Jak po świętach wrócić do zdrowych nawyków żywieniowych?

Dodano dnia 15 grudnia 2020

Okres świąt Bożego Narodzenia sprzyja niestety niezdrowemu odżywianiu. Zazwyczaj w tym czasie w domu jest dużo słodyczy i ciast, a duża liczba tradycyjnych potraw i chęć spróbowania wszystkiego sprawia, że jemy ponad miarę. Często tuż przed Nowym Rokiem przychodzi moment opamiętania i chęć zmiany diety. Nie warto jednak sięgać po radykalne środki. Jeśli efekty mają być trwałe, lepiej zacząć od drobnych zmian zamiast wprowadzać żywieniową rewolucję. Powrót do zdrowych nawyków można spokojnie zaplanować.

Nie tak dawno doradzaliśmy Wam Jak nie przytyć w święta. Ciekawe czy ta sztuka się udała. Dyscyplina w okresie świątecznym to czasem trudna sprawa, dlatego mimo szczerych chęci zdarza się, że przesadzimy z niezdrowym jedzeniem. To nie jest jednak powód do zmartwień. Wciąż można mieć wagę pod kontrolą i cieszyć się dobrym zdrowiem, ale to pod warunkiem, że złe wybory żywieniowe nie staną się codziennością!

jak pozbyć się złych nawyków żywieniowych

Jak pozbyć się złych nawyków? Zacznij od kuchni!

Jeśli do tej pory często jedliśmy warzywa i owoce to świetnie. Dieta po świętach nie powinna znacząco odbiegać od diety przed świętami. W pierwszej kolejności dobrze jest pozbyć się z domu tego, co niezdrowe oraz zapewnić sobie dostępność odpowiedniej żywności.

  • Cukierki można zamienić na suszone owoce.
  • Zamiast nadziewanych czekoladek lepiej zjeść gorzką czekoladę.
  • Chipsy można zastąpić naturalnymi orzechami lub krojonymi warzywami.
  • Zamiast jasnego pieczywa można sięgnąć po bardziej wartościowe pieczywo pełnoziarniste.

Coraz więcej pracodawców dostrzega jak ważna jest edukacja żywieniowa. Stąd ogromna  dostaw owoców do pracy. Pracując zdalnie we własnych domach także nie jesteśmy zdani sami na siebie. Wiele firm postanowiło zadbać o zdrowie pracowników wysyłając owocowe paczki na home office.

owoce na home office

Pamiętaj o najważniejszych zasadach

Trudno o dobre odżywianie bez odpowiednich nawyków. Przytyć można nawet jedząc zdrowe produkty. To dlatego, że oprócz odpowiedniego doboru produktów żywieniowych istotna jest także ilość oraz częstotliwość jedzenia. Warto zadbać o to, żeby decyzję żywieniowe nie były podejmowane spontanicznie. Wszystkie posiłki dobrze jest z wyprzedzeniem zaplanować. Jakimi zasadami się kierować?

  • Jedz od 3 do 5 posiłków dziennie,
  • Śniadanie zjedz w ciągu godziny od wstania z łóżka, kolację zjedz nie później niż 2 godziny przed pójściem spać,
  • Jedz regularnie – nie wprowadzaj zbyt długich przerw między posiłkami,
  • Nie podjadaj! Między posiłkami można napić się wody albo soku, ale nie należy zaspokajać głodu za pomocą słodyczy!

Nie bój się dietetyka!

Nasza badania ujawniły, że 48% pracujących Polaków próbowało już jakiejś diety. Aż 70% wprowadzało ją na własną rękę, nie korzystając z porad dietetyków. To nieprzemyślane działanie, które zazwyczaj nie przynosi rezultatów. Ważne, żeby dieta była dobrana indywidualnie do potrzeb konkretnej osoby. Fakt, że jakaś dieta zadziałała u kolegi albo koleżanki, wcale nie oznacza, że będzie odpowiednia dla nas. Dlatego nie powinniśmy bać się rozmowy z dietetykiem, który przygotuje odpowiednie wytyczne i pomoże stworzyć spersonalizowany jadłospis na każdy dzień. Oprócz własnej motywacji oraz wsparcia rodziny i przyjaciół to właśnie dietetyk jest najlepszych sprzymierzeńcem, który pomoże w poprawie nawyków żywieniowych.