Powrót do biura po pandemii – jak będzie wyglądać?

Dodano dnia 14 kwietnia 2021

Mimo wielu krytycznych głosów na temat wymuszonej przez pandemię pracy zdalnej, trzeba przyznać, że konieczność szybkiego dostosowania się do nowych warunków może mieć też pozytywne skutki. Przez ostatnie miesiące firmy wiele się nauczyły. Rozwinęło się też wiele nowych  benefitów dostosowanych do aktualnej sytuacji. Warto tu wymienić chociażby paczki dla pracowników zdalnych czy konsultacje i szkolenia ze specjalistami online jak psycholog czy dietetyk. 

Mamy jednak świadomość, że tryb home office na masową skalę ma charakter tymczasowy. Według badania Dailyfruits „Wpływ pracy zdalnej na nawyki żywieniowe pracujących Polaków” tylko 18% zatrudnionych chce już zawsze pracować z domu. Pozostali woleliby wrócić do biura na pełen etat lub przejść na tryb hybrydowy. Chęć pracy w biurze jak dawniej oznacza, że należy dostosować przestrzeń biurową do aktualnych realiów.

Wiele na temat planów firm na najbliższe miesiące mówi też kwietniowy raport  Clickmeeting. Według ankiety:
34% firm przewiduje w 2021 częściowy powrót do biura, czyli model hybrydowy.
25% przewiduje powrót do biur.
8% spodziewa się pozostać na home office. 
Pozostałe osoby po prostu nie wiedzą, co przyniesie przyszłość. 

Nad czym warto pomyśleć planując powrót do biura po długiej przerwie?

Lokalizacja

Zacznijmy od tego, że niektóre firmy potraktowały pandemię jako okazję do tego, żeby zweryfikować ocenę aktualnego miejsca do wykonywania pracy. Dlatego nie powrócą już do dawnego biura, a rozpoczną od nowa w innym miejscu. Wiele osób wybiera model hybrydowy czyli łączenie pracy w biurze i pracy w domu. Badanie Dailyfruits ujawniło, że ta opcja interesuje aż 69% polskich pracowników. W związku z tym, że potrzebne będzie być może mniej stanowisk pracy, może się okazać, że odpowiedni będzie mniejszy metraż. A to może oznaczać duże oszczędności – zwłaszcza w dużych miastach, gdzie powierzchnie biurowe są bardzo kosztowne w utrzymaniu.

Organizacja przestrzeni po powrocie do biura

W związku z chęcią elastycznej pracy, warto zastanowić się nad zaplanowaniem biurowej przestrzeni w taki sposób, aby odpowiadała potrzebom. Może się okazać, że znacznie popularniejsza niż do tej pory będzie liczba stanowisk tzw „hot desk”, które nie będą przypisane do konkretnego pracownika.

powrót do biura po pandemii

Oprócz tego należy zadbać o wszelkie zmiany pod kątem reżimu sanitarnego. Warto przyjrzeć się odległości między biurkami, a także znaleźć odpowiednie miejsca na dozowniki z płynem do dezynfekcji. W dużych firmach dobrze jest także zastanowić się nad tym, co zrobić, aby pracownicy z różnych działów nie mieli e sobą bliskiego kontaktu, jeśli nie ma takiej potrzeby. W przestrzeniach wspólnych powinny znaleźć się wszystkie ważne informacje na temat procedur BHP – mycia i dezynfekcji rąk, zachowywania dystansu, korzystania z urządzeń biurowych itd. 

Jak zadbać o atmosferę? Może zdrowe zestawy dla pracowników?

W naszym badaniu aż 68% ankietowanych stwierdziło, że na home office brakuje im atmosfery biura. Oczywiście atmosferę tworzą przede wszystkim ludzie, jednak warto ich do tego zainspirować i znaleźć liderów, którzy aktywnie zaangażują się w generowanie pozytywnej energii w zespole! Można to zrobić za pomocą konkretnych działań. Z powrotu do biura warto uczynić atrakcyjne wydarzenie. Naszym zdaniem nic tak nie cieszy jak… prezenty dla pracowników! Dlatego uważamy, że doskonałym pomysłem jest zestaw Welcome Pack dla każdego pracownika powracającego do biura.

Welcome Pack - zestaw powitalny dla pracownika - dailyfruits.pl

Paczki dla pracowników mogą zawierać chociażby firmowe gadżety przydatne w pracy (długopis, notes) zdrowe przekąski, produkty wspierające odporność, a także zawsze potrzebne środki do dezynfekcji czy maseczkę.

Od czego zależy szybki powrót z home office do biur?

Wydaje się, że tutaj dużą rolę odgrywa tempo programu szczepień przeciwko COVID-19. Proces ma nabrać rozpędu dzięki zorganizowaniu punktów szczepień właśnie w zakładach pracy, które wyrażą taką chęć.  Tutaj możesz przeczytać, kiedy odbędą się szczepienia w zakładach pracy.