Jak zmienić nawyki żywieniowe na zdrowe?

Dodano dnia 16 maja 2022

To, jak zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze, jest jednym z najczęściej stawianych sobie pytań przy okazji Nowego Roku. Utarła się tradycja, że potrzebny jest przełomowy moment, by wprowadzić zmiany do swojego stylu życia.

Czy czekanie na początek roku czy choćby poniedziałek ma sens, by wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe? Jeśli ma być to motywacja, by podjąć decyzję o wprowadzeniu korekt w stylu życia – być może. Jednak jeśli wyznaczenie dnia rozpoczęcia rewidowania tego, jak dbamy o nasze zdrowie, ma być jednocześnie datą prawdziwej rewolucji – doradzamy ostrożność. Dlaczego? Podpowiadamy w tym artykule!

Rewolucyjna zmiana nawyków żywieniowych – czy tak się da?

Wyznaczenie początku zmiany diety na pierwszy dzień tygodnia bądź pierwszy dzień Nowego Roku, ma głównie znaczenie psychologiczne. Ma to pomóc w nowym otwarciu, przełamaniu tego, co złe – puszczeniu przeszłości w niepamięć.

Tymczasem, zmiany rewolucyjne, nie są zwykle tymi najbardziej trwałymi. O ile przy odpowiedniej motywacji, będziemy w stanie zrezygnować przez określony czas nawet z całej grupy pokarmów, tak taka zmiana na talerzu może być trudna do utrzymania.

Wraz ze spadkiem motywacji, znużeniem, zmęczeniem, stresującym okresem w życiu, drastycznie zmieniony sposób odżywiania może wywołać odwrócenie wahadła w drugą stronę. Oznacza to nie tylko powrót do starych nawyków żywieniowych, ale też – przyrost wagi, zwany efektem jo-jo.

Chcąc zadbać o trwałą zmianę, do całego procesu warto podejść rozsądnie, wdrażając niewielkie zmiany każdego dnia – bez czekania na poniedziałek.

Od czego zacząć zmianę nawyków żywieniowych

Szukając sposobów na zmianę nawyków żywieniowych, dobrze zacząć od uważnego przyjrzenia się temu, co jemy, kiedy i w jakich ilościach. Dobrze skorzystać z porady eksperta, by przeanalizować aktualną dietę, wskazując najłatwiejsze pozycje do zastąpieni bardziej zdrowymi opcjami.

Niektóre firmy oferują pracownikom konsultacje z dietetykiem lub webinaria na temat zdrowego odżywiania. Warto skorzystać z takich możliwości, by ustalić, jakie największe błędy popełniamy w tej chwili i jak w łatwy sposób z nich wyjść.

Konsultacja z dietetykiem – dlaczego warto?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy dietetyka, zamiast robić przegląd diety na własną rękę?

 • Dietetyk ma dużą wiedzę na temat roli konkretnych grup składników pokarmów dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
 • Zadba o to, by dieta była odpowiednio zbilansowana, ale i zróżnicowana.
 • Przeanalizuje nasz styl życia i preferencje kulinarne.
 • Pomoże dostosować dietę do tego, co sami jesteśmy w stanie przygotować i jakie zmiany wprowadzić.
 • Przy konsultacji na żywo – zbada i przeanalizuje skład naszego ciała, sprawdzając, jak ma się on do zakładanych dla wieku i płci norm.
 • Podpowie wiele trików, jak radzić sobie z zaplanowaniem posiłków w ciągu dnia, by odżywiać się racjonalnie.

To i wiele więcej argumentów przemawiających za tym, by zmiany nawyków żywieniowych rozpocząć od konsultacji ze specjalistą. Daje nam to dodatkową motywację i sprawia, że decyzja o zmianach w diecie była przemyślanym procesem, a nie chwilowym impulsem. Wtedy, z dużą dozą prawdopodobieństwa, możemy liczyć na pełny sukces!

Najprostsze zmiany w diecie, które może wprowadzić każdy!

Duże zmiany warto zacząć wprowadzać niewielkimi krokami! Chociaż każdy z nas pewnie wolałby, żeby istniała cudowna recepta na to, jak zmienić nawyki żywieniowe i schudnąć, do tematu trzeba podejść racjonalnie.

Jakie drobne zmiany warto wprowadzić do diety?

 • Notuj to, co jesz – dzięki temu będziesz zdawać siebie sprawę, gdzie masz pole do wprowadzania zmian.
 • Pamiętaj o regularnych posiłkach – pomijanie śniadania wydaje się sposobem na zaoszczędzenie czasu rano, może się jednak przełożyć na to, że w trakcie dnia sięgniemy po niezdrowe przekąski.
 • Pij wodę – to, ile powinniśmy jej wypijać każdego dnia, zależy od płci i wieku. Warto zacząć od wypijania pół litra wody więcej niż wcześniej – to prosty sposób na to, by wyrobić w sobie nawyk sięgania po wodę wtedy, gdy odczuwamy pragnienie.
 • Dodaj do posiłków więcej warzyw – to jedna z pierwszych zmian na talerzu, od których warto zacząć drogę ku dobrze zbilansowanej, różnorodnej diecie! Czasami wystarczy do obiadu dorzucić surówkę, innym razem – zmienić to, z czym jemy rano kanapkę na śniadanie – ze słodkiego kremu lub wędliny na kanapkę z pastą warzywną i świeżym pomidorem, sałatą czy ogórkiem.
 • Wybieraj pełnoziarniste odpowiedniki ulubionych produktów – w racjonalnie planowanej diecie, nie musimy rezygnować z tego, co lubimy i co jest ważne dla naszego organizmu. Warto jednak, tam, gdzie to możliwe, sięgać po pełnoziarniste wersje takich produktów, jak chleb czy makaron. Zamiast białego ryżu – wybierać ten naturalny.
 • Daj sobie przestrzeń na ulubione smaki – wbrew pozorom, racjonalna dieta to także miejsce na przyjemności. Całkowite z nich zrezygnowanie nie sprzyja dobremu samopoczuciu i wytrwałości w diecie.

Zmiany na lepsze w diecie wymagają czasu i determinacji. Zamiast szukać sposobów na to, by szybko przeprowadzić rewolucję na talerzu, lepiej poświęcić czas na zdroworozsądkowe podejście do budowania nowych nawyków!

Jakie jeszcze zmiany na lepsze wprowadzić?

Podejście do zmian w stylu życia nie powinno ograniczać się tylko do tego, co mamy na talerzu. Dbając o zdrowie, trzeba pamiętać o tym, co możemy zdziałać na innych polach. Bardzo ważne jest zadbanie o takie aspekty, jak:

 • Odpowiednia ilość ruchu – nawet jeśli nie zaczniemy z dnia na dzień uprawiać intensywniej sportu, dobrze zwiększyć ilość spacerów. Najpierw – na krótsze dystanse, z czasem zaś – na coraz dłuższe!
 • Higiena snu – na zdrowie i dobre samopoczucie ma również wpływ to, jak długo śpimy i jak zasypiamy. Dobrze pamiętać o minimum 7 godzinach nieprzerywanego snu, najlepiej z dala od ekranu telewizora i telefonu.
 • Otaczanie się życzliwymi ludźmi – na koniec zmian na lepsze w naszym życiu, nie możemy zapominać o pielęgnowaniu relacji społecznych. Odpowiedni ludzie wspierają nas i sprawiają, że się rozwijamy. Dobrze znaleźć dla nich czas nawet wtedy, gdy nie mamy go za dużo na co dzień.

Zmiany w stylu życia nie są łatwe i nie przychodzą zwykle bez wysiłku. Warto jednak zacząć od drobnych kroków, by osiągnąć widoczne rezultaty. Tylko wtedy mamy gwarancję, że nie jest to chwilowy zryw, lecz świadomy proces, który ma swoje etapy,  realizowane z dużym spokojem. Dobrze, jeśli po drodze skorzystamy ze wsparcia eksperta, ale też życzliwych nam ludzi, wspierających nasze poszukiwania i zmiany na lepsze.