Praca zdalna a dieta – co jeść na home office?

Dodano dnia 4 maja 2021

Co jeść na home office? Gdy większość pracowników wykonywała obowiązki w biurze to zagadnienie interesowało tylko garstkę. Sytuacja diametralnie się zmieniła, gdy praca zdalna w wielu firmach stała się codziennością. W domu pojawiło się wiele pokus, których nie było w biurze – słodyczy, podjadanie, zaburzony rytm dnia. Jak zatem jeść zdrowo w tych okolicznościach? Zobacz nasz poradnik.

Co jeść na home office? To co zwykle!

Przede wszystkim warto podkreślić, że dieta pracownika zdalnego nie powinna się zbytnio różnić od diety tej samej osoby z czasów, gdy pracowała w biurze – oczywiście pod warunkiem, że wtedy jadłospis był prawidłowo zbilansowany.

Dla przypomnienia warto przypomnieć, że na talerzu:
½ powinny stanowić warzyw i owoce, które są doskonałym źródłem błonnika i wody dając poczucie sytości. Mają wiele witamin i składników mineralnych, a nie dostarczają bardzo dużo kalorii.
¼ to różne źródła białka – odpowiadają za trwałość uczucia sytości. Białko, które pełni rolę budulca dla organizmu znajdziesz w chudym mięsie, rybach, jajkach, nabiale czy w nasionach roślin strączkowych.
¼ to zboża i zawarte w nich węglowodany to paliwo dla organizmu. Najlepszym wyborem będą tutaj produkty pełnoziarniste: razowe pieczywo, nieprzetworzone płatki, kasze, ryż ale również ziemniaki!

Zachowanie odpowiednich proporcji w tej kwestii to podstawa, żeby posiłek być zarówno odżywczy jak i sycący – gdy jesteś najedzony nie myślisz o podjadaniu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Na home office nie jedz więcej niż jesteś w stanie spalić!

Zbędne kilogramy tłuszczu, to wynik zaburzonego bilansu między energią, którą dostarczamy organizmowi z pożywieniem, a liczbą kalorii, które spalamy podczas codziennych czynności i aktywności fizycznej. Jeśli jemy więcej kalorii niż organizm jest w stanie wykorzystać, nadwyżka odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej. Warto o tym pamiętać! Jeśli zmienia się nasz tryb życia, zmianie może również ulec zapotrzebowanie energetyczne! Jeśli do tej pory wychodziliśmy codziennie z domu, aby dotrzeć do pracy, chodziliśmy po schodach, czy spacerowaliśmy po biurze rozmawiając przez telefon, a teraz poruszamy się wyłącznie między łóżkiem, kuchnią, a biurkiem czy kanapą, to siłą rzeczy spalamy mniej. Co z tym zrobić? Mamy dwa wyjścia. Można ograniczyć ilość spożywanych codziennie kalorii, albo znaleźć sposób na bardziej efektywne spalanie! To może być spacer z psem, zakupy w odleglejszym sklepie, albo zamówienie przesyłki nie z dostawą pod drzwi, a do dalszego paczkomatu. Jeśli wyrównasz dzięki temu dzienny bilans energii, masa ciała przestanie się zwiększać!

Praca zdalna a dieta – skąd brać posiłki?

Osoby pracujące z domu często są pozbawione benefitów, z których mogły korzystać w biurze. Skrzynka z owocami w firmowej kuchni czy regularne dostawy posiłków od „Pana kanapki” to coś, czego nie da się zastąpić tabliczką czekolady! Gotowanie w domu to najzdrowszy i najtańszy sposób na zdrowe posiłki. Jeśli potrzebujesz inspiracji zawsze możesz spojrzeć na nasz blogowy cykl z przepisami dietetyka!  Zobacz na przykład inspirujące  przepisy na kwiecień 2021 Do pracy w domu przygotowuj się tak samo jak do pracy w biurze – przygotuj sobie posiłki dzień wcześniej, by następnego dnia skorzystanie z gotowych opcji zajęło Ci kilka chwil. To o wiele lepszy pomysł niż szukanie przekąsek na szybko między jednym spotkaniem a drugim.

Praca zdalna a dieta – czy to realna problem?

Wiele badań wskazuje na to, że niezdrowe jedzenie i brak ruchu rodzą poważne konsekwencje. Raport Dailyfruits „Wpływ pracy zdalnej na nawyki żywieniowe pracujących Polaków” ujawnił, że na home office w 2020 roku przytyło aż 44% pracowników! Po spożyciu konkretnych grup produktów łatwo też zauważyć, że jakość diety zdecydowanie się pogorszyła. 42% Polaków podczas pracy zdalnej zaczęło jeść więcej słodyczy, 35% częściej sięga po chipsy! Czemu tak często dokonujemy niewłaściwych wyborów żywieniowych? Najczęściej z wygody! Aby ograniczyć chęć sięgania po wysokokaloryczne produkty na bazie cukru czy pełne tłuszczu i konserwantów przekąski pozbawione składników odżywczych, najlepiej, aby po prostu nie było ich w naszej kuchni.

Zamiast tego lepiej kupić świeże pieczywo, warzywa czy owoce. Nawet gdy będzie się to wiązać z częstszym robieniem zakupów… zawsze to dodatkowy powodów do wyjścia z domu. A wiemy już, że ruch to zdrowie! 

Wiesz, co jeść na home office? Zwracaj uwagę też na pory posiłków!

Każdy dietetyk powie, że posiłki najlepiej jadać regularnie. Stała pora śniadań, obiadów czy kolacji wprowadza niezbędną równowagę i ułatwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zbyt późne jadanie śniadań sprawia, a w skrajnych przypadkach zastępowanie pierwszego posiłku filiżanką mocnej kawy pogarsza naszą koncentrację i efektywność w pracy. Najlepiej śniadanie zjeść nie później niż godzinę po obudzeniu. Zbyt późna kolacja to także problem – może spłycić sen i utrudnić regenerację. Ostatni posiłek dnia należy zjeść nie później niż 2-3 godziny przed zaśnięciem.

live cooking online dla pracowników

Podsumowując, planując dietę  na pracy zdalnej należy trzymać się takich podstawowych zasad jak:

  • 3-5 posiłków dziennie o regularnych porach,
  • pilnowanie dziennego bilansu energetycznego,
  • sięganie po produkty pozbawione dużej ilości cukrów prostych, soli i tłuszczu – warzywa i owoce górą!
  • odpowiednie proporcje na talerzu między owocami, warzywami, produktami węglowodanowymi i źródłami białka

Pracodawcy mogą wspierać zdrowe nawyki swoich pracowników na wiele sposobów. Wśród popularnych rozwiązań warto wymienić chociażby:

  • paczki ze zdrową żywnością dla pracowników zdalnych,
  • webinary dietetyczne online,
  • promowanie zdrowego stylu życia poprzez foldery, ulotki edukacyjne i plakaty