Ferie zimowe 2021– poradnik dla rodziców na home office

Dodano dnia 27 listopada 2020

Wszystko wskazuje na to, że ferie zimowe 2021 będą przebiegać w inny sposób niż ten do którego się przyzwyczailiśmy. Jeden termin dla całej Polski, a do tego brak zorganizowanych wyjazdów na narty i rządowe zalecenia, żeby zostać w domu. Jak odnaleźć się w nowej sytuacji, gdy dzieci zostaną w domu z rodzicami bez zdalnej szkoły i mnóstwem wolnego czasu? Zobaczcie nasze rady.

Ferie zimowe 2021 – kiedy?

Według rządowych zapowiedzi czas zimowej przerwy od nauki w szkole i zajęć przedszkolnych przypada bezpośrednio po świętach.

Dzieci będą miały zatem wolne od 4 stycznia do 17 stycznia 2021. Biorąc pod uwagę że już wcześniej będą miały przerwę świąteczną, łącznie spędzą w domach około miesiąca. Zalecenie, żeby zostać w domu oznacza też brak zorganizowanych zajęć dla najmłodszych na przykład wyjść na basen czy zimowych półkolonii, nie mówiąc już o wyjazdach na narty czy wyjazdach tematycznych na obozy młodzieżowe i kolonie.

home office

Jak spędzić ferie 2021?

Konieczność pozostania w domu przez tak długi czas i brak zdalnej szkoły to potencjalne kłopoty. Co wydaje się największym zagrożeniem?

  • ograniczona kontrola nad tym, co robi dziecko w sieci – na przykład czy nie ogląda niewłaściwych treści,
  • brak ruchu w sytuacji, gdy cały dzień trzeba spędzić w domu,
  • nuda, bo trudno znaleźć sobie zajęcie od rana do wieczora przez miesiąc,
  • rozczarowanie dziecka, gdy rodzic nie będzie miał dla niego czasu z powodu obowiązków pracy, a także wyrzuty sumienia rodzica z tego samego powodu.

Brak ruchu, nuda, stres – to wszystko nie sprzyja zdrowiu dzieci – zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu. Dlatego w tym okresie jeszcze bardziej niż wcześniej trzeba będzie zadbać o swoją rodzinę.

A może urlop?

Pewnie najłatwiejszym wyjściem byłoby pójście na urlop w tym samym czasie, gdy dzieci mają ferie. Czy rzeczywiście rodzice zdecydują się na taki krok? Raczej nie. Przede wszystkim nie w każdym dziale i na każdym stanowisku jest to odpowiedni moment na 2-tygodnie przerwy. Do wiele ważnych zadań w firmie będziemy bardzo potrzebni, więc masowe absencje w tym czasie mogą sparaliżować funkcjonowanie niejednej organizacji. Poza tym… szkoda urlopu na siedzenie w domu. Pewnie lepiej zachować dni urlopowe na inne okazje – chociażby letnie wakacje, kiedy można będzie wreszcie gdzieś wyjechać.

Co zatem jeśli ferie zimowe spędzimy pracując na home office?

Tym, czego dzieci potrzebują najbardziej jest poświęcony czas. Przy czym nie chodzi tutaj tylko o ilość czasu, ale także o jego jakość. Gdy siedzimy po prostu obok dziecka, ale nie poświęcamy mu uwagi, na przykład zajmując się ekranem swojego telefonu, trudno traktować to jako zaspokojenie tych potrzeb. Dlatego nawet mając 30 minut przerwy w pracy, powinniśmy korzystać z tego czasu efektywnie – porozmawiać, zagrać w grę, zrobić coś razem. Także po skończonej pracy powinniśmy wykazać zainteresowanie swoimi dziećmi i ich sprawami, nawet jeśli jesteśmy zmęczeni.

home office z dziećmi

Podsumowując, jeśli mielibyśmy udzielić dobrych rad, jak połączyć pracę z opieką nad dziećmi w trakcie pracy zdalnej proponujemy przede wszystkim takie rozwiązania:

  • złap work life balance – oddziel wyraźnie czas pracy od czasu wolnego i wydziel i oddziel przestrzeń do pracy od przestrzeni do innych zajęć,
  • nie pracuj dłużej niż 8 godzin, jeśli nie musisz – dobrze jest zaplanować sobie wszystkie zadania na dany dzień tak, żeby ich realizacja była możliwa w trakcie biurowych godzin, warto zadbać o swoją efektywność – pamiętaj, że 58 % pracujących Polaków uważa, że głód wpływa na ich efektywność – więc pod żadnym pozorem nie zaczynaj pracy bez śniadania!,
  • postaraj się spędzać czas z dzieckiem w aktywny sposób i okazywać mu zainteresowanie – nawet jeśli tego czasu jest niewiele,
  • zaproponuj dziecku mądre sposoby na spędzenie czasu zgodne z jego zainteresowaniami: to mogą być książki, gry planszowe, zabawki edukacyjne, zestawy kreatywne,
  • bądź wyrozumiały/wyrozumiała, okazuj cierpliwość i nie denerwuj się bez potrzeby – home office z dziećmi i bez zdalnej szkoły to trudna sytuacja… ale nie tylko dla Ciebie!

Przez żołądek do serca… swojego dziecka

Spędzając ferie zimowe w domu, warto zastanowić się nad tym, co będziecie jeść. Z nudów chętnie sięga się po niezdrowe przekąski, lody, gazowane napoje. Dobrze jeśli będziemy mieć pod ręką alternatywne, zdrowsze produkty – świeże warzywa i owoce, bakalie, soki.

Ciekawym pomysłem może być także… wspólne gotowanie na home office! Jeśli dzieci nie mają szkolnych zajęć, zawsze mogą nas aktywnie wspierać w kuchni! Z ich pomocą na pewno łatwiej uda się przygotować pełnowartościowe, smaczne posiłki. To rozwiązanie ma same zalety: dzieci będą mieć zajęcie, zrobicie coś razem, wszyscy zjecie zdrowiej! Wreszcie na koniec, jedzenie przygotowane w domu zawsze jest tańsze niż to zamawiane z dowozem.

Jak się ruszać nie wychodząc z domu?

Brak ruchu na homeoffice to kolejny poważny problem poza niezdrowym i nieregularnym odżywieniem. Czy w domu można zapewnić sobie aktywność fizyczną? Oczywiście, że tak. Znanym sposobem na domowe ćwiczenia są… gry video. Można na przykład tańczyć przed telewizorem z grą Just Dance albo mając konsolę Xbox spróbować swoich sił z różnymi innymi grami ruchowymi wykorzystującymi kontroler Kinect. Wiele osób ćwiczy też w domu chociażby korzystając z rowerów stacjonarnych. Wiele treningów możliwych do przeprowadzanie w domu można znaleźć w filmach na Youtube.

Jak budować zdrowe nawyki na co dzień?

Jeśli lubicie mieć wszystko pod kontrolą zachęcamy Was do korzystania z naszego planera. Korzystając z tego narzędzia można codziennie zaznaczać, czy zjedliśmy coś zdrowego (owoc, warzywo), czy piliśmy odpowiednio dużo wody oraz czy zapewniliśmy sobie odpowiednią dawkę ruchu.