Jakie owoce można jeść przy refluksie?

Dodano dnia 16 listopada 2021

Refluks to dolegliwość, która utrudnia dbanie o prawidłową dietę. Pieczenie, chrypka, ból za mostkiem, które pojawiają się po posiłkach, ograniczają chęć sięgania po nowe produkty w jadłospisie, bazując na tych, które do tej pory wywoływały jak najmniej dyskomfortu.

Często osoby zmagające się z refluksem, unikając pewnych owoców, które negatywnie wpływają na ich samopoczucie po posiłku, mają tendencję do rezygnowania z owoców w swojej codziennej diecie – tak na wszelki wypadek.

Tymczasem, przy tej dolegliwości, zbilansowana dieta, która pomaga dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych, jest szczególnie ważna. Dlatego pochopne skreślanie owoców z listy tego, co na co dzień zjadamy, może okazać się błędnym wyborem.

Co to jest refluks?

Refluks żołądkowo-przełykowy to zespół objawów, których najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowe działanie zwieracza, który znajduje się między przełykiem a żołądkiem. Przekłada się to na cofanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku.

Najczęstszym objawem jest oczywiście zgada – często to po prostu pieczenie w przełyku, może jednak, rzadziej, objawić się pieczeniem za mostkiem.

Oprócz tego, wśród objawów refluksu można wymienić chrypkę, kaszel, uczucie kwasoty w jamie ustnej. Mogą pojawić się też nudności i wymioty lub przedłużone poczucie „kluski” w gardle.

Refluks może być też związany z próchnicą zębów lub zapaleniem dziąseł  – cofanie się treści żołądkowej negatywnie odbija się na zdrowiu jamy ustnej.


Jakie są przyczyny refluksu?


Oprócz problemów z mięśniem zwieracza, refluks może być związany z innymi stanami zdrowotnymi. Pojawia się on okresowo w ciąży, może być również chorobą towarzyszącą niektórym dolegliwościom, jak cukrzyca.

Refluks może być również powiązany z nadwagą, zaburzeniami hormonalnymi lub urazami klatki piersiowej.

 

Jak leczyć refluks?


Jak w wielu dolegliwościach układu pokarmowego, ogromne znaczenie ma prawidłowa dieta. Dlatego przy refluksie, dbałość o wartościowy jadłospis jest pierwszym krokiem ku polepszeniu naszego samopoczucia. Oczywiście, dieta powinna być zbilansowana i zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze – ważne jednak przy tym, by stawiać na rodzaje produktów spożywczych, które nie powodują niekomfortowych dolegliwości, starając się zmniejszyć częstotliwość ich występowania.

Refluks wymaga bycia pod stałą opieką lekarską – wszystko po to, by móc odpowiednio wcześnie zareagować i dobrać odpowiednie metody leczenia. W części przypadków sprawdzą się leki bez recepty, które pomogą uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami po spożyciu posiłków. Czasami jednak potrzebna będzie bardziej złożona farmakoterapia – stąd istotne są regularne wizyty u specjalisty. Gastrolog podpowie, jakie badania warto wykonywać z jaką częstotliwością, udzieli też najważniejszych wskazówek związanych ze zmianami dotyczącymi trybu życia – bez nich bowiem leczenie nie będzie w pełni skuteczne.


Styl życia przy refluksie – o czym pamiętać?


To jedna z tych dolegliwości, przy których drobne zmiany mogą przynieść duży efekt. Przykładowo, istotna jest pozycja do spania. Osoby cierpiące na refluks, powinny spać z nieco wyżej uniesioną głową, co zapobiega cofaniu się treści pokarmowej do jamy ustnej. Tego typu rozwiązania często stosują rodzice zmagający się z refluksem u niemowląt – jak się okazuje, sprawdzają się one również u dorosłych pacjentów!

Przygotowanie do dobrego snu to również odpowiednie rozplanowanie posiłków – dobrze zadbać o to, by między kolacją a zaśnięciem, upłynęły przynajmniej 3 godziny. Zwiększa to szansę na to, że ostatni posiłek dnia będzie powodował niekomfortowych objawów tuż przed zaśnięciem.

Ważną sprawą jest także zadbanie o komfort na co dzień w innych aspektach życia. Przykładowo, warto zwrócić uwagę na to, w co się ubieramy. Zrezygnowanie z obcisłych ubrań, pasków, wąskich kamizelek, topów przylegających do ciała, może złagodzić objawy refluksu. Stawianie na obcisłe elementy garderoby może prowadzić do zwiększenia ciśnienia śródbrzusznego, a więc – nasilenia nieprzyjemnych dolegliwości.

 

Dieta przy refluksie


Zdrowa dieta przy refluksie jest szczególnie ważna w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Nadwaga bowiem może sprzyjać nasileniu się objawów.

Dlatego dobrze zadbać, by, to, co znajdzie się na naszym talerzu, było różnorodne  i dostarczało wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Większość z osób cierpiących na refluks, ma listę dozwolonych i zakazanych produktów, które im po prostu nie służą i których lepiej unikać. U większości na szczycie listy „nie można”, znajdują się kwaśne owoce – jak pomarańcze, grejpfruty, mandarynki, limonki, porzeczki, cytryny, a także – wyciskane z nich soki.

Jeśli zastanowimy się nad tym, jakie owoce można jeść przy refluksie, może okazać się, że jest ich znacznie więcej!

Codzienna dieta będzie znacznie lepiej skomponowana z uwzględnieniem owoców bogatych w witaminy i składniki odżywcze. Po jakie owoce najlepiej sięgać przy refluksie?

 • Banany
 • Truskawki
 • Brzoskwinie
 • Nektarynki
 • Arbuz
 • Melon
 • Gruszki
 • Morele
 • Maliny

Jak widać, lista jest naprawdę długa – a to jeszcze nie koniec.

Przy problemach z refluksem, warto, by w jadłospisie znalazły się również takie produkty, jak:

 • Awokado
 • Kokos
 • Figi
 • Daktyle


Daje nam to szerokie spektrum do komponowania ulubionych smaków, w tym – tworzenia przepisów na sałatki owoce, smoothies, śniadania, desery.

Nie tylko co – ale jak jemy!

 

Skoro już wiemy, jakie owoce przy refluksie są dobrym pomysłem, warto zadbać o to, jak je najczęściej spożywamy. To, jak jemy, ma duży wpływ na wystąpienie uciążliwych objawów. Zamiast zjadać posiłki w pośpiechu, powinniśmy starać się zadbać o wygospodarowanie odpowiedniego czasu, w ciągu dnia – tak, by móc dokładnie przeżuwać każdy kęs, spokojnie go przełykając. Dobrze jest sięgać o niewielkie porcje, stawiając na 4-5 mniejszych posiłków w ciągu dnia, zamiast 2-3 większych. Mniejsze porcje, zjadane częściej, pomogą zadbać o poczucie sytości, bez nadmiernego obciążania układu pokarmowego, jak jest w przypadku sięgania po większe posiłki.


Chociaż refluks jest męczącą dolegliwością, istnieją sposoby, które mogą pomóc ograniczyć dyskomfort z nią związany. Odpowiednia dieta jest podstawą dbania o dobre samopoczucie przy refluksie – codzienna porcja owoców zaś pozwoli dostarczyć wszystkich niezbędnych składników dla prawidłowego funkcjonowania organizmu!