Pomysły na drugie śniadanie FIT do pracy – poznaj nasze propozycje!
Znacie już 10 pomysłów na zdrowe śniadania? Porządne śniadanie, skomponowane wg. zasady zdrowego talerza, to definicja dobrze rozpoczętego dnia i gwarancja efektywności. Duża porcja owoców i warzyw, w połączeniu z pełnoziarnistymi zbożami i odżywczym elementem białkowym pozwala na utrzymanie optymalnego poziomu energii przez 3-4h. Po tym czasie stężenie glukozy we krwi, a co za tym idzie wrażenie najedzenia zaczyna stopniowo spadać. Jest to związane z tym, że przewód pokarmowy powoli kończy trawienie i pierwsza porcja paliwa została wykorzystana. Aby zapobiec uczuciu bardzo silnego głodu oraz zaburzeniom koncentracji potrzebujesz kolejnej porcji składników odżywczych. Drugie śniadanie ponownie wzmocni organizm, stężenie glukozy wróci do optymalnych wartości, a organizm będzie zdolny do kontynuowania zadań, które zaplanowałeś na ten dzień!
Dlaczego drugie śniadanie jest ważne?
Zaplanowanie drugiego śniadania ma bardzo duże znaczenie dla jakości wszystkich posiłków zjadanych w ciągu dnia. Dzięki niemu łatwiej zapanować nad głodem i sytością co pozwala wyeliminować problem przypadkowego spożycia słodyczy, słonych przekąsek i innego przypadkowego, wysokokalorycznego a niesycącego jedzenia. To również powód, dla którego drugie śniadanie będzie również pomagało utrzymać prawidłową masę ciała.
Drugie śniadanie wpływając na koncentrację gwarantuje lepsze zapamiętywanie, wyższą efektywność i poczucie kontroli podczas wykonywania zadań. Pozwala na utrzymanie dobrego samopoczucia, niższe rozdrażnienie, rzadsze występowanie bólów głowy i lepszą wydolność fizyczną.
Co zjeść na drugie śniadanie?
Jest to często niewielki posiłek zjadany pomiędzy śniadaniem a obiadem. Jeśli jadasz w ciągu dnia rzadziej – wybierasz np. 4 posiłki w ciągu dnia, powinno być jednak konkretniejsze dlatego nie bój się zjeść czegoś co naprawdę Cię nasyci na kolejne 4h działania! Zastanawiasz się, co będzie odpowiednie na dietetyczne drugie śniadanie?
Kanapki
To chyba najpopularniejszy wybór! Jest to również smaczny i zdrowy pomysł jeśli zadbasz o jej ciekawą kompozycję. Najlepiej by zawierała pieczywo razowe oraz jakiś białkowy element: ser, chudą wędlinę, twaróg, hummus, jajko oraz warzywo np. sałatę oraz warzywa takie jak ogórek, pomidor czy rzodkiewkę. Te ostatnie możesz zabrać w osobnym pojemniczku aby kanapka się nie rozmoczyła oraz aby zjeść warzyw po prostu więcej niż po jednym plasterku każdego.
Owoce, czyli sposób na drugie śniadanie FIT
Na drugie śniadanie miło jest zjeść coś słodkiego! Owoce świetnie nadają się do tego celu! Zjedz je z porcją nabiału lub jego roślinnego odpowiednika i z pełnoziarnistymi płatkami w formie klasycznej lub po zmiksowaniu na koktajl! Proste, efektowne i odżywcze desery z owocami zrobisz również z kaszy jaglanej, tapioki i nasion chia. Gdy masz w szafce w pracy płatki owsiane, nasiona chia lub zdrową mieszankę Muesli, a w kuchni oferowane przez pracodawcę owoce wystarczy, że po drodze do pracy kupisz sobie tylko jogurt. Możesz również wykorzystać mleko z ekspresu do kawy żeby dodać sobie do śniadania nieco odżywczego białka. Kto powiedział, że ono jest tylko do kawy? 😉 Pamiętaj o dodatku kakao lub cynamonu, które podkręcą smak i zahamują apetyt na słodycze!
Zdrowe wypieki na drugie śniadanie
Wypieki z pełnoziarnistej mąki lub na bazie strączków to świetny pomysł na przerywnik w pracy do kawy. Więcej o nich piszemy w artykule o zdrowych słodkościach. Pamiętaj o porcji świeżych owoców oraz kubku mleka lub pysznej kawy.
Warzywa
Porcja hummusu zjadana słupkami warzyw lub maczanie ich w dipie jogurtowym czy z serka to również świetny pomysł. Gdy potrzebujesz większych konkretów sięgnij dodatkowo po porcję pieczywa.
Tortiille śniadaniowe
Alternatywna forma kanapki! Pełnoziarnistą tortillę wysmaruj serkiem, jogurtem, hummusem, guacamole lub inną dowolną pastą warzywną, włóż dużo warzyw, wędzonego łososia lub pieczonego kurczaka zawiń ciasno w folię aluminiową. I już!
Możesz spokojnie zjeść to samo co jadłeś na śniadanie. Tak! Powtarzanie tych samych posiłków w obrębie jednego dnia może być najszybszą formą przygotowania sobie czegoś do zjedzenia szczególnie gdy jesteś w pośpiechu. Nie martw się, że będzie zbyt monotonnie – jutro możesz sobie zrobić podwójną porcję czegoś innego i tak też jest zdrowo!
Spodobały Ci się nasze pomysły na drugie śniadanie fit do pracy? Wiadomo jednak, że w teorii wszystko jest zawsze prostsze niż w praktyce. Często szuka się wymówek, aby zrezygnować ze zdrowego żywienia – brak czasu, brak chęci, brak odpowiednich produktów w lodówce… Jak sobie z tym radzić i znaleźć odpowiedni sposób na dietetyczne drugie śniadanie?
Działaj wspólnie!
Zaangażowanie w wyzwanie nauki jedzenia drugiego śniadania współpracowników lub rodzinę to bardzo fajny pomysł, który ma wyłącznie same zalety! W rodzinie można wyznaczać dyżury kto przygotuje II śniadanie dla wszystkich, a wśród współpracowników dobrym pomysłem będą konkursy na najciekawsze drugie śniadanie! Może się okazać, że chęć śniadaniowej rywalizacji pobudzi Waszą wyobraźnię i sprawi, że nawyk jedzenia kolorowego II śniadania wejdzie w krew o wiele łatwiej.
Zadbaj o opakowanie
Ciekawa śniadaniówka to gwarancja, ze II śniadanie nie rozpadnie się w drodze do pracy lub przetrwa noc. Jogurty możesz zabierać w słoiczku – jest estetycznie i bezpiecznie. Coraz popularniejsze stają się również woskowijki – opakowania wielorazowego użytku, które produkowane są z wosku pszczelego. Ciekawe opakowanie nie tylko pozwala żyć bardziej w ruchu zero waste, ale również daje większą chęć z jego używania! Pamiętaj żeby codziennie śniadaniówkę umyć, aby resztki jedzenia nie stały się pożywką dla drobnoustrojów chorobotwórczych.
Kombinuj!
Wierność tradycji jest super gdy nie masz czasu – stare sprawdzone metody zawsze będą dobrym pomysłem. Ale gdy masz więcej czasu możesz pokusić się o odrobinę kreatywności! Wytrawne muffinki, zbożowe ciastka słodzone bananem czy daktylami do porcji owoców sprawią że II śniadanie wejdzie na wyższy poziom. A wygrana w konkursie na najlepsze II śniadanie będzie jak w banku.