Jakie owoce jeść na anemię?

Dodano dnia 25 stycznia 2022

Anemia bywa często lekceważoną dolegliwością. Tymczasem, po otrzymaniu badań krwi stwierdzających anemię, powinniśmy natychmiast przystąpić do działań, dzięki którym możemy w najbliższym czasie wyjść z tego stanu. Leczenie anemii obejmuje też jakościowe zmiany w diecie i uzupełnienie codziennego jadłospisu o ważne dla naszego zdrowia produkty spożywcze, do tej pory być może zbyt często pomijane.

Na liście znajdują się też owoce. Jakie owoce jeść na anemię? Podpowiadamy w tym artykule!

Co to jest anemia?

Anemia, zwana inaczej niedokrwistością, to stan, w którym znacznie obniża się stan hemoglobiny i liczba czerwonych krwinek, a także hematokryt. Anemię łatwo wykryć dzięki prowadzonym regularnie badaniom krwi – kluczowe wskaźniki, mogące świadczyć o tym, że problem niedokrwistości nas dotyczy, łatwo zbadać podczas podstawowej morfologii.

Niedokrwistość może mieć różne podłoża – głównym jest jednak niedobór żelaza. Jednym z jej przyczyn jest nieodpowiednia dieta, która zawiera zbyt mało żelaza. Jest to jednak czynnik, który można dość szybko poprawić, wprowadzając odpowiednie modyfikacje do codziennego jadłospisu.

Objawy anemii – jakie są?

Wbrew pozorom, anemia nie ma licznych objawów – część z nich możemy zrzucić na karb przepracowania i stresu. Będąc jednak uważnym wobec sygnałów wysyłanych przez ciało, a także – regularnie się badając, możemy wykryć problem w odpowiednim momencie.

Na jakie symptomy warto zwrócić szczególną uwagę?

 • kołatanie serca
 • zaburzenia koncentracji
 • spadki nastroju
 • senność
 • zaburzenia neurologiczne różnego rodzaju

Jak widać, na pierwszy rzut oka mogą one kojarzyć się z zupełnie innymi dolegliwościami, tymczasem nie powinniśmy przechodzić nad nimi obojętnie.

 

Wyniki badań krwi – kiedy mówimy o anemii?

Wyniki badań krwi powinien interpretować specjalista – lekarz internista lub medycyny rodzinnej, który może na naszą prośbę skierować nas na morfologię w ramach profilaktyki zdrowotnej.

Mając w ręce jednak wyniki badania laboratoryjnego, możemy przyjrzeć się normom, które pozwolą przybliżyć nas do informacji, czy problem anemii dotyczy także nas.

Biorąc pod uwagę nasilenie anemii, możemy wyróżnić:

– anemię łagodną: poziom hemoglobiny zawiera się między 10, a 12 g/dl;

– anemię umiarkowaną: poziom hemoglobiny zawiera się między 8, a 9,9 g/dl;

– anemię ciężką: poziom hemoglobiny zawiera się między 6,5, a 7,9 g/dl;

– anemię zagrażającą życiu: hemoglobiny wynosi mniej niż 6,5 g/dl.

Rola diety przy anemii

Dieta w anemii wynikającej z niedoborów ma kluczowe znaczenie przy powrocie do zdrowia. Zmiany w jadłospisie powinny być wprowadzone po konsultacji z lekarzem i uzupełnione odpowiednią suplementacją.

Co powinno znaleźć się na talerzu osoby cierpiącej na niedokrwistość?

 1. Mięso

Chociaż ograniczanie mięsa w diecie ma dużo pozytywnych skutków, w przypadku wyjścia z anemii, rekomendowane jest uwzględnianie go w jadłospisie. Wynika to głównie z faktu, że żelazo pochodzenia zwierzęcego jest przyswajalne przez nasz organizm aż w 30 procentach!

Po jakie konkretnie mięso sięgać, zmagając się z niedokrwistością? Na talerzu powinna znaleźć się przede wszystkim wątroba wieprzowa, wołowina, mięso z indyka. Na liście zalecanych produktów mięsnych, warto uwzględnić też kaszankę, salceson, podroby – wybierając według osobistych preferencji.

 1. Produkty pełnoziarniste

To źródło żelaza niehemowego, zawartego w produktach roślinnych. Jest nawet do 10 razy słabiej przyswajalne niż żelazo hemowe, którego źródłem są produkty odzwierzęce. Jednak ze względu na różnorodność jadłospisu, warto sięgać też po roślinne źródła żelaza.

 1. Owoce

Są cennym źródłem witaminy C, która wspomaga wchłanianie żelaza. Z tego względu, komponując dietę przy niedokrwistości, dobrze wybierać owoce zasobne w witaminę C – łatwo je znaleźć o każdej porze roku!

 1. Warzywa

Je też warto uwzględnić w zróżnicowanym jadłospisie. Dobrze sięgać po warzywa zwierające żelazo – takie, jak rośliny strączkowe, a także takie, które dostarczają największych dawek witaminy C, ułatwiającej jego przyswajanie. Tutaj prym wiedzie czerwona papryka, która zwiera więcej witaminy C niż cytrusy!


Czego unikać w diecie przy anemii?

Skoro wiemy już, po jakie produkty sięgać w przypadku niedokrwistości, musimy mieć świadomość, że modyfikacja diety spowodowana anemią, zawiera również sporo wykluczeń. Lista produktów, które powinniśmy wykreślić z diety, zmagając się niskim poziomem hemoglobiny, nie jest długa, jednak dotyczy głównie tego, po co sięgamy dla przyjemności.

Czego powinniśmy unikać?

 • Białego pieczywa
 • Słodyczy
 • Cukru
 • Tłustych potraw, które negatywnie mogą przekładać się na poziom cholesterolu we krwi
 • Kawy
 • Napojów energetycznych
 • Herbaty


Te ostanie pozycje na liście mogą zaskakiwać, niemniej jednak dobrze zapamiętać, że zarówno kawa, jak i herbata, utrudniają przyswajanie żelaza. Dlatego chcąc zadbać o to, by nasz organizm mógł przyswoić go jak najwięcej z odpowiednio skomponowanej diety, dobrze pomijać w niej produkty, które negatywnie przekładają się na jego przyswajanie.

Stąd – dobrze sięgać po bardziej wartościowe napoje – takie jak woda, ale też – smoothie i domowe koktajle, bazujące na bogatych w witaminę C owocach!

Jakie owoce jeść na anemię?

Wiemy już, że głównym kryterium decydującym o tym, po jakie owoce sięgać przy anemii, jest zawartość witaminy C. Dlatego dobrze regularnie mieć pod ręką:

 • czarne porzeczki (zawierają 150-300 mg witaminy C/100g produktu)
 • truskawki (46-90 mg/100g)
 • kiwi (84 mg/100g)
 • grejpfruty (30-70 mg/ 100g
 • cytryny (40-60 mg/100g).

Jak widać, wybór owoców bogatych w witaminę C jest spory – możemy sięgać po zróżnicowane opcje, w zależności od ulubionych smaków i pory roku.

Oprócz włączania owoców jako przekąski, drugiego śniadania lub dodatku do pierwszego, dobrze stawiać też na domowe smoothie. Przygotowane na bazie owoców lub owoców i warzyw zasobnych w witaminę C, stanowią wartościowe urozmaicenie diety i ułatwiają przyswajanie odpowiedniej ilości produktów ważnych dla diety przy niedokrwistości.

Trudno przecenić rolę odpowiedniej diety w walce z anemią. Regularne sięganie po owoce jest jedną z kluczowych zmian, które należy wprowadzić w diecie po diagnozie niedokrwistości. Warto jednak, by zdrowe nawyki zostały z nami na dłużej, a ważność na to, co zjadamy, towarzyszyła także po zakończeniu zmagań z anemią.