Jakie owoce mają najwięcej żelaza?

Dodano dnia 28 lutego 2022

Robiąc regularne badania krwi, o czym powinniśmy pamiętać przynajmniej raz do roku, ważnym aspektem jest sprawdzenie poziomu żelaza we krwi. To ważny wskaźnik, który może informować o naszym aktualnym stanie zdrowia, a ewentualne jego odchylenia od normy – wskazywać na dolegliwości, które zdecydowanej reakcji.


Dlaczego żelazo jest ważne dla naszego orgiazmu i po jakie pokarmy, w tym owoce, warto sięgać, by zapewnić odpowiedni jego poziom? Doradzamy w tym artykule.

Żelazo w codziennej diecie – dlaczego jest ważne?

Często poziom żelaza we krwi jest jednym z wyników badań, na który najbardziej zwracamy uwagę my sami, jak i nasi lekarze. Po jego wysokości, można ocenić stan zdrowia organizmu w zakresie wielu ważnych aspektów.

Dlaczego żelazo jest ważne dla naszego organizmu? Przede wszystkim, jest składnikiem hemoglobiny, niezbędnej do transportu tlenu w naszej krwi. Ale to oczywiście nie jest jedyna jego funkcja: pomaga zwalczać wolne rodniki, a także – pozytywnie oddziaływuje na pracę układu odpornościowego.

Jak widać, katalog kluczowych ról żelaza w naszym organizmie jest spory – dlatego warto zadbać o dostarczanie jego odpowiedniej ilości.

Dzienne zapotrzebowanie na żelazo w diecie dorosłego człowieka wynosi od 15 do 20 mg.

Jakie są skutki niedoboru żelaza?

Starając się zadbać o odpowiednią ilość żelaza w jadłospisie każdego dnia, dobrze wiedzieć, jakie są skutki jego niedoboru. Najszerzej znanym i najbardziej oczywistym jest oczywiście anemia (niedokrwistość) – jednak to dopiero początek negatywnych konsekwencji, z jakimi musimy się zmierzyć.


Na liście problemów, mogą się jeszcze znaleźć:

 • przewlekłe zmęczenie
 • apatia
 • bladość skóry
 • zajady
 • siniaki
 • powtarzające się krwawienia z nosa
 • zaburzenia rytmu serca.

Ewidentnie, są to poważne problemy, których nie można lekceważyć. Dlatego tak istotne jest dbanie o odpowiednią zawartość żelaza w tym, co zjadamy na co dzień!

Główne źródła żelaza w codziennym jadłospisie

Wiemy już, jak istotną rolę odgrywa dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości żelaza. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, w jakiego rodzaju produktach spożywczych szukać odpowiedniej ilości żelaza. Przyjrzyjmy się liście artykułów, które warto dodać do listy zakupów, by przygotowywać potrawy zasobne w ten ważny składnik.

Na samym szycie produktów bogatych w żelazo, bez wątpienia znajdziemy podroby, szczególnie zaś wątróbkę. Dla wielu osób może ona kojarzyć się z zachętami z dzieciństwa, uzasadnianymi dużymi wartościami odżywczymi tego dania. Nie po raz pierwszy okazuje się, że rodzice wiedzieli, co mówią – warto pamiętać o wątróbce także w dorosłym życiu, by zapewnić organizmowi odpowiedni poziom żelaza!

Gdzie jeszcze szukać tego składnika odżywczego?

W wędlinach, czerwonym i białym mięsie oraz żółtkach jaj. Wszędzie tam, żelazo jest łatwo przyswajane w jelicie cienkim.

Ale oczywiście możemy sięgnąć po inne produkty z listy pozycji bogatych w żelazo – z tym, że tutaj będzie występowało ono w formie niehemowej, a więc gorzej wchłanianej. Jest to żelazo z produktów roślinnych. Których konkretnie? Oto one:

 • Buraki
 • Zielone warzywa
 • Pieczywo pełnoziarniste
 • Strączki
 • Płatki owsiane

zielone warzywa bogate w żelazo Dailyfruits

Widzimy więc, że opcji jest sporo – dają one dużo możliwości komponowania codziennej diety.

Czy znajdziemy żelazo w owocach?

Zastanawiając się nad tym, jaki owoc ma najwięcej żelaza, bywa, że te, które najwięcej go zawierają, wcale nie przychodzą na myśl jako pierwsze.

Potocznie bowiem, żelazo kojarzy się z mięsem, ewentualnie zielonymi warzywami i burakami. Tymczasem, znajdziemy całkiem sporą listę owoców, po które warto sięgać, chcąc zapewnić sobie odpowiednią ilość żelaza w codziennej diecie.

Są to zarówno popularne owoce całoroczne, jak również sezonowe. Krajowe, jak również egzotyczne. Pokazuje to szerokie możliwości komponowania ulubionych smaków.

W których owocach znajdziemy najwięcej żelaza? Oto lista tych, po które powinniśmy sięgnąć:

 • porzeczki
 • truskawki
 • brzoskwinie
 • morele
 • wiśnie
 • maliny
 • czereśnie
 • cytrusy
 • poziomki
 • czarne jagody
 • jabłka

 

Jak widać, lista jest spora, a wszystkie wymienione owoce zawierają, oprócz żelaza, wiele innych wartościowych składników odżywczych, w tym – cały katalog witamin! Nic dziwnego, że dobrze włączyć je do codziennej diety. Co więcej, dzięki ich dużej różnorodności, jest to łatwe, niezależnie od naszych preferencji smakowych.

Sposób na żelazo w diecie: koktajle owocowo-warzywne

Może się zdarzyć, że komponowanie posiłków opartych na produktach bogatych w żelazo, będzie pewnym wyzwaniem. Chcąc jednak zadbać o zbilansowaną dietę, dobrze znaleźć sposób na to, by dostarczać naszemu organizmowi odpowiedniej ilości cennego składnika.

Dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po koktajle owocowo-warzywne. Komponując je, możemy do woli łączyć smaki, sięgając po bogate w żelazo warzywa i owoce. Przygotowanie tego typu napoju to tylko kilka chwil – przyda się oczywiście w tym celu blender lub koktajler. Dzięki niemu, szybko uzyskamy wartościowy koktajl, bogaty w żelazo i inne składniki odżywcze.

zdrowe koktajle warzywa i owoce dla pracowników Dailyfruits

Jakie warzywa i owoce warto uwzględniać w domowych przepisach? Wystarczy rzut oka na listę, by dobierać dobrze komponujące się smaki. W koktajlach tego typu świetnie sprawdzają się zielone warzywa liściaste, jak szpinak, a także – awokado.

Dobrze łączyć je ze słodszymi owocami, jak maliny czy truskawki – jednak jeśli wolimy budować inne połączenia smakowe – też dadzą one pewnie pozytywne efekty!

Dbanie o żelazo w diecie jest pewnym wyzwaniem, jednak przy odrobinie dobrej woli, jest szansa na dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości tego ważnego składnika!