Jak zbadać wiedzę swoich pracowników na temat zdrowego odżywiania?

Dodano dnia 15 stycznia 2021

Raport Dailyfruits „Żywieniowe nawyki pracujących Polaków” ujawnił jaki jest stan wiedzy na temat prawidłowej diety i zdrowego stylu życia. Z badania na grupie ponad 1000 respondentów dowiedzieliśmy się, jak dużo osób nie ja regularnie warzyw i owoców, jak częste jest podjadanie między posiłkami i sięganie po słodycze. Ogólne wnioski są proste – potrzebna jest edukacja żywieniowa, a także dostęp do zdrowej żywności – zwłaszcza w miejscu pracy. To jednak uśrednione wyniki. A jak jest w Twojej firmie? Da się to sprawdzić.

Jesteśmy zdania, że benefity pozapłacowe w firmach powinny być dostosowane do realnych potrzeb pracowników. A potrzeby dynamicznie się zmieniają. Najbardziej jaskrawym przykładem jest zmiana trybu pracy z biura na home office, która wywołała prawdziwą rewolucję w niejednym przedsiębiorstwie.

Odpowiedzialny pracodawca powinien interesować się stanem zdrowia swoich pracowników, ponieważ jak wiadomo wpływa to na:

  • liczbę absencji, zwolnień lekarskich, urlopów
  • efektywność w pracy, koncentrację,
  • dobre samopoczucie, motywację i wiarę we własne możliwości.

Jak jednak w dyskretny sposób dowiedzieć się czy pracownicy potrzebują żywieniowego wsparcia? Wiele osób bagatelizuje kwestie odżywiania lub ma świadomość problemów i błędów żywieniowych, jednak wstydzi się na ten temat rozmawiać i komunikować swoje potrzeby. Często pracownicy chcieliby odżywiać się lepiej, ale nie orientują się, gdzie szukać wiedzy na ten temat, a planując dietę kierują się błędnymi stereotypami.

Mamy sposób na to, jak sprawdzić stan wiedzy pracowników na temat zdrowego odżywiania i dać im realne wsparcie!

Proponujemy Quiz Wiedzy na temat odżywiania. Pracownicy odpowiadają na pytania ankietowe online przygotowane przez Dział Dietetyczny Dailyfruits, które sprawdzają jak wiele już wiedzą, a w jakich obszarach popełniają błędy lub mają błędne przekonania.

Żeby pracownicy chętnie odpowiedzieli na pytania wprowadzamy element grywalizacji. Quiz ma formę konkursu, gdzie osoba, która odpowie najlepiej otrzymuje atrakcyjną nagrodę – paczkę pełną zdrowych produktów z dostawą do domu!

upominki dla pracowników

Jak wykorzystać konkurs z żywieniowym quizem? Może być on zarówno początkiem programu żywieniowego w firmie, jego zakończeniem jak również jednym z kilku elementów tworzących kompleksowy projekt wellbeingowy

W ramach działań wspierających edukację żywieniową można wziąć pod uwagę między innymi:

  • dostawy zdrowych produktów żywieniowych do biura lub do domu pracowników,
  • szkolenia online w formie webinariów przygotowane przez dietetyka,
  • live cooking, firmowe śniadania i inne eventy online

Zobacz więcej informacji na temat edukacji żywieniowej w firmach