Jak nie przytyć w święta? Zdrowe nawyki przy wigilijnym stole

Dodano dnia 24 listopada 2020

Jakie będą w tym roku święta Bożego Narodzenia? Chociaż do 24 grudnia już niedługo, wciąż jest wiele niewiadomych. Wierzymy w to, że święta tak jak w poprzednich latach będą rodzinne, spokojne, szczęśliwe, ale również ZDROWE. Jeśli wigilijny stół znów będzie się uginał od różnych przysmaków wiele osób czekać będzie prawdziwe wyzwanie – jak nie przytyć w święta? Mamy dla Was rady, jak uniknąć przejedzenia, dodatkowych kilogramów i potencjalnych problemów zdrowotnych.

Ile można przytyć w święta?

Wszystko zależy od tego co będziemy jeść,w jakich ilościach i jak długo. Gdy po trzech dniach świętowania stajemy na wadze, można wpaść w popłoch widząc, że ważymy nawet kilka kilogramów więcej. Ale czy naprawdę kilogramy przybywają tak szybko? Nie do końca. W ciągu kilku dni rzeczywiście zbędny balast może być duży, niemniej niewiele z tej dodatkowej wartości będzie nową tkanką tłuszczową. Większa masa ciała to przede wszystkim woda powstała w wyniku trawienia i metabolizmu, zwiększone zapasy glikogenu w wątrobie i mięśniach oraz pozostałości pokarmu w przewodzie pokarmowym. Jeśli zaraz po świętach wrócimy do zdrowego jedzenia i rozsądnej wielkości porcji na talerzu, w krótkim czasie masa ciała wróci do normy.

Problem polega na tym, że często świąteczne jedzenie gotujemy w dużych ilościach, więc dojadanie pozostałych potraw może trwać jeszcze tydzień. Co więcej w sylwestrową noc także nie stronimy od niezdrowego jedzenia. Kaloryczne potrawy, chipsy, słodycze – to wszystko może odbijać się na zdrowiu!

ciasteczka świąteczne

Co zrobić, żeby powtrzymać przyrost masy ciała?

Bardzo ważne jest, żeby dostarczyć organizmowi więcej ruchu! Nawet jeśli siłownie będą zamknięte nic nie usprawiedliwia bezczynności! W jaki sposób więcej się ruszać?

  • Zrezygnować z samochodu – do najbliższego sklepu można przecież pójść pieszo.
  • Chodzić po schodach! – zrezygnowanie z windy to bardzo dobry pomysł. Nie tylko spalimy kalorie wspinając się na górę, ale dodatkowo unikniemy bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi korzystającymi z windy. Nie będziemy dotykać drzwi i przycisków. To teraz ważne nie tylko ze względu na ruch, ale także ochronę przed wirusami.
  • Wybrać spacery – to najbardziej naturalna forma aktywności ruchowej dostępna dla każdego. Zwłaszcza, gdy ulice polskich miast są rozświetlone pięknymi, świecącymi ozdobami. Spacer do doskonały pomysł na wspólną aktywność podczas świąt, która pomoże odejść na kilka godzin od suto zastawione stołu.
  • Dojazd do pracy – jeśli do pracy jeździmy komunikacją miejską, zawsze można wysiąść jeden przystanek wcześniej, aby pokonać większy dystans pieszo. A może masz tak blisko do pracy, że nie trzeba jeździć ani samochodem ani autobusem? Na rower raczej będzie za zimno, ale na nogach spokojnie można pokonać nawet 2-3 kilometry –możliwe, że zajmie Ci to tyle samo czasu co oczekiwanie na przystanku na komunikację miejską.! Pracujesz zdalnie? W takim razie nie tracisz czasu na transport! Wykorzystaj ten czas na ruch – chociażby jazdę na rowerze stacjonarnym u siebie w domu.

Zdrowe potrawy na święta

Czy naprawdę smaczne potrawy muszą być ciężkostrawne i ociekać tłuszczem? Uważamy, że absolutnie nie! Jest wiele sposobów na to, żeby wybrać tradycyjne dania w wersji light.

  • Śmietanę i majonez można zastąpić lub połączyć z jogurtem naturalnym w proporcji 50:50.
  • Ryby można przygotować na parze,w piekarniku lub zgrillować zamiast smażyć w głębokim tłuszczu.
  • Pierogi i inne dania mączne możemy przygotować korzystając ze zdrowszej mąki razowej lub jeść je jednocześnie z surówką, która przyspieszy osiągnięcie sytości co ograniczy konieczność jedzenia kolejnych kilku pierogów.
  • Istnieje też wiele przepisów na ciasta bez cukru lub z niewielką ilością cukru. Można również użyć zastępników klasycznego cukru – ksylitolu lub erytrytolu. Mają słodki smak, ale o wiele mniej kalorii i niższy indeks glikemiczny, więc ciasta zrobione na ich bazie będą powodowały mniej drastyczne skoki glukozy we krwi i zahamują chęć na kolejne porcje.

jak nie przytyć w święta - praktyczne rady

Zdrowe potrawy na Wigilię to naprawdę doskonały pomysł, zwłaszcza że dzięki temu możemy odkryć nowe produkty i sposoby przyrządzania posiłków, które być może zostaną z nami na stałe. Zobacz grudniowe przepisy od dietetyka – mamy nadzieję, że Cię pozytywnie zaskoczą! 

Zdrowe przepisy wigilijne to nie wszystko. Dobrze jest także pamiętać o kilku zasadach przy stole.

Jak nie przytyć w święta? Pamiętaj o tych zasadach!

  • Nałóż na talerz od razu wszystko, czego chcesz spróbować – to da Ci większą kontrolę nad ilością jedzenia.
  • Jedz powoli i bez pośpiechu.
  • Zacznij od dań gotowanych z dużą ilością warzyw, a dopiero później jedz te smażone i z dużą ilością sosu.
  • Dużo pij! Płyny wypełniają żołądek dając poczucie sytości. I pomagają w trawieniu. Napoje gazowane warto zamienić na wodę, zieloną herbatę czy wigilijny niesłodzony kompot . Na trawienie pomagają zioła, dlatego po skończonym posiłku dobrze jest wypić na przykład miętę albo rumianek.
  • Nie jedz tylko po to, żeby się nie zmarnowało! Jest wiele sposobów na to, żeby zagospodarować nadmiar żywności, nie trzeba wcale zjadać na siłę. Żywność można zamrozić, rozdać rodzinie albo przekazać do potrzebujących.

Jak nie przytyć w święta? Jak widać jest na to wiele sposobów!