Ile warzyw jeść dziennie? Kiedy i do której godziny jeść warzywa?

Dodano dnia 23 maja 2022

Zastanawiając się, jak zmienić swoją dietę na lepsze, jednym z pierwszych kroków powinno być wprowadzenie do jadłospisu większej ilości warzyw. To ważny składnik zbilansowanej diety, często pomijany na rzecz innych potraw. Tymczasem, dobrze przyjrzeć się, ile właściwie warzyw zjadamy – z dużą dozą prawdopodobieństwa, okaże się, że zbyt mało! Dobrze zatem wiedzieć, ile ich zjadać każdego dnia i czy, jak w przypadku owoców, obowiązują nas rekomendacje co do pory ich spożywania?

 Ile warzyw dziennie warto zjadać?

Zacznijmy od podstawowej kwestii, czyli odpowiedzi na pytanie, ile warzyw jeść każdego dnia. Najnowsze rekomendacje mówią o pięciu porcjach warzyw i owoców. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że powinniśmy zmieścić się miedzy 400 a 800g dziennie, z czego większość powinny stanowić warzywa.

jak jeśc więcej warzyw i owoców

Tyle teoria – w praktyce może być niełatwo wprowadzić do jadłospisu 400g warzyw i owoców. O ile zwykle w przypadku owoców znajdziemy sposoby, by przemycić je do jadłospisu, zjadając jabłko, banana lub wypijając szklankę soku, z warzywami może być znacznie trudniej!

Jak sprawić, by było ich w diecie więcej? Przyjrzyjmy się najlepszym sposobom!

Jak przemycić warzywa do codziennej diety? Podstawowe kroki!

Najprostszą metodą, często wybieraną przez osoby, które chcą świadomie wprowadzić większe ilości warzyw do swojej diety, jest dodawanie do obiadu surówki, często w pośpiechu pomijanej. Tymczasem, przygotowana w domu surówka z ulubionych warzyw, może być wartościowym dodatkiem nie tylko do obiadu, ale również kolacji!

Pozwoli to zaoszczędzić czas spędzony na przygotowaniu posiłków, a uwzględnianie w składzie surówki sezonowych warzyw – wprowadzi różnorodność i nowe smaki do codziennej diety.

Surówkę, przy dodaniu odpowiednich składników, jak grzanki, makaron, chude mięso z kurczaka, łatwo przerobić też na sałatkę, zyskując pomysł na obiad kolejnego dnia.

Dlatego chcąc wprowadzić warzywa do diety, postawienie na surówki wydaje się dobrym pierwszym krokiem, przez który szybko się nie zniechęcimy!

Oprócz surówek, sprawdzi się także sprytne dokładnie warzyw do potraw, które i tak przygotowujemy.

Jemy kanapkę? Dołóżmy do sera i szynki sałatę, plasterki pomidora i ogórka. Nie tylko zyskamy nowe doznania smakowe, ale także wprowadzimy kolejną porcję warzyw do codziennej diety!

O czym jeszcze pamiętać, jeśli chcemy jeść więcej warzyw?

Warzywne przekąski – prosty sposób na warzywa w diecie

Kolejnym sposobem na to, by w diecie znalazło się więcej warzyw, jest postawienie na przekąski na ich bazie! Myślimy o wieczorze z czipsami? Równie dobrze sprawdzą się pieczone lub surowe warzywa podane z dipem. Pogrążeni w emocjonującym filmie, nie zauważymy większej różnicy, natomiast nasz organizm zdecydowanie ją odczuje!

Można eksperymentować z różnymi warzywami, które – pokrojone w słupki – idealnie sprawdzą się jako szybka przekąska.

warzywa w kubeczkach

Nic dziwnego, ze taka forma podania warzyw jest jednym z najczęściej wybieranych zdrowych przekąsek na konferencje i eventy firmowe. Dobrze przenieść to rozwiązanie do codziennego życia, przygotowując takie porcje, które łatwo przygotować w domu, a do tego – można podzielić się nimi z bliskimi osobami!

A może warzywne soki?

Światowa Organizacja w swoich zaleceniach podaje, że jedną porcję warzyw i owoców może stanowić szklanka soku. O ile naturalnym wydawałoby się, że wybierzemy soki owocowe, nic nie stoi na przeszkodzie, by była to szklanka soku warzywnego.

Jakiego na przykład?

  • soku z marchwi
  • soku pomidorowego
  • soku z buraków

Warto również sięgać po soki owocowo-warzywne, najlepiej przygotowane w domu. Świetną inwestycją może się okazać wyciskarka wolnoobrotowa, która pozwala przygotować soki nawet z warzyw liściastych! Jeśli uznamy więc, że idealnym pomysłem na wprowadzenie do diety większej ilości warzyw w naszym przypadku będzie regularne sięganie po soki, zakup odpowiedniego sprzętu może okazać się strzałem w dziesiątkę!

sok pomidorowy

Czy warzywa można jeść o każdej porze dnia?

W przypadku owoców, zalecenia są takie, by nie sięgać po nie tuż przed spaniem. A jak jest, gdy mówimy o warzywach? Tutaj reguły są nieco bardziej luźne – lista warzyw, które warto ograniczyć przed snem, jest raczej krótka.

Zwykle, warzywa są ważną częścią kolacji i w postaci surówki lub sałatki, mogą być idealnym na nią pomysłem. Dlaczego? Głównie dlatego, że ostatni posiłek dnia powinien być lekkostrawny. Uwzględnienie w nim warzyw, pozwoli bez problemu to osiągnąć!

Jakich zaś warzyw unikać wieczorami? Przede wszystkim tych, które są trudniejsze w trawieniu i mogą powodować wzdęcia, utrudniające zasypianie, na przykład kalafior, bób, fasola, kapusta pekińska – znacznie lepiej sprawdzą się jako dodatek do obiadu.

Wieczorem warto postawić zwłaszcza na warzywa o niskim indeksie glikemicznym, na przykład sięgając po rzodkiewkę, selera czy buraki.

Oczywiście, ważny jest także sposób przygotowania warzyw. Najlepiej zjadać je na surowo lub gotowane na parze. Dobrym pomysłem są też pieczone bez tłuszczu warzywa, skropione oliwą z oliwek, z dodatkiem ulubionych przypraw.Włączenie warzyw do diety nie powinno być trudne – zwłaszcza, jeśli poszukamy kreatywnych sposobów na ich podanie! Wyrobienie w sobie nawyków sięgania po warzywa, pozwoli urozmaicić dietę i sprawi, że będziemy zjadać ich odpowiednią ilość każdego dnia.