Żywieniowe nawyki pracujących Polaków – II część raportu

Dodano dnia 13 lutego 2023

Można już pobrać drugą część najnowszego raportu „Żywieniowe nawyki pracujących Polaków” który stworzyliśmy we współpracy z Instytutem Medycyny Pracy im. prof. Nofera w Łodzi na podstawie badania na próbie ponad 1000 pracowników. Wnioski z badania to obowiązkowa lektur dla osób odpowiedzialnych za wellbeing w firmie!

W II części badania „Żywieniowe nawyki pracujących Polaków” skupiliśmy się na tym, w jaki sposób Polacy jedzą w swoim środowisku pracy i w jaki sposób pracodawca pomaga im w dokonywaniu właściwych wyborów żywieniowych.

Sprawdziliśmy między innymi:

  • ile czasu pracownicy poświęcają na zjedzenie posiłku
  • czy jedzą w specjalnie przygotowanym do tego miejscu czy na swoim stanowisku pracy,
  • ile zazwyczaj spożywają posiłków,
  • czy bywają w pracy głodni i czy uważają, że przeszkadza im to w skupieniu się na swoich obowiązkach

Raport wykazuje duże różnice w podejściu do jedzenia u różnych grup respondentów. Inaczej do jedzenia podchodzą kobiety, a inaczej mężczyźni. Wyraźne różnice można też dostrzec porównując nawyki najmłodszych uczestników badania (przedstawicieli pokolenia Z) z ich starszymi kolegami.

Pracodawcy a nawyki żywieniowe pracowników

Osoby biorące udział w badaniu dość surowo oceniają swoich pracodawców. Tylko 45% respondentów uważa, że pracuje w firmach, które dbają o to, żeby pracownik mógł się zdrowo odżywiać. W ponad 70% przedsiębiorstw ta pomoc jest znikoma – obejmuje jedynie wyposażenie w kuchni, aby pracownik mógł sam sobie przygotować albo odgrzać posiłek oraz zapewnienie odpowiednio długiej przerwy, żeby zdążyć zjeść. Ponad połowa ankietowanych ma dostęp do darmowych przekąsek takich jak owoce w biurze. Znacznie rzadziej firmy oferują inne świadczenia jak szkolenia, spotkania z dietetykiem albo dofinansowanie do posiłków.

Zdrowe jedzenie – biuro czy home office?

Wyraźny wpływ na codzienną dietę ma sposób świadczenia pracy.  Ankietowani, którzy doświadczyli pracy zdalnej lub hybrydowej są przekonani, że lepsze warunki do zadbania o swoją dietę mają w domu, a nie w zakładzie pracy:

  • 34% respondentów uważa, że na homeoffice ich posiłki są zdrowsze niż w zakładzie pracy
  • 32% respondentów uważa, że na homeoffice ich posiłki są bardziej regularne niż w zakładzie pracy
  • 48% ankietowanych pracowników uważa, że na homeoffice ma lepszy dostęp do zdrowych przekąsek

Osoby, które pracowały zdalnie lub hybrydowo rzadziej deklarują, że odżywiają się niezdrowo. Ze stwierdzeniem „na ogół odżywiam się niezdrowo” zgadza się 20% pracowników zdalnych i hybrydowych, natomiast wśród tych, którzy nie pracowali z domu odsetek ten wynosi 30%.

Pobierz pełny raport Żywieniowe nawyki pracujących Polaków cz. 2