Dieta antysmogowa? Chroń się poprzez jedzenie!

Dodano dnia 6 września 2022

Wg danych z 2016r. rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera na świecie 4,2 mln osób (w Polsce 47 tys.). Szacunki naukowców z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersity Collage London z 2021 r. sugerują, że dane są o wiele bardziej pesymistyczne i oscylują wokół 100 tys. osób rocznie. To sprawia, że Polsce niestety bliżej jest do krajów rozwijających się niż rozwiniętych. Jakość powietrza w naszym kraju należy do najgorszych w Europie. Właśnie dlatego mimo, że z tym problemem mamy do czynienia od dawna, w ostatnim czasie coraz częściej mówi się o negatywnym wpływie smogu na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak się odżywiać, aby ochronić swoje zdrowie i zmniejszyć negatywne skutki smogu na nasze zdrowie?

Smog – zabójca w czarnej masce!

Smog jest przyczyną powstawania ogromnej ilości wolnych rodników, co w rezultacie nasila stres oksydacyjny. Działając drażniąco na śluzówki może powodować rozwój wielu chorób tj: zapalenia płuc i oskrzeli, astmy czy POCHP. Jest niebezpieczny dla układu krążenia. W wyniku przewlekłego narażenia na benzopiren (najbardziej rakotwórczy składnik smogu) rozwijają się nowotwory górnych dróg oddechowych oraz okolic głowy i szyi. Ponadto obserwuje się zaburzenia koncentracji, przewlekłe bóle głowy, obniżenia nastroju oraz depresję.

Jak powstają wolne rodniki?

W wyniku różnych przemian komórkowych w naszym organizmie zdarza się, że atom tlenu gubi gdzieś jeden ze swoich elektronów. Staje się wtedy nadmiernie reaktywny. Chcąc stać się znów kompletnym niszczy okoliczne atomy. Z czasem może dojść do uszkodzeń większych struktur np. błon komórkowych czy DNA. W niewielkich ilościach wolne rodniki są wykorzystywane np. do zwalczania bakterii. W nadmiarze działają przeciwko naszym tkankom. Nadmiernemu ich wytwarzaniu sprzyjają infekcje, stres, stany zapalne, palenie papierosów oraz właśnie zanieczyszczenia powietrza.

Ale czy coś nas może ochronić…?

Otóż tak!

Okazuje się, że drobne zmiany w codziennym jadłospisie mogą zmniejszyć niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą smog i zapobiec powstawaniu wolnych rodników w organizmie. Pamiętaj, jedzenie ma MOC!

Sekretem diety antysmogowej są produkty bogate w antyoksydanty czyli przeciwutleniacze. To właśnie one dostarczając brakujący elektron niwelując działanie wolnych rodników i łagodzą stres oksydacyjny. Powinny być podstawą „diety antysmogowej”. Gdzie możemy je znaleźć?

 • Znajdziesz je w: czerwonych owocach, winogronach, kakao, herbacie oraz roślinach kapustnych – szczególnie w brokułach, cebuli czy czosnku;
 • Witamina C. Sięgaj po: cytrusy, czarne porzeczki, paprykę czerwoną, natkę pietruszki
 • Witamina E i kwasy omega 3 są zawarte w: awokado i olejach roślinnych
 • Witamina D. Jej bogatym źródłem są tłuste ryby morskie czy tran
 • Selen: orzechy brazylijskie
 • Zioła i przyprawy, szczególnie suszone: oregano, kurkuma i cynamon.

awokado

Witaminy z grupy B również zmniejszają skutki oddziaływania wolnych rodników. Znajdziesz je w bananach, roślinach strączkowych, pełnoziarnistych produktach, chudym mięsie, rybach i jajach.

Sięgajmy po rośliny zielone bogate w chlorofil, który dzięki swojej budowie chemicznej wiąże i usuwa metale ciężkie z organizmu. Skutki oddziaływania smogu zmniejszają również witaminy z grupy B, które znajdziesz w bananach, roślinach strączkowych, produktach pełnoziarnistych, rybach, chudym mięsie i jajach.

owoce sezonowe - dostawa do biura banan pomarańcza winogrona

Sposób na smog? Woda, woda i jeszcze raz woda

Odpowiednie nawodnienie jest w tym okresie szczególnie ważne!

Dbaj o to, aby zawsze mieć przy sobie butelkę wody. Pij zieloną herbatę, uracz się bombą witaminową w postaci świeżo wyciskanego soku owocowego, a na wieczór rozgrzej gorącym kakao.

Dieta antysmogowa wcale nie musi być droga i wymyślna. Wystarczy, że w okresie jesienno-zimowym zwiększysz spożycie owoców i warzyw (4-5 porcji każdego dnia!). Wypracowane nawyki warto oczywiście kontynuować cały rok!

Razem możemy więcej!

Mamy coraz więcej narzędzi do walki ze smogiem: nowoczesne filtry powietrza, ekologiczne piece. Jednak pamiętajmy, że poprzez  codzienne zachowania możemy ograniczyć emisję spalin np. poprzez wspólne podróże do pracy czy korzystanie z komunikacji miejskiej.

Pośród troski o środowisko pamiętaj o sobie! Unikaj źródeł zanieczyszczeń używaj masek antysmogowych i zadbaj o ochronną dawkę składników odżywczych opartą o wymienione powyżej produkty. Z pewnością Twój organizm będzie Ci za to wdzięczny!

Antysmogowa dieta w pigułce:

 • Dbaj o odpowiednią podaż płynów
 • Obficie przyprawiaj swoje dania suszonymi ziołami i przyprawami korzennymi
 • Sięgaj po cytrusy i czerwone owoce każdego dnia
 • Postaw na zielone warzywa, w szczególności brokuły
 • Zrezygnuj z fast foodów i smażenia, które dodatkowo obciążą Twój organizm

Pośród troski o środowisko pamiętaj o sobie! Unikaj źródeł zanieczyszczeń używaj masek antysmogowych i zadbaj o ochronną dawkę składników odżywczych opartą o wymienione powyżej produkty. Z pewnością Twój organizm będzie Ci za to wdzięczny!