Raport: Powrót firm do biura a pandemia Covid-19

Dodano dnia 21 czerwca 2021

Rewolucja w wielu firmach, jaką wywołał przymusowy lockdown spowodowany pandemią to już prawdopodobnie przeszłość. Firmy szykują powrót do biur. Kiedy i na jakich zasadach? Żeby poznać odpowiedzi na te pytania zapytaliśmy specjalistów HR i dyrektorów w 250 firmach w całej Polsce. Nowy raport Dailyfruits „Powrót firm do biura a pandemia Covid-19” uzupełniają opinie pracowników, których przepytaliśmy ponad 500”.

Kiedy firmy wrócą do biura?

6 na 10 firm pracujących zdalnie wróci do biura przed końcem 2021 roku. Jeszcze szybciej na tradycyjny tryb pracy biurowej przejdą firmy obecnie funkcjonujące w modelu hybrydowym. Przed 2022 rokiem spodziewa się powrotu od 91% przedsiębiorstw z tego grona! Oczywiście to deklaracje. Decyzje co do konkretnej daty zakończenia home office jeszcze w wielu miejscach nie zapadły. Konkretną, dzienną datę powrotu może wskazać na ten moment 40% firm pracujących hybrydowo i tylko 22% firm pracujących obecnie zdalnie.

Deklaracje różnią się także w zależności od konkretnej branży oraz wielkości firmy.  Kluczowymi czynnikami wpływającymi na wyznaczenie daty powrotu do biura są:
– decyzje podjęte przez centralę,
– statystyki związane z liczbą osób zarażonych Covid-19,
– opinie pracowników w tej sprawie.

powrót do biura po pandemii

Poznaj wszystkie dane i kluczowe wnioski z badania!
Pobierz Raport: Powrót firm do biura a pandemia Covid-19 w PDF

Czy pracownicy chcą wracać do biura?

Home office to wiele potencjalnych problemów. Często pracownicy skarżą się na kłopoty z codzienną komunikacją ze współpracownikami, nadgodziny albo trudności w pogodzeniu pracy zawodowej w domu z opieką nad dziećmi – zwłaszcza w okresie gdy szkoły i przedszkola funkcjonowały w trybie online.

Nie sposób także nie wspomnieć o wpływie zamknięcia w domu na dietę i stan zdrowia. Ponad 40% pracowników przytyło na home office. Często brak ruchu i gorsza dieta szły w parze z obniżeniem nastroju i zajadaniem stresu. Nieprzypadkowo wiele firm postawiło na pomoc psychologiczną oferując konsultacje online ze specjalistami z zakresy psychologii czy dietetyki.

Czy to jednak oznacza, że powrót do biurowej rzeczywistości Polacy przyjmą z ulgą? Wbrew pozorom nie. Na wieść o szybkim powrocie do pracy w biurze na pełen etat ulgę poczuje tylko 16% ankietowanych pracowników zdanych. Cieszyć będzie się 18%. Najczęstszym uczuciem jest jednak… stres. Aż 44% respondentów badania Dailyfruits zadeklarowało, że powrót z home office do biura będzie dla nich stresujący. Pracownicy firm wskazują, że nie są gotowi powrócić do biura, a wśród najpoważniejszych barier wymieniają uciążliwe dojazdy oraz fakt, że przyzwyczaili się do pracy w nowym trybie. Część wciąż boi się zarażenia koronawirusem.

Skoro pracownicy zdalni nie są przekonani do powrotu do trybu pracy sprzed może warto stopniowo powrócić do normalności stosując modele hybrydowe? Wydaje się to dobrym rozwiązaniem, ponieważ aż 70% respondentów badania rozważa pracę w ten sposób, a przeciwko jest tylko 22% (8% nie ma zdania). Jako najkorzystniejszy model pracy hybrydowej wskazują pracę w każdym tygodniu na przemian 2-3 dni w biurze i 2-3 dni w domu. Znacznie mniej zwolenników mają inne rozwiązania – na przykład 4 dni w biurze i 1 w domu lub na przemian tydzień zdalnie i tydzień stacjonarnie.

Czy pracownicy w biurach będą zaszczepieni?

Program szczepień budzi duże społeczne emocje – także wśród pracowników. Nic dziwnego. Miejsce pracy często jest wymieniane jako przestrzeń, gdzie często dochodzi do transmisji wirusa, a zatem liczba osób pracujących, które będą zaszczepione może mieć w przyszłości wpływ na liczbę przypadków Covid-19. Czy pracownicy będą zaszczepieni, gdy firmy wrócą do biur?

Według badania Dailyfruits „Powrót firm do biura a pandemia Covid-19” aż 63% pracowników deklaruje, że chce się zaszczepić lub już jest zaszczepiona. 21% deklaruje że nie będzie brać udziału w programie szczepień, a 16% nie ma zdania.

szczepienie-covid

Chęć do szczepień różni się w zależności od aktualnego trybu pracy. Zdecydowanie przychylniej do szczepienia są nastawieni pracownicy zdalni, mniej hybrydowi, najwięcej osób nieprzekonanych do szczepień znajdziemy w grupie respondentów, którzy mimo pandemii nieprzerwanie wykonują swoje obowiązki w biurze.

Jak pomóc pracownikom w powrocie do biura?

Jak widać perspektywa rezygnacji z home office w większości przedsiębiorstw jest bardzo bliska. Nie oznacza to jednak, że zmiana będzie łatwa. Do biurowych powrotów trzeba się należycie przygotować i zaopiekować się pracownikami w ten sposób, aby zniwelować stres i wszelkie niedogodności.

Na pewno warto już od pierwszego dnia zaoferować te same benefity, na które pracownicy mogli liczyć przed pandemią – chociażby regularne dostawy owoców do biura. To nie tylko wygoda dla pracowników i smaczna przekąska, ale także wsparcie zdrowych nawyków i odporności organizmu. 

owoce do biura - skrzynka premium

Warto też zaoferować coś specjalnego. W obliczu powrotów przewidujemy, że zyska na popularności tak zwany welcome pack, czyli zestaw powitalny dla pracownika. Po długiej nieobecności pudełko pełne niespodzianek powinno sprawić radość i zwiększyć motywację do pracy oraz poczucie identyfikacji z firmą.

Przygotuj się dobrze na powrót do biurowej rzeczywistości!
Pobierz Raport: Powrót firm do biura a pandemia Covid-19 w PDF