Jakie owoce i warzywa dodają energii?

Dodano dnia 21 września 2021

Regularne sięganie po owoce i warzywa to nie tylko dbanie o zdrowie i urozmaiconą dietę. To również smaczny sposób, by zadbać o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości energii!

Aby prawidłowo funkcjonować i podołać wszystkim aktywnościom, które na co dzień podejmujemy, musimy zdać o nasze zasoby.

Często, by dodać sobie energii, sięgamy po niezdrowe, pełne cukru przekąski. Tymczasem, są lepsze alternatywy, które pomogą nam efektywniej działać i realizować stawiane przed nami cele i zadania, z jednoczesną troską o zdrowie!

Jak dodać sobie energii?


Zanim przejdziemy do tego, po jakie produkty spożywcze warto sięgać, by móc cieszyć się na co dzień wysokim poziomem energii, przyjrzyjmy się innym kwestiom, o które warto zadbać.

Przede wszystkim – powinniśmy się wysypiać. Zadbanie o higienę snu jest bardzo ważne, jeśli chcemy cieszyć się witalnością i z entuzjazmem podchodzić do codziennych wyzwań. Jeśli jesteśmy niewyspani, dużo więcej wysiłku musimy włożyć w to, by wykrzesać w sobie energię na funkcjonowanie na wysokich obrotach.

Najczęstszy błąd? Zbyt krótki sen. Przedłużamy nasz dzień, starając się zrealizować wszystkie obowiązki lub zadbać o rozrywkę, na którą nie mieliśmy czasu wcześniej. Nocne maratony seriali na serwisach streamingowych – na pewno dla wielu osób to częsta praktyka.

Tymczasem, powinniśmy zadbać o odpowiednią długość snu. Lekarze i naukowcy za optimum przyjmują 7-8 godzin dziennie, chociaż oczywiście idealna długość zależy też od innych zmiennych, na przykład –  wieku danej osoby.

Śpiąc krócej, narażamy się na spadek koncentracji, umiejętności zapamiętywania, trudno nam podejmować kolejne obowiązki. Do tego wszystkiego dochodzi drażliwość i rozkojarzenie. Nie są więc to idealne warunki, które sprzyjają funkcjonowaniu w dłuższej perspektywie.

 

Co pić, by dodać sobie energii?


Część osób od razu wskaże kawę lub napoje energetyczne. Tymczasem, by zadbać o odpowiedni poziom energii nie tylko na chwilę, ale na cały dzień, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o zdrowym nawodnieniu!

Myśląc o dostarczaniu naszemu organizmowi energii, napojem numer jeden powinna być zdecydowanie woda! Pita regularnie, pozwala prawidłowo nawodnić organizm i przyczynić się do jego prawidłowego funkcjonowania!

Ile wody powinniśmy przyjmować dziennie? Wytyczne podają ok. 2,5 litra dla kobiet i 2,8 litra dla mężczyzn. Oczywiście, są to dane uśrednione, zmieniające się np. ze względu na wiek, porę roku, a także na przykład fakt bycia w ciąży lub karmienia piersią.

woda do picia


Warzywa i owoce w zdrowym nawodnieniu


Musimy też pamiętać, że dbając o zdrowe nawodnienie, powinniśmy włączać do diety bogate w wodę owoce i warzywa. Po które z nich szczególnie warto sięgać? Wśród owoców, oczywistym wyborem będzie arbuz (95% wody), truskawki (93% wody), grejpfrut (92% wody). Gdy mówimy o warzywach, naszym pierwszym wyborem powinna być ogórek (96% wody), cukinia (96% wody) i rzodkiewka (95% wody).

Uwzględniając je w diecie, możemy liczyć na to, że odpowiednio zadbamy o nawodnienie organizmu. Uchroni nas to przed przykrymi konsekwencjami odwodnienia, na których długiej liście znajdziemy spadek koncentracji, trudności ze skupieniem się, spadek energii.

Jakie owoce i warzywa dodają energii?


Gdy myślimy o tym, jakie owoce dodają energii, na myśl przychodzą nam bogate w potas banany. To częsta przekąska po treningu lub w czasie dnia pracy, gdy chcemy szybko dodać sobie energii. Naturalnie występujące w tych owocach cukry faktycznie działają jak energetyczny zastrzyk, pomagając skupić się na zadaniu.

owoce do biura

Ale to nie koniec owoców, po które warto sięgać, jeśli chcemy zadbać o odpowiedni poziom energii! Na liście powinniśmy uwzględnić również cytrusy, jak pomarańcze i grejpfruty. Bogate w witaminę C, są częstym dodatkiem do śniadania, by w nowy dzień wejść z nową energią!

Na liście owoców, które pozytywnie wpływają na poziom energii, znajdziemy również kiwi, jagody, ananasy. Można z nich przygotować wyjątkowo smaczne śniadanie lub owocowe smoothie.

Musimy jednak też pamiętać o warzywach dodających energii. Które są szczególnie cenne? Marchewka na tej liście nie będzie zaskoczeniem. Bogata m.in w witaminę A, karoten, błonnik, jest świetną przekąską, która sprawdzi się w trakcie dnia pracy.

Innymi warzywami, które dodają energii, są też te koloru zielonego – jak jarmuż czy brokuły. Dobrze uwzględnić je w menu lunchowym.

Sposób na owoce i warzywa dodające energii


Oprócz zadbania o to, by warzywa i owoce dodające energii regularnie znajdowały się w naszym menu śniadaniowym lub obiadowym, dobrze od czasu do czasu sięgać po inne sposoby włączania ich do naszej diety. Na przykład, przez owocowo-warzywne koktajle. Wszystkie warzywa i owoce wymienione na liście powyżej, tworzą wyjątkowe kompozycje smakowe, które są świetną bazą do stworzenia domowego smoothie. Jednym z najciekawszych połączeń smakowych jest łączenie jarmużu z owocami – powstaje w ten sposób napój o delikatnym smaku, który przypadnie do gustu nawet osobom sceptycznie nastawionym wobec koktajli owocowo-warzywnych.

przekąski do pracy-Dailyfruits

To idealny sposób, by szybko dodać sobie energii, zdrowo i naturalnie!