Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe w 2021 roku? Zacznij od posiłków do pracy!

Dodano dnia 20 listopada 2020

Noworoczne postanowienia zazwyczaj są podobne. Najczęściej chcemy regularnie uprawiać sport, zrezygnować z palenia papierosów, zmienić pracę na lepiej płatną, nauczyć się języków obcych, mieć więcej czasu dla biskich albo zdrowiej się odżywiać. W tym artykule zajmiemy się tym ostatnim wyzwaniem. Trwała zmiana swoich nawyków żywieniowych może być prostsza niż myślisz.

Polacy na diecie

Mimo dobrych intencji, często za zmianę swojego codziennego menu zabieramy się w niewłaściwy sposób. Z badania Żywieniowe nawyki pracujących Polaków, w którym wzięło udział ponad 1000 osób z całej Polski wynika, że 48% pracujących Polaków było kiedyś na diecie. 70% wprowadzało ją na własną rękę, bez konsultacji z dietetykiem.

Jakie są skutki? Najczęściej rozczarowanie, ponieważ rygorystyczna dieta często jest zupełnie nietrafiona, próbujemy jeść produkty, za którymi nie przepadamy, a efekty są często rozczarowujące albo bardzo szybkie i gwałtowne. Słyszeliście chyba o efekcie jojo, prawda? Z badania wynika, że 40% pracujących Polaków ma nieprawidłową masę ciała (25% nadwagę, 10% otyłość). Dodatkowo pandemia spowodowała przyrost masy ciała, więc te wyniki z pewnością się pogorszyły.  Ocenia się, że Polacy na home office od marca do maja (czyli podczas pierwszego lock downu) przytyli od 1,5 do nawet 10 kg.

Dlaczego tak się dzieje? Może to wynikać ze słabej samodyscypliny, braku cierpliwości, ale przede wszystkim z niewiedzy. Często także całkowicie błędnie przywiązujemy nadmierną wagę do posiłków spożywanych w domu, ignorując zupełnie jakość jedzenia w pracy. Tymczasem pracując na pełen etat, trzeba mieć świadomość, że to jak się odżywiamy przez 5 dni w tygodniu odgrywa kluczową rolę. To tak samo ważne jak jadłospis w weekendy.

jedzenie w pracy

Posiłki do pracy – co warto wiedzieć?

To jak wygląda rytm dnia, jak długo pracujemy i w jakich godzinach oraz ile zajmuje dojazd do miejsca pracy, determinuje w dużym stopniu odpowiednią porę na posiłek. Ważne jest bowiem nie tylko co, ale również kiedy będziemy jeść.  W tej kwestii pracownicy popełniają wiele błędów.

Według dietetyków pierwszy posiłek powinien być spożywany nie później niż godzinę od momentu wstania. Tymczasem z badań wynika, że aż 46 % pracujących Polaków zaczyna nieefektywnie dzień z powodu zbyt późnego jedzenia śniadań.

To jednak dopiero początek problemów. W miejscu pracy powinniśmy zjeść też drugie śniadanie, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią porcję energii. Odpowiednia pora na taki posiłek to 3-4 godziny po pierwszym śniadaniu. Zaplanowane, dobrze skomponowane śniadanie zapobiega podjadaniu słodyczy i słonych przekąsek. To ważne, bo do podjadania między posiłkami przyznaje się aż 86% pracowników! Aż 50% sięga po słodycze. Dobrze skomponowane drugie śniadanie pozwala bez odczuwania głodu utrzymać poziom koncentracji na  odpowiednim poziomie do głównego posiłku w ciągu dnia pracy.

Co na drugie śniadanie do pracy?

Zakładając, że dla zdrowia powinniśmy dostarczać w ciągu dnia przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców (minimum 400 gramów), wydaje się, że to najlepszy moment, żeby zjeść ulubiony owoc albo warzywo. Jako dodatek do drugiego śniadania idealne będzie jabłko, banan, marchewki pokrojone w słupki, krojona kalarepa albo inne przekąski warzywne.

zdrowe przekąski w pracy

Co zjeść na obiad w pracy?

Wiele zależy od tego, jakie mamy możliwości. Idealnym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie posiłku w domu. Inne rozwiązania generują zawsze większe koszty. Czasami pracownicy, którzy nie mają czasu decydują się na gotowe kupowane zestawy lunchowe, kupują gotowy posiłek w sklepie albo jedzą na mieście – nie zawsze zdrowo. To jakie posiłki do pracy wybierzemy ma oczywiście kluczowe znaczenie. A najgorszą opcją jest całkowita rezygnacja z obiadu i zjedzenie dopiero wieczorem w domu. Niestety są także osoby wybierające tę opcję.

Odrobina kreatywności wystarczy, żeby przygotować proste posiłki do pracy. Inspiracji można szukać w książkach kucharskich, na blogach, a nawet przeglądając nasze październikowe przepisy od dietetyka. Ważne żeby obiad zawierał odpowiednią porcję wszystkich potrzebnych składników.

obiad do pracy

Przyjmuje się, że każdy posiłek powinien składać w całość wg. proporcji zdrowego talerza:

  • -½ talerza to warzywa i owoce,
  • ¼ talerza to białek– podstawowy budulec organizmu – – nabiał, jaja, mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych
  • -¼ talerza to źródła węglowodanów, czyli produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste), rośliny skrobiowe

Nie należy też zapominać o wodzie! W ciągu dnia należy nawadniać organizm spożywając pomiędzy 1,5 a 2 litry wody.  Z tego wynika, że kilka razy powinniśmy pić w pracy.

Edukacja żywieniowa w 2021 roku

Decyzji co do tego, jak będziemy jeść w ciągu dnia nie należy pozostawiać przypadkowi. Co ważne nie jesteśmy jako pracownicy z tym problemem całkiem sami. Wpływ na to, jakie przekąski w pracy będą dostępne ma także pracodawca.

Coraz więcej firm ma świadomość, że dobre nawyki żywieniowe pracowników przekładają się na konkretne efekty:

  • wzrost odporności, mniej absencji wywołanych zwolnieniami lekarskimi,
  • większą efektywność w pracy,
  • zadowolenie pracowników, motywację do pracy i dobry wizerunek firmy.

Z tego powodu warto sięgać po rozwiązania przyczyniające się do zapewnienia swoim zespołom zdrowego jedzenia. Najłatwiejszym sposobem są .

Można także zdecydować się na konsultacje dietetyczne online lub na żywo albo nawet specjalnie zorganizowany a nawet całe programy żywieniowe na dużą skalę.

Wsparcie zdrowia pracowników zdecydowanie się opłaca. Co ważne, owoce i warzywa dla pracowników w przestrzeni firm to najtańszy benefit dla pracownika, jaki można zapewnić. Średni miesięczny koszt codziennych dostaw zdrowej żywności do firm to ok. 15 zł na pracownika. To znacznie mniej niż opłaty za prywatną opiekę medyczną albo karty sportowe.

Skoro w 2021 roku chcemy zdrowo jeść, warto podejść do sprawy szerzej. Nie należy pytać jaka dieta w pracy będzie odpowiednia. Raczej należy zastanowić się nad tym, jak na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe. Na to mają wpływ także pracodawcy!