Dlaczego warzywa i owoce są zdrowe? Ile porcji owoców powinniśmy jeść i jak często?

Dodano dnia 20 listopada 2020

Zdrowia dieta powinna być oparta na warzywach i owocach. Mimo że ten fakt jest powszechnie znany, niestety wiele osób wybiera drogę na skróty zaspokajając głód niezdrowymi przekąskami lub ciężkostrawnymi daniami z dużą zawartością tłuszczu. Owoce i warzywa powinniśmy jeść codziennie. A jak jest w rzeczywistości?

Najnowsze badanie pod tytułem Nawyki żywieniowe pracujących Polaków udowodniło, że jest wiele do poprawy w kwestii prawidłowego odżywiania. Raport, który powstał w wyniku ankiety przeprowadzonej wśród ponad 1000 pracowników z różnych branż pokazuje, że ponad 40% pracujących Polaków nie zjada codziennie warzyw, a niemal 50% owoców. Kilka razy w tygodniu sięga po warzywa jedynie 26%.To niezgodne z zaleceniami dietetyków, którzy wyraźnie mówią, że powinniśmy jeść każdego dnia minimum 5 porcji warzyw i owoców.

5 porcji warzyw i owoców – czy to dużo?

Łączna liczba warzyw i owoców potrzebna do zdrowej diety to minimum 400 gramów, choć im więcej tym lepiej! Jedna porcja może oznaczać jeden owoc albo garść owoców mieszczącą się w otwartej dłoni. Zakładając, że jabłko waży około 150-180 gramów, cel nie wydaje się taki trudny.

Jako jedną porcję owoców można też zjeść chociażby:

 • banana,
 • 3 śliwki,
 • 2 morele,
 • 3 plastry świeżego ananasa.

Porcją warzyw może być na przykład:

 • jeden średni ogórek albo papryka
 • jedna duża marchewka,
 • szklanka kukurydzy,
 • pół szklanki fasoli albo ciecierzycy,
 • 1/3 kalafiora.

Najważniejsza jest motywacja i dbanie o systematyczność. To właśnie regularne spożywanie odpowiedniej liczby zdrowych przekąsek z warzyw i owoców a nie chwilowe diety mogą wpłynąć pozytywnie na stan zdrowia i samopoczucie w dłużej perspektywie.

Dlaczego warzywa i owoce są niezbędnym składnikiem diety?

Powszechnie wiadomo, że warzywa i owoce są źródłem witamin. Przede wszystkim witaminy C oraz Beta karotenu które w naturalny sposób wspierają odporność organizmu. Niektóre owoce zawierają także witaminę D, której zdecydowana większość osób żyjących na naszej szerokości geograficznej ma wyraźne niedobory. Oprócz tego owoce i warzywa:

 • dostarczają wodę do organizmu,
 • są źródłem wapnia, potasu i magnezu,
 • zawierają błonnik, który wspiera działanie układu pokarmowego.

Nie należy także zapominać o działaniu antyoksydacyjnym, czyli neutralizowaniu szkodliwego działania wolnych rodników.

Co to są wolne rodniki? To reaktywne atomy lub cząsteczki powstające w naturalny sposób w organizmie. Ich nadmiar prowadzi uszkodzenia struktury tkanek, co w efekcie przyczynia się do rozwoju chorób układu krążenia, układu oddechowego i stawów. Wzrost liczby wolnych rodników jest spowodowany najczęściej niezdrową dietą, stosowaniem używek i zanieczyszczeniem powietrza. Natomiast dostarczanie regularnie do organizmu antyoksydantów z owoców i warzyw i ziół, zmniejsza ich ilość i łagodzi stany zapalne wywołane ich destrukcyjną działalnością Jak łatwo jeść 5 porcji warzyw i owoców?

Skoro już wiadomo, jak ważne są warzywa i owoce, warto zastanowić się nad tym, jak w łatwy sposób zwiększyć ich spożycie na co dzień. Jeśli nie chcesz, nie musisz rezygnować z mięsa – dodaj po prostu do swojej diety więcej warzyw i owoców! Nie trzeba też spędzać wielu godzin w kuchni, przygotowując wyszukane potrawy. Wystarczy kilka prostych trików!

Jakie owoce na śniadanie?

Jeśli na śniadanie zazwyczaj jemy kanapki, można popić je szklanką świeżego soku owocowego.
Do kanapek zamiast plasterka pomidora pokrój sobie w ćwiartki całe warzywo.

 Jakie owoce na drugie śniadanie?

W drugiej części dnia najłatwiej dostarczyć kolejną porcję zdrowych składników jedząc ulubiony owoc: jabłko, gruszkę, pomarańczę, mandarynki. Jeśli mamy chwilę czasu, duże owoce można obrać i pokroić w cząstki. Popularną warzywną przekąską są krojone marchewki, papryka, kalarepa albo małe warzywa takie jak pomidorki koktajlowe albo rzodkiewka.

Jakie owoce do obiadu?

Tutaj najprostszą opcją wydaje się surówka warzywna. Można też zastanowić się nad ulubionymi warzywami gotowanymi na parze, grillowanymi albo z piekarnika. Dobrym sposobem na przemycenie dużej ilości warzyw są też zupy krem!

 Jakie owoce na podwieczorek?

Tutaj znów można zjeść wybrany przez siebie owoc albo przygotować prostą sałatkę owocową, mieszając po prostu kilka owoców pokrojonych na cząstki – najlepiej z jogurtem i garstką orzechów.

 Jakie owoce na kolacje?

Często ulubione warzywa stanowią po prostu dodatek do kanapki. Równie dobrze można zjeść je w całości albo przygotować sałatkę.

Warzywa i owoce w miejscu pracy

Gdy mamy dużo czasu na zakupy i zaplanowanie zbilansowanych posiłków oczywiście łatwiej jest zadbać o to, żeby jeść zdrowo. Co innego, gdy skarżymy się na brak czasu czy brak możliwości kupienia czegoś zdrowego w pobliżu domu czy miejsca pracy. Jednak aktywność zawodowa nie jest usprawiedliwieniem dla fast foodów!

upominki dla pracowników
upominki dla pracowników

Warzywa i owoce w pracy – jak to zrobić?

Tutaj pojawia się rola odpowiedzialnego pracodawcy, który pomaga swoim pracownikom wspierając prawidłowe nawyki żywieniowe. Chociaż często jako benefit pracowniczy wymienia się opiekę medyczną, doświadczenie pokazuje, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Z tego powodu w wielu biurach i zakładach produkcyjnych zaczęto myśleć o zdrowej żywności dla swoich zespołów.

Rozwiązaniem zapewniającym stały dostęp do świeżych warzyw i owoców są regularne dostawy do pracy, które zapewniają skrzynki abonamentowe. W zależności od wielkości firmy, budżetu i zapotrzebowania można zdecydować się na dostawy owoców raz w tygodniu, dwa razy w tygodniu albo nawet codziennie.

A co w sytuacji, gdy firma w całości lub w części pracuje zdalnie?
Na to tez jest łatwy sposób. Można zamówić dostawy warzyw i owoców na home office.

Zdrowy pracownik w każdej organizacji:

 • pracuje bardziej efektywnie,
 • ma mniej absencji w pracy z powodu zwolnień lekarskich,
 • ma lepszą motywację do pracy.

Zapewnienie 5 porcji zdrowej żywności każdego dnia jest zatem potrzebne każdemu i w każdych okolicznościach – także w pracy, gdzie spędzamy przynajmniej pół dnia! Wierzymy w to, że odpowiednia edukacja i zwiększanie świadomości na temat jakości posiłków sprawi, że kolejny raport o nawykach żywieniowych będzie budził więcej optymizmu.