W jakich warzywach i owocach jest kolagen?

Dodano dnia 15 listopada 2021

Kolagen to białko, które jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiada m.in. za elastyczność skóry, stan dziąseł, włosów i paznokci,  a także – działanie ścięgien i stawów. Niedobory kolagenu w organizmie możemy naprawić, dbając o odpowiednią dietę. Co powinno znaleźć się w naszym jadłospisie, by móc przestać się martwić o braki tego ważnego białka? Sprawdź, w jakich warzywach i owocach jest kolagen i dlaczego warto uwzględnić je w codziennej diecie!

Co to jest kolagen?

To rodzaj białka, który jest jednym z podstawowych budulców naszych tkanek. Nasz organizm sam wytwarza włókna kolagenowe, z czasem jednak – ilość kolagenu w naszym organizmie zaczyna spadać. Badania wskazują, że proces ten rozpoczyna się już po 26. roku życia, a więc w okresie, gdy większość z nas nie zdaje sobie jeszcze z tego sprawy.

Nie bez przyczyny część osób wskazuje, że po trzydziestce zaczynają się problemy ze stawami – chociaż często opowiadają o tym, siląc się na żartobliwy ton, to właśnie w tym czasie niedobór kolagenu może negatywnie wpływać na prawidłowe działanie stawów, ścięgien i inne dolegliwości, które nie zawsze połączymy z deficytami kolagenu.

Niedobór kolagenu – na co wpływa?


Zbyt niski poziom kolagenu w organizmie, może objawiać się na różny sposób, w zależności od danej osoby. U niektórych mogą być to po prostu zmarszczki i utrata sprężystości skóry. U innych – pogorszenie stanu włosów i paznokci, a także – powstają przebarwienia na twarzy. W końcu u części osób – problemy ze ścięgnami, stawami, kręgosłupem.

Spektrum objawów związanych z niedoborem kolagenu jest spore – warto więc uważnie się obserwować. Nie są to bowiem tylko problemy natury estetycznej, przeciwnie, mogą one przełożyć się na ogólny dobrostan i funkcjonowanie całego organizmu. Problemy ze ścięgnami i stawami związane z niedoborem kolagenu mogą bowiem doprowadzić do poważniejszych kontuzji i realnych problemów z poruszaniem się – nie warto więc lekceważyć tego, jak istotny jest kolagen dla naszego wyglądu, ale przede wszystkim – zdrowia!

Jak zaradzić niedoborom kolagenu?


Kiedy kolagen nie jest wytwarzany przez nasz organizm w odpowiednich ilościach, naturalnym sposobem walki z niedoborami, jest zadbanie o odpowiednią dietę. Możemy go znaleźć w pożywieniu w takich ilościach, które regularnie dostarczane w ramach zbilansowanej diety, mogą realnie przełożyć się na pozytywne rezultaty dla naszego organizmu.

Dieta kolagenową uwzględnia produkty będące źródłem kolagenu, która pomaga zwalczać jego niedobory.

Co powinno się w niej znaleźć? Najłatwiej jest sięgnąć po produkty zawierające żelatynę, na przykład:

  • galaretki z nóżek wieprzowych
  • rybę w galarecie
  • przetwory mięsne
  • salceson

Trzeba oczywiście zaznaczyć, że podstawą pozostaje cały czas zbilansowana dieta, kluczowa dla dobrostanu całego organizmu. Stąd – nie powinniśmy przesadzać z ilością spożywanych pokarmów z listy powyżej, bo dbając holistycznie o zdrowie, warto stawiać dietetyczne akcenty na składniki, które pomogą obniżyć cholesterol.

Kolagen w warzywach i owocach


Jeśli na co dzień ograniczamy jedzenie mięsa, możemy, zamiast galaretek wieprzowych czy cielęcych, sięgnąć po galaretki owocowe. Przygotowane w domu, ze świeżych owoców, zapewniają nie tylko ulubione doznania smakowe, ale także – stwarzają okazję do skomponowania wartościowego deseru z owoców o określonych właściwościach. Możemy wybrać owoce, które są źródłem określonych witamin, na których w szczególności nam zależy. Przykładowo – jesienią i zimą, możemy chętniej sięgać po owoce bardziej obfite w witaminę C, wspierającą pracę układu odpornościowego.

Galaretki jednak nie są jedynym sposobem na zwiększenie ilości kolagenu w naszym organizmie dzięki owocom i warzywom.

Witamina C, którą znajdziemy w wielu owocach i warzywach, jest niezbędna do produkcji kolagenu. Dlatego wybierając zasobne w nią produkty, możemy przyczynić się do niwelacji niedoborów kolagenu w naszym organizmie.

Gdzie szukać witaminy C? Pierwszymi wskazaniami będą oczywiście cytrusy – pomarańcze, cytryny, grejpfruty. Tymczasem, jeszcze większe jej dawki znajdziemy w papryce, jarmużu, szpinaku.

To nieoczywiste źródła witaminy C, tymczasem, ze względu na jej wysoką zawartość, powinniśmy je regularnie włączać do naszej diety.

Witamina C korzystnie oddziałuje też na stan naszych naczyń krwionośnych – zapobiega tworzeniu się tzw. „pajączków’ na nogach.


Gdzie jeszcze szukać kolagenu?

Wiemy już, że warzywa i owoce w zbilansowanej diecie wpływają na produkcję kolagenu. Oprócz produktów będących ważnym źródłem witaminy C, warto sięgać też po inne, które pomagają wspierać produkcję tego ważnego dla naszego organizmu białka.

Od czego zacząć? Przede wszystkim, warto sięgnąć po produkty bogate w witaminę A i E, często określanych jako witaminy zdrowej skóry. Wpływają one na elastyczność, jędrność i sprężystość skóry, zapobiegają tworzeniu się zmarszczek. Doskonałym źródłem witaminy A jest marchewka, a także – pomidor czy czerwona papryka. Witaminę E znajdziemy za to w kiełkach pszenicy czy nasionach słonecznika.

Dodatkowo, powinniśmy uwzględnić w naszym jadłospisie żywność bogatą we flawonoidy, które chronią kolagen przed rozpadem. Znajdziemy je w takich owocach, jak jagody, czarna porzeczka czy aronia, oraz w niektórych warzywach, jak burak czy pomidor.

Czy kolagen trzeba suplementować?

W ostatnim czasie na popularności zyskały reklamowane na Instagramie przez infeuencerów tzw. shoty lub koktajle kolagenowe. To jeden ze sposobów suplementacji tego białka. Przekazy medialne opierają się głównie na obietnicy estetycznych efektów walki z niedoborem kolagenu w organizmie, pomijając jego kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ścięgien czy stawów.

Decydując się na suplementację, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, by mieć pewność, że sięgamy po odpowiednie dla nas rozwiązania. Warto z rozwagą podchodzić do działań promowanych jako prozdrowotne, ale prowadzonych bez odpowiedniego nadzoru profesjonalistów.