Jak praca zdalna wpływa na nawyki żywieniowe Polaków?

Dodano dnia 16 marca 2021

Praca zdalna – jeszcze niedawno rzadki benefit, a od ponad roku konieczność. Wraz z pojawieniem się zagrożenia w postaci pandemii koronawirusa wielu pracowników zmieniło pracę biurową na tryb zdalny. Przymusowe przejście z dnia na dzień na home office miało wiele konsekwencji dla naszego codziennego życia. Jak to się odbiło na codziennych nawykach żywieniowych? Postanowiliśmy to zbadać.

W badaniu w formie ankiety online wzięło udział ponad 600 osób z firm w całej Polsce w wieku 18-65 lat. Pytaliśmy się nie tylko, co jedzą, ale również jak się czują, czego brakuje im odkąd zamienili biuro na dom oraz jak wyobrażają sobie pracę w przyszłości.

To nie pierwsze badanie, w którym przyglądamy się zdrowiu pracowników i ich diecie. Już wcześniej opublikowaliśmy raport Żywieniowe nawyki pracujących Polaków. Wnioski z 2020 roku dały nam do myślenia, ponieważ mogliśmy się dowiedzieć między innymi, jak wiele osób podjada między posiłkami, spożywa za mało owoców i warzyw czy rezygnuje ze śniadań. Pandemia i związana z tym praca na home office dla wielu osób stała się czynnikiem wpływającym na zmiany, przy czym mogła pełnić zarówno pozytywną jak i negatywną rolę.

Home office oznacza szanse i zagrożenia. Z jednej strony oczywistą konsekwencją zamknięcia biur był na przykład brak ruchu czy ograniczony dostęp do świeżych warzyw i owoców, które do tej pory były w pracy. Z drugiej strony wiele osób odetchnęło z ulgą nie musząc tracić czasu na długie i uciążliwe dojazdy, a zamiast jadać w biegu, niektórzy postawili gotować zdrowe potrawy w domu.

Czy w takiej sytuacji u większości pracowników nawyki żywieniowe raczej się poprawiły czy pogorszyły?

 Badanie Dailyfruits pokazuje, że aż 44% Polaków przytyło w okresie pracy zdalnej. Najczęściej deklarowano przyrost masy ciała na poziomie między 4 kg a 6 kg. Z drugiej strony aż 19% pracowników deklaruje, że teraz waży mniej niż wtedy, gdy pracowali w biurze. Co trzeci Polak nie zauważył zarejestrował, aby jego masa ciała się zmieniła.

badanie - masa ciała Polaków home office

Z pośród tych, którzy przytyli, 48% deklaruje, że w czasie pracy zdalnej odżywiali się gorzej niż wcześniej. 68% ankietowanych, którzy deklarują spadek masy ciała uważają, że na home office jedzą lepiej niż w biurze.

Statystyczni mężczyźni przybrali na wadze bardziej niż kobiety. Dodatkowe 4-6 kg deklaruje aż 43% panów. Co 5 mężczyzna pracujący zdalnie mówi, że ostatnio przytył 10 kg lub więcej!

ile Polacy przytyli na home office

Co Polacy jedzą na home office?

Analizując odpowiedzi pracowników na home office, łatwo dostrzec, jakie podejmowali wybory żywieniowe i jakie to miało długofalowe konsekwencje. Warto zacząć od dobrych informacji. Aż 37% Polaków na home office jadło mnie fast foodów, 34% częściej sięgało po warzywa Co czwarty Polak w okresie pracy zdalnej jadł mniej chipsów. 42% ankietowanych zauważyło, że ma na home office więcej czasu, żeby zadbać o swoją dietę.

Na drugim biegunie są jednak pogłębiające się problemy i powielane błędy żywieniowe, które pandemia tylko spotęgowała. 42% pracowników zjadło więcej słodyczy, 28% więcej fast foodów, 30% ankietowanych rzadziej sięgało po owoce.

Oprócz samego doboru produktów, w codziennym życiu wielu osób pojawiły się niepokojące zjawiska, które miały negatywny wpływ na zdrowie.

spożycie owoców i słodyczy na home office

36% Polaków na home office przyznaje, że częściej ma ochotę zjeść coś niezdrowego.

 31% przyznało, że pracując wokresie pandemii  częściej niż wcześniej zajada stres.

Jak samopoczucie pracowników na home office wpływa na ich nawyki żywieniowe?

Ankietowani nie są zgodni co do oceny pracy na home office. 29% uczestników badaniach wskazało, że pracując z domu czuje spokój i relaks. Jednocześnie 21% deklarowało, że czuje przede wszystkim przygnębienie i frustrację, 19% skarży się na samotność, 11% na stres.

emocje na pracy zdalnej

Pogorszenie nastroju często oznacza też brak motywacji i zaniechanie działań mających na celu spożywanie bardziej urozmaiconych, zdrowszych posiłków. Sfrustrowani i samotni pracownicy często wybierali najprostsze sposoby na zaspokojenie głodu, sięgając po to co mieli pod ręką. Często zajadali stres. W konsekwencji u osób deklarujących negatywne emocje związane z pracą na home office (przygnębienie i frustracja, samotność, stres), aż 56% zauważyło przyrost masy ciała.

Z pełnego raportu dowiecie się również:

  • Skąd Polacy brali posiłki na home office – gotowali w domu, zamawiali z dowozem, korzystali z cateringu dietetycznego?
  • Jak wielu pracowników uważa, że zmniejszyła się ich efektywność?
  • Ile osób chce pracować dalej na home office, a ile w biurze albo hybrydowo?
  • Czego najbardziej brakuje nam podczas pracy zdalnej?

POBIERZ RAPORT>>