Ile posiłków dziennie powinno się jeść i co ile godzin?

Dodano dnia 24 maja 2022

Ile posiłków dziennie powinniśmy zjadać? To jedno z pytań, które nasuwa się, gdy myślimy, jak podejść do swojej diety w bardziej zrównoważony sposób. Bazując na określonej liczbie posiłków w ciągu dnia, komponowane są również diety i gotowe jadłospisy – zarówno takie, które możemy pobrać z internetu, jak i te opracowywane przez specjalistów.

Co ile godzin powinno się jeść i ile posiłków warto zjadać każdego dnia? Przypatrzmy się najnowszym rekomendacjom w tym zakresie.

Ile posiłków trzeba jeść w ciągu dnia?

Ogólne wytyczne mówią o pięciu posiłkach, które warto zjeść w ciągu dnia. Jakie powinny znaleźć się na naszej liście?

  • śniadanie
  • II śniadanie
  • obiad
  • podwieczorek
  • kolacja

Najważniejszą kwestią jest to, by posiłków nie pomijać ani mocno nie redukować ich ilości. Przykładowo – nie rezygnować ze śniadania i II śniadania, zadowalając się późnym obiadem i kolacją.

Dlaczego? Takie podejście sprawia, że mając mniej posiłków w ciągu dnia, zjadamy w ich trakcie więcej, niż faktycznie potrzebujemy – zaburza to poczucie sytości.

Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie spożywanie większej ilości posiłków, składających się z mniejszych porcji. Dzięki temu, energia będzie uwalniana równomiernie przez cały dzień, a my nie odczujemy niekomfortowych efektów jej spadku, takich, jak:

  • znużenie
  • senność
  • obniżona koncentracja
  • rozdrażnienie.

Mając to w pamięci, znacznie łatwiej nam będzie funkcjonować i podejmować się wszystkich zadań, jakie przyniesie nam dzień!

Pamiętaj o śniadaniu!

Najczęstszym błędem żywieniowym, jest pomijanie śniadania. Tymczasem – to ważny posiłek dnia, z którego zjedzeniem nie powinniśmy zwlekać zbyt wiele czasu po wstaniu z łóżka.

Może, owszem, się zdarzyć, że jako osom lepiej funkcjonujące wieczorem, czyli klasyczne „sowom”, rano trudno nam się dobudzić. Nawet wtedy jednak nie warto opuszczać śniadania – można wybrać coś lekkiego, co łatwo przygotować i spożyć, a jednocześnie – dostarczy nam odpowiedniej ilości energii.

Co na przykład? Smoothie owocowo-warzywne! To prosty w przygotowaniu napój – wystarczy przecież blender! Składniki smoothie możemy dobierać według uznania, mieszając smaki warzyw i owoców. Świetnie sprawdzą się połączenia zawierające słodkiego banana i bogatego w witaminy i żelazo szpinaku. Dobrze też, przygotowując poranne smoothie, korzystać z owoców sezonowych.

To znacznie lepszy pomysł na początek dnia, niż całkowite pominięcie śniadania, zadowalają się przy tym tylko kubkiem kawy.

Czy któryś posiłek można pominąć?

Czy w związku z tym, któryś posiłek możemy pominąć? Lepiej pominąć II śniadanie lub podwieczorek – zwłaszcza, jeśli kolejny posiłek, odpowiednio obiad lub kolację, zjemy trochę wcześniej.

Warto zaznaczyć, że tak, jak śniadanie jest ważnym posiłkiem dnia, nie powinniśmy też całkowicie rezygnować z kolacji. Jeśli nie jesteśmy głodni lub nie mamy czasu na jej przygotowanie, warto sięgnąć po coś, co możemy łatwo przygotować, korzystając z tego, co mamy w domu – na przykład sałatkę!

Na kolację dobrze unikać ciężkostrawnych potraw.

Co ile godzin zjadać posiłki?

Idealnie, sięgać po posiłki co 3-4 godziny. Dzięki temu, zapewnimy organizmowi stały dopływ energii przez cały dzień! Dużym błędem jest unikanie zjadania posiłków przez większość dnia – po to, by nadrobić wieczorem.

Może prowadzić to do zaburzeń w odczuwaniu sytości, a w konsekwencji – do nadwagi i otyłości.

Dlatego nawet w najbardziej zajętym grafiku zawodowym, powinniśmy bezwzględnie znaleźć czas na posiłki – najlepiej te regularne! W takich sytuacjach, przy bardzo dużej ilości zajęć, sprawdza się włączenie do diety większej ilości owoców. Nie tylko dostarczają wartościowej energii, ale są łatwe w przechowywaniu i zjadaniu.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej pracodawców zamawia do biura owocowe skrzynki – tak, by pracownicy między spotkaniami lub w przerwie w pracy, mogli sięgnąć po wartościową przekąskę, zamiast iść do sklepu po wysoko przetworzona słodkości.

skrzynka z owocami

Co to jest jedzenie intuicyjne?

W ostatnim czasie zdobywa popularność nowe podejście do diety, zwane jedzeniem intuicyjnym. Jego założeniem jest bazowanie na umiejętności odczytywania sygnałów głodu i sytości, które wysyła nasz organizm.

To podejście w kontrze do rozpisanych na kartce jadłospisów, precyzyjnie określających, co warto o której godzinie zjeść.

Zwolennicy jedzenia intuicyjnego stoją na stanowisku, że warto wsłuchać się w potrzeby swojego organizmu, który najlepiej pomoże określić, co jest dla niego dobre.

To racjonalne podejście, warto jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie dla każdego – zwłaszcza dla osób, które nie mają czasu, pochłonięte obowiązkami domowymi czy zawodowymi. Wtedy warto, by dzienny jadłospis był bardziej sformalizowany.

Czy warto konsultować dietę z dietetykiem?

Skąd czerpać informacje na temat zasad zdrowego żywienia? Nawet jeśli nie chcemy schudnąć, dobrze raz na jakiś czas spotkać się z dietetykiem, by pomógł ocenić nam naszą codzienną dietę. Taka konsultacja pomoże wprowadzić różnorodność do jadłospisu, a także – wychwyci niepokojące wzory zachowań związanych z odżywianiem, na które mogliśmy nie zwracać uwagi.

Coraz częściej rozumieją to pracodawcy, którym na sercu leży zdrowie i wellbeing ich pracowników. Nic więc dziwnego, że coraz większym powodzeniem cieszą się takie inicjatywy, jak indywidualne konsultacje dietetyczne w firmach lub webinaria z zakresu zdrowego odżywiania.

dieta w ciąży a wyniki badań

Sami również, na własną rękę, możemy szukać porad na temat tego, jak zdrowo jeść – warto jednak dokładnie sprawdzać, kto takich porad udziela i czy osoba za nimi stojąca ma odpowiednie wykształcenie i doświadczenie.

To ważny aspekt, zwłaszcza, że wiele osób czerpie inspirację na temat zrównoważonego odżywiania od samozwańczych ekspertów, na których łatwo natknąć się w internecie. Trzeba zachować daleko idącą ostrożność – w trosce o własne zdrowie i dobre samopoczucie.

Regularne posiłki to ważny aspekt dbania o zdrowie – nie powinniśmy ich pomijać, jeśli przez cały dzień chcemy funkcjonować na wysokich obrotach!