Jak przechowywać owoce?

Dodano dnia 16 maja 2022

Przechowywanie owoców ma ogromny wpływ na to, jak długo pozostaną świeże. Zdarza się, że nie przywiązujemy do tego wagi, traktując wszystkie owoce jednakowo i przechowując je na takich samych zasadach. To duży błąd! Nauka prawidłowego przechowywania owoców w kuchni, nie jest skomplikowana – trzeba jednak zapamiętać, jakie owoce powinny gdzie się znajdować: głównie chodzi o wybór między przechowywaniem w lodówce a poza nią. Gdy raz zapamiętamy to rozróżnienie, łatwiej nam będzie z każdym kolejnym owocem!

Jak przechowywać owoce?

Musimy pamiętać o tym, że mówiąc o przechowywaniu owoców, możemy mieć na myśli wiele rzeczy. Zasady mogą dotyczyć zarówno świeżych owoców różnego rodzaju, ale także – dań na bazie owoców, jak lubiany przez wszystkich deser – sałatka owocowa, soków jak również owoców suszonych.

Mając to wszystko na uwadze, dobrze przyjrzeć się, jak przechowywać poszczególne rodzaje owoców, by nie straciły one na wyglądzie i właściwościach odżywczych.

Opanowanie podstawowych reguł pozwoli nam łatwo zdecydować, jak rozpakować zakupy po powrocie z warzywniaka lub po otrzymaniu owocowej paczki od pracodawcy ha home office.

Pora przyjrzeć się najważniejszym zasadom dotyczącym tego, czy owoce należy przechowywać w lodówce!

Jakie owoce przechowywać w lodówce?

Zacznijmy od owoców, które powinniśmy przechowywać w lodówce! Chociaż zdarzają się osoby, które – na wszelki wypadek – przechowują w lodówce niemal wszystkie osoby, większość z nas z lepszym bądź gorszym skutkiem, próbuje różnicować, które owoce przechowywać w chłodziarce, a które poza nią!

Jakie owoce koniecznie powinniśmy przechowywać w lodówce, jeśli nie mamy zamiaru zjeść ich od razu po przyniesieniu do domu? Oto lista najważniejszych z nich!

 • truskawki
 • maliny
 • borówki
 • jagody
 • jeżyny
 • śliwki
 • poziomki
 • winogrona
 • czereśnie.

Jak widać, sporo na liście letnich owoców sezonowych. Ale to nie koniec zasad związanych z przechowywaniem owoców w lodówce. Niektóre z nich powinny trafić do lodówki dopiero po przekrojeniu. Najlepszy przykład? Kolejny letni, uwielbiany owoc – arbuz!

Okazuje się, że arbuza w całości powinniśmy przechowywać w temperaturze pokojowej. Jeśli jednak przekroimy go na części, powinien trafić do lodówki – i to najlepiej owinięty w folię spożywczą. Taki zabieg może sprawić, że straci nieco wyrazistości w smaku, jednak pozwoli zachować świeżość arbuza przez kolejne dwa, maksymalnie trzy dni.

Jakich owoców nie powinno się przechowywać razem?

To jeszcze nie koniec reguł, które powinniśmy znać, jeśli chodzi o przechowywanie owoców. Niektóre z nich nie powinny być przechowywane wśród innych owoców, jeśli zależy nam na utrzymaniu ich świeżości.

Ma to związek głównie z wydzielaniem się etylenu – związku chemicznego, który stymuluje dojrzewanie owoców. Wiedząc, które owoce wydzielają więcej etylenu, możemy łatwiej zadbać o ich odpowiednie przechowywanie, starając się wygospodarować dla nich oddzielną przestrzeń, pojemnik lub szufladę w lodówce. Przykładowo, etylen wydzielają jabłka, gruszki czy brzoskwinie. Na co to wpływa? Przede wszystkim na to, by w ich pobliżu nie przechowywać warzyw, na których świeżość etylen może wpłynąć niekorzystnie.

A to dopiero pierwsza z kilku zasad z tym związanych! Jakie jeszcze obowiązują?

 • Banany nie powinny być przechowywane obok żadnych warzyw i owoców – chociaż efektownie wyglądają na paterze z owocami.
 • Jabłka możemy, jeśli chcemy, przechowywać w lodówce razem z wiśniami. Gruszki – już raczej nie, lepiej im będzie w temperaturze pokojowej, podobnie jak nektarynki.

To oczywiście tylko część zasad dotycząca przechowywania owoców! Wiedząc już, jakie produkty powinniśmy przechowywać w lodówce, czas przyjrzeć się takim owocom, które wcale tego nie potrzebują.

Jakich owoców nie przechowywać w lodówce?

Wiedząc już, że przechowywaniem owoców rządzą surowe zasady – oczywiście, wszystko w celu zachowania odpowiedniej świeżości i składników odżywczych, czas przyjrzeć się, czego nie powinnismy trzymać w lodówce.

Na liście owoców, które powinny unikać przechowywania w lodówce, znajdziemy:

 • ananas
 • banany
 • brzoskwinie
 • cytryny
 • jabłka
 • gruszki
 • kiwi
 • mandarynki
 • nektarynki
 • pomarańcze

Na tej liście znajdziemy bardzo różnorodne owoce, które z przyzwyczajenia trzymamy w lodówce, tymczasem – zupełnie tego nie potrzebują!

Inaczej jest z niektórymi owocami, mającymi dużo odmian – na przykład jabłkami. Te mogą, ale nie muszą być przechowywane w lodówce. Zwłaszcza, gdy mówimy o twardszych odmianach, które pod wpływem niskiej temperatury byłyby trudniejsze w spożywaniu na surowo.

Jak długo przechowywać owoce?

Musimy mieć świadomość, że nie są to produkty z długim terminem przydatności – jeśli mówimy o owocach w wersji surowej. Dlatego nie powinniśmy robić dużych zapasów, a jeśli tak się stanie – zamrozić nadmiar owoców, których nie zjemy. Pozwoli to zapobiegać marnowaniu żywności!

Dobrze mieć w pamięci jedną, ważną zasadę dotyczącą przechowywania owoców: truskawki i inne owoce jagodowe, powinniśmy przechowywać z szypułkami, których pozbędziemy się dopiero przed podaniem! Jak długo możemy zwlekać z podaniem? W przypadku delikatnych owoców, jakimi niewątpliwie są truskawki, możemy je przechowywać w lodówce nie dłużej niż dwa dni.

Najważniejsze zasady przechowywania owoców, nie są wcale skomplikowane. Wystarczy raz się z nimi zapoznać, by zyskać świadomość, jak odpowiednio przechowywać owoce, gdzie je odkładać i jak zadbać o ich trwałość.