzebowanie na wodę. Nic więc dziwnego, że owoce są idealnym wyborem! Jeśli jednak chcemy dobrze bilansować swoją dietę i zadbać o odpowiednią jej kaloryczność, warto mieć świadomość, ile kalorii mają poszczególne owoce. Wszystko po to, by włączać je do jadłospisu w odpowiednich ilościach. Nawet jeśli nie planujemy zrzucić kilku kilogramów, lecz utrzymać aktualną wagę, dobrze orientować się w kaloryczności owoców. Czy to oznacza, że powinniśmy wybierać tylko te najmniej kaloryczne? Niekoniecznie – po prostu dobrze odpowiednio rozkładać akcenty, by po większe porcje sięgać tylko w przypadku tych o mniejszej ilości kalorii.

Jaki owoc ma najmniej kalorii? A jaki najwięcej? Przyglądamy się uważnie kaloryczności owoców i wskazujemy najczęstsze pułapki!

Czy owoce można jeść bez ograniczeń?

Jednym z największych mitów dietetycznych jest ten, że owoce można jeść bez ograniczeń, by schudnąć. To nieprawda – owoce zawierają naturalne cukry, niektóre z nich – są dość kaloryczne, dlatego nie pomogą w redukcji wagi. Mogą być cennym składnikiem diety ze względu na swoje właściwości – na przykład błonnik, który pomaga regulować procesy trawienne. Nie oznacza to, że nie powinniśmy kontrolować wielkości porcji.

Na jakie owoce szczególnie uważać? Suszone! To zdrowsza alternatywa dla przetworzonych słodkości, dobrze mieć jednak na uwadze fakt, że dość kaloryczna. Dlatego zamiast paczki suszonych śliwek, powinniśmy jeść ich dosłownie kilka. Trzeba oddać, że owoce suszone są sycące – trudno się nimi przejeść. Czasami jednak można stracić kontrolę nad ich ilością – wtedy zdecydowanie lepszym wyborem będą te same owoce, tylko w wersji świeżej.

Jakie świeże owoce mają najwięcej kalorii?

Spośród świeżych owoców, dobrze kontrolować wielkość porcji winogron. Słusznie uchodzą za jedne z najbardziej kalorycznych owoców. Dodatkowo, to ten typ przekąski, przy którym łatwo stracić poczucie ilości tego, ile właściwie zjedliśmy. Skubiąc owoc za owocem, może się okazać, że zjedliśmy naraz całą kiść, nie będąc tego nawet świadomym.

Dobrze więc tego typu owoce dzielić na mniejsze porcje przed podaniem – zdecydowanie łatwiej zapanować wtedy nad dziennym bilansem kalorycznym.

winogrona owoce dla pracowników

Czy winogrona lepiej może wyeliminować z diety? Nie trzeba uciekać się do tak drastycznych środków! Lepiej podchodzić do ich spożywania z głową, wybierając ich mniejsze porcje, a zwiększając objętość zjadanych niskokalorycznych owoców lub warzyw.

Ciekawym pomysłem na przemycanie do diety bardziej kalorycznych owoców jest robienie sałatki owocowej. Krojone na drobne cząstki owoce zyskują na objętości, podczas gdy zjadane prosto z kiści, stanowiłyby niewielką porcję. Może się to sprawdzić zwłaszcza wtedy, gdy w sałatce wymieszamy bardziej kaloryczne owoce z tymi najmniej kalorycznymi.

Soki owocowe i smoothies – na co uważać?

Kolejną pułapką kaloryczną, na którą powinni uważać wszyscy myślący o redukcji wagi, są soki owocowe. Z założenia to zdrowy sposób na to, by dostarczyć organizmowi witamin i innych składników odżywczych. Zwłaszcza, gdy są to soki o sprawdzonym składzie, wyciskane w domu dzięki odpowiednim urządzeniom, jak sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa.

przekąski do pracy-Dailyfruits

Trzeba mieć jednak świadomość, że soki 100% dostarczają tyle kalorii, ile te owoce w formie surowej. A znacznie trudniej kontrolować ilość przyswojonych porcji! Zjadając świeże owoce, szybciej jesteśmy w stanie zacząć odczuwać sytość niż wtedy, gdy w upalny dzień pijemy sok owocowy – szklanka za szklanką.

Podobnie ma się rzecz w przypadku owocowych koktajli – smoothies. Tam, oprócz owoców, dodawane są często soki lub mleko – czasami pełnotłuste. Dobrze więc starać się ustalić, z jakich składników powstał napój, by móc oszacować, ile zawiera kalorii. Zwykle taki koktajl traktujemy bardziej jak szklankę wody, sposób na ugaszenie pragnienia, a nie substytut przekąski lub drugiego śniadania, którym tak naprawdę jest. Zmiana nastawienia i postrzegania tego napoju bardziej jako posiłku, pozwoli na bardziej świadome podejście do tego, ile kalorii przyswajamy dzięki owocowym koktajlom.

 Jaki owoc ma najmniej kalorii?

Pora przyjrzeć się owocom, które mają najmniej kalorii. Warto zadbać o to, by dieta była różnorodna i nie składała się wyłącznie z niskokalorycznych owoców – dobrze mieć świadomość, że nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje również węglowodanów, białek, tłuszczy.

Lista owoców o niskiej kaloryczności to jednak podpowiedź, po które z nich warto sięgnąć w upalne dni, gdy mamy ochotę na większą porcję owocowych, orzeźwiających smaków.

Jakie owoce sprawdzą się wtedy najlepiej?

  • Truskawki – 33 kcal w 100g
  • Maliny – 52 kcal w 100g
  • Arbuz – 30 kcal w 100g
  • Porzeczki – 46 kcal w 100g
  • Poziomki – 37 kcal w 100g
  • Grejpfruty – 42 kcal w 100g
  • Melon – 33 kcal w 100g
  • Jabłka – 52 kcal w 100g


Jak widać, wiele z nich to ulubione letnie owoce Polaków! Część – to owoce sezonowe, które możemy zjeść tylko latem. Warto wówczas korzystać z ich obfitości.

owoce dla pracowników - truskawki

Niska kaloryczność tych owoców wynika z dużej zawartości wody. Dlatego bez obaw możemy w ciepłe miesiące sięgać po truskawki, maliny czy arbuza.

A poza sezonem? Dobrze sprawdzi się tutaj grejpfrut, ale też jabłko – to owoce dostępne przez cały rok, które oprócz tego, że zawierają niewiele kalorii, są sycące. Nie ma więc ryzyka, że będziemy się nimi zajadać bez końca.

Co więcej, oba te owoce zawierają spore ilości błonnika, który pomaga uregulować pracę układu trawiennego.

Czy niskokaloryczne owoce można spożywać w formie napojów? Strzałem w dziesiątkę może okazać się własnej produkcji woda smakowa – do wody mineralnej można dodać pokrojone kawałki truskawek lub arbuza. Spożywany przez nas napój zyska owocowy posmak, bez znaczącego zwiększenia limitu przyjmowanych kalorii.

Latem warto sięgać po owoce i ich sobie nie domawiać – dobrze jednak mieć świadomość, które z nich będą dobrym wyborem, jeśli zależy nam na odpowiednio zbilansowanej diecie.