Jak rozmrozić owoce i warzywa?

Dodano dnia 12 kwietnia 2022

Mrożone warzywa i owoce to zdrowy sposób na to, by po ulubione sezonowe smaki sięgać przez cały rok! Przechowywane w niskiej temperaturze, zachowują wiele ważnych substancji odżywczych. Nic więc dziwnego, że to ważny składnik obiadów czy deserów – nie tylko pod względem wyjątkowego smaku, ale też dostarczania organizmowi odpowiednich składników, istotnych dla odpowiednio zbilansowanej diety.

Powinniśmy mieć jednak świadomość, że nieodpowiednie rozmrażanie warzyw i owoców może prowadzić do tego, że utracą one część witamin i innych cennych dla naszego zdrowia składników. Dlatego zastanawiając się, jak rozmrozić owoce i warzywa, powinniśmy wziąć pod uwagę główny cel, jakim jest zachowanie odpowiednich właściwości odżywczych.

Czy to możliwe? Tak! Istnieje kilka sposobów, na to, jak rozmrozić warzywa i owoce, które pozwolą zachować ważne dla zdrowia składniki. Przyjrzyjmy się tym procesom po kolei.

Czy wszystkie mrożone owoce i warzywa trzeba rozmrażać przed zjedzeniem?

Zacznijmy od tego, że nie wszystkie mrożone owoce i warzywa, musimy rozmrażać, zanim trafią na nasz stół. Są owoce, które bezpośrednio z zamrażalnika, mogą trafić do naszego deseru – jako dodatek do lodów czy smoothie. Przykład? Maliny i jagody! W smaku niewiele różnią się od świeżych owoców – to, co zdradza, że przed chwilą wyjęliśmy je z zamrażarki, to przede wszystkim konsystencja. Dodajmy, że pasująca do wielu deserów.

To tylko jeden z kilku przykładów mrożonych warzyw i owoców, których wcale nie musimy specjalnie rozmrażać.

Kiedy jeszcze możemy pominąć ten proces?

  • Gdy wykorzystujemy zamrożone warzywa do gotowania – na przykład wywaru na rosół. Nie musimy wcześniej tych warzyw rozmrażać.
  • Przygotowując warzywa w piekarniku – jako dodatek do mięsa lub samodzielne danie.
  • Podsmażając zamrożone warzywa na patelni, na przykład jako dodatek do ryżu lub makaronu – w takim przypadku również możemy pominąć rozmrażanie składników.

mrożenie owoców

Jak widać, korzystanie z zamrożonych warzyw i owoców jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać! Wcale nie trzeba za każdym razem rozmrażać każdego składnika, by przygotować pyszne dania!

Mrożone owoce i warzywa w codziennej diecie – pomysły na dania

Ze względu na to, że mrożone warzywa i owoce są składnikiem, który łatwo wykorzystać w gotowaniu, pieczeniu, czy przygotowywaniu deserów, nic nie stoi na przeszkodzie, by przyjrzeć się, jak uwzględnić mrożonki w codziennej, zrównoważonej diecie.

Śniadanie: mrożone maliny jako dodatek do owocowego bowla lub owsianki

II śniadanie: mrożone jagody jako składnik smoothie

Obiad: ryż z mrożonymi warzywami

Deser: mrożone maliny dodane do lodów

Kolacja: zapiekane mrożone warzywa z filetem z łososia

To oczywiście przykładowe menu, które można uzupełniać i modyfikować według osobistych potrzeb i zapotrzebowania kalorycznego. Pokazuje ono jednak dokładnie, że mrożone owoce i warzywa świetnie nadają się jako składnik praktycznie każdego posiłku, dostarczając wartościowych składników dla naszego organizmu.

mrożone warzywa

Jak szybko rozmrozić warzywa i owoce?

Ustaliliśmy już, że nie wszystkie owoce i warzywa muszą być rozmrażane przed zjedzeniem. Jeśli jednak mamy ochotę przygotować sałatkę owocową lub warzywną ze składników z zamrażarki, konieczne jest ich odpowiednie rozmrożenie.

To proces, który wcale nie musi trwać bardzo długo – są zarówno wolne, jak i szybsze sposoby na rozmrażanie warzyw i owoców. Który z nich wybrać, zależy od kilku czynników:

  • Ile mamy czasu?
  • Czy możemy skorzystać z określonych sprzętów AGD i nie są one akurat używane przez innych domowników
  • Jak bardzo zależy nam na utrzymaniu odpowiedniej zawartości witamin i składników odżywczych w rozmrażanej żywności.

Biorąc to pod uwagę, możemy wybrać sposoby wolniejsze, jak i szybkie.

Jakie mamy opcje? Zacznijmy od wolniejszego procesu:

  • Rozmrażanie w lodówce – tutaj sam proces nie jest skomplikowany – wystarczy przełożyć produkty z zamrażalnika do lodówki, najlepiej na dolną półkę. Rozmrażanie w ten sposób chwilę zajmie, warzywa i owoce nie utracą jednak smaku, wyglądu ani konsystencji, więc to bardzo bezpieczne rozwiązanie. Nie mówiąc o tym, że występuje bardzo niskie prawdopodobieństwo utraty zawartości witamin zawartych w rozmrażanych warzywach i owocach.


Szukając nieco szybszej opcji, możemy zdecydować się na:

  • Rozmrażanie w piekarniku
  • Rozmrażanie w mikrofalówce

Zdarza się, że oba te sprzęty wyposażone są w specjalny program do rozmrażania. Warto z niego skorzystać, bo zapewnia on bezpieczne rozmrażanie produktów, bez większego ryzyka utraty cennych składników odżywczych. Nie musimy dodawać, że dzięki rozwiązaniom technologicznym, cały proces trwa znacznie krócej!

  • Rozmrażanie przy pomocy wody – to najszybszy, chociaż i najbardziej ryzykowny sposób. Zamrożone warzywa i owoce możemy delikatnie przelać letnią, w żadnym wypadku – gorącą! – wodą. Dzięki temu, powinny szybciej się rozmrozić, jednak korzystanie z tego sposobu, może negatywnie wpłynąć na ich wygląd i konsystencję.

mrożone warzywa

Na jakie błędy przy rozmrażaniu uważać?

Największą pomyłką, jaką możemy popełnić, jest rozmrażanie warzyw i owoców w temperaturze pokojowej. Odłożenie ich do miseczki na kuchennym blacie, by poczekać, aż się rozmrożą, może prowadzić do rozmnożenia się niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Lepiej więc sięgać po sprawdzone, opisane wcześniej, sposoby!

Musimy także pamiętać o najważniejszej zasadzie związanej z bezpiecznym korzystaniem z mrożonej żywności: raz rozmrożonych warzyw i owoców, nie możemy ponownie zamrażać!