Jakie owoce dobre na serce, czyli owoce wspierające organizm w walce z chorobami serca

Dodano dnia 10 czerwca 2022

Holistyczne podejście do dbania o zdrowie przejawia się również w świadomym dobieraniu rzeczy, które lądują na naszym talerzu. Warto wiedzieć, że odpowiednio dopasowana dieta może wspierać nas w walce z konkretnymi dolegliwościami. Głównie ze względu na witaminy i składniki odżywcze, które wspierają pracę określonych układów naszego organizmu. Jednym z najcenniejszych źródeł tych wartościowych składników są owoce, zalecane jako element zdrowej, zbilansowanej diety.

Po jakie warto sięgać przy poszczególnych dolegliwościach lub dyskomfortach? Pora skupić się na wspieraniu pracy jednego z najważniejszych organów w naszym ciele – serca. Jakie owoce dobre na serce warto włączyć do codziennej diety? O czym jeszcze pamiętać przy profilaktyce chorób układu krążenia? Podpowiadamy w tym artykule!

Jak dbać o zdrowie serca?

Na kondycję serca wpływa wiele czynników. Trzeba mieć świadomość, że dieta jest jednym z najważniejszych. O pozytywnym wpływie na pracę układu sercowo-naczyniowego poszczególnych składników tego, co włączamy do naszego jadłospisu, opowiemy nieco później. Na razie powinien wybrzmieć fakt, że dieta przekłada się bezpośrednio na prawidłową lub nieprawidłową masę ciała. Osoby z nadwagą lub otyłością są bardziej zagrożone chorobami serca niż ci, których waga mieści się w granicach normy.

Dlatego dobrze mieć świadomość tego, że utrzymanie prawidłowej wagi przyczynia się również do zmniejszenia ryzyka zapadania na choroby serca. Jednym z podstawowych sposobów na zadbanie o to, by waga mieściła się w wyznaczonych normach, jest zdrowa, różnorodna dieta, zawierająca odpowiednie ilości warzyw i owoców.

konsultacja z dietetykiem

Aby dieta była uznana za prawidłową, powinna dostarczać organizmowi wszystkich składników odżywczych. Zbytnie restrykcje żywieniowe mogą nie tylko nie przełożyć się na wspieranie pracy najważniejszych układów naszego organizmu, ale przeciwnie – negatywnie na niego wpłynąć.

Zdrowe serce – co oprócz diety?

Chociaż to jeden z najważniejszych elementów, dieta nie jest jedynym aspektem, któremu powinniśmy poświęcić szczególną uwagę, gdy myślimy o zadbaniu o zdrowie serca. Ważnymi elementami profilaktyki są również regularny ruch oraz zadbanie o redukcję stresu.

Pamiętanie o tym, by się ruszać, nie musi oznaczać od razu regularnych, intensywnych treningów. Dla zdrowia serca pozytywnymi zmianami będą już częstsze spacery, wybieranie schodów zamiast windy, korzystanie z roweru, by dojechać do pracy lub na zakupy. To drobne zmiany, które dość łatwo wprowadzić w codziennym życiu, a które w dłuższej perspektywie mogą okazać się tymi najbardziej istotnymi.

Aby zmotywować się do ruchu, można posłużyć się wsparciem technologii – świetnie sprawdzają się opaski sportowe lub smartwatche monitorujące ruch. Te urządzenia zliczają, ile kroków pokonujemy danego dnia. Ustalenie pułapu, który chcemy codziennie osiągnąć, może być wyzwaniem i motywacją do zmian na lepsze. Za optymalną wartość przyjmuje się 10 tysięcy kroków dziennie, jednak dobrze startować od niższych pułapów, które łatwiej na początku osiągnąć. 7 tysięcy kroków jest celem znacznie bardziej w zasięgu większości osób, może okazać się więc dobrym początkiem.

A co z redukcją stresu? Tutaj pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, zajęcia z jogi lub w przypadku przewlekłego stresu – wsparcie psychologiczne. Nie warto ignorować tego aspektu codziennego życia. Stres może przekładać się na konkretne problemy zdrowotne, a także – zaburzać dobrostan psychiczny, utrudniając codzienne funkcjonowanie. W świecie, w którym tempo życia jest wysokie, a obowiązki piętrzą się jeden na drugim, znalezienie sposobu na to, by zwolnić, wydaje się być koniecznością.

Co może pomóc w walce ze stresem?

 • Regularna aktywność fizyczna – choćby spacery.
 • Opanowanie oddechowych technik relaksacji.
 • Znalezienie sposobu na rozładowanie stresu – sport lub hobby, które nie jest związane z pracą.
 • Bliskość przyrody – na przykład regularne spacery na łonie natury.
 • Kontakt ze zwierzętami – również ma dobroczynny wpływ na obniżenie poziomu stresu.
 • Rozmowa z bliską osobą – opowiedzenie o trudnościach pomoże spojrzeć na nie z dystansu.
 • Spędzanie czasu offline, bez powiadomień i innych rozpraszaczy.
 • Odpowiednia dieta, bogata w witaminy i inne składniki odżywcze.
 • Zdrowe nawodnienie – wypijanie odpowiedniej ilości wody każdego dnia.

Jak widać, sposobów na redukcję stresu jest wiele – można zacząć je wdrażać w życie jedna po drugiej, stopniowo zmieniając swój styl życia drobnymi krokami.

Co jeść na zdrowe serce?

Dbanie o zdrowie serca ma również wymiar dietetyczny – dobrze uważać na to, co mamy na talerzu, by dostarczać organizmowi wartościowych składników.

Z czego zrezygnować? Ze smażonego, czerwonego mięsa i potraw przygotowywanych w głębokim tłuszczu – wszystko to może prowadzić do podwyższenia poziomu złego cholesterolu.

Znacznie lepszym pomysłem niż sięganie po smażone potrawy, jest wybieranie surowych owoców lub warzyw gotowanych na parze. Dobrze też w wybrany dzień zrezygnować z mięsa i ryb na rzecz potraw bazujących na kuchni roślinnej. Zdrowych, wegetariańskich przepisów na obiad jest bardzo dużo – na blogach kulinarnych, w książkach kucharskich czy popularnych e-bookach wydawanych przez twórców internetowych.

warzywa na parze

Jakie owoce dobre na serce?

Analizując swoją dietę, jednym z aspektów do poprawy może być wprowadzenie większej ilości owoców. Jakie najlepiej się sprawdzą, jeśli chcemy wspierać pracę serca i układu krwionośnego?

Oto lista tych, które już dzisiaj warto włączyć do jadłospisu!

 • Śliwki – zawierają witaminę PP, która obniża poziom cholesterolu.
 • Wiśnie – zawierają pektyny, które pozytywnie wpływają na pracę serca.
 • Czarna porzeczka – zawiera pektyny i witaminę PP – obniża więc poziom cholesterolu i wspiera pracę układu krwionośnego.
 • Arbuz – sprzyja nawodnieniu organizmu, co ma znaczenie dla prawidłowego działaniu większości układów naszego ciała. Zawiera też silny przeciwutleniacz – likopen.

arbuz serce

Wszystkie owoce, które warto włączyć do diety, dbając o zdrowie serca, są przede wszystkim pyszne. Dlatego nie powinniśmy zwlekać z ich dodaniem co codziennego jadłospisu – zwłaszcza w ciepłych miesiącach, gdy są łatwo dostępne.