Jaki prezent dla kontrahenta? Poznaj nasze propozycje!

Dodano dnia 9 lipca 2021

Ofiarowywanie prezentów dla pracowników to popularna forma nagrody. Pracownicy firmy gdy otrzymują nawet drobne upominki czują się docenieni, mają większą motywację do pracy, czują większą więź z firmą. Często drobne upominki przekazuje się także naszym współpracownikom z poza organizacji. W ten sposób można podziękować za wspólny projekt albo podtrzymać dobre relacje. Jaki prezent dla kontrahenta będzie odpowiedni?

Warto podkreślić, że tradycja obdarowywania prezentami jest szczególnie popularna w okresie świątecznym. Najczęściej upominki dla kontrahenta wysyłamy w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia. Warto jednak czasem wyjść poza schemat i podejść do tematu nieco bardziej kreatywnie. W dobrym tonie mogą być prezenty dla kontrahentów z okazji urodzin czy jubileuszu firmy.

Jaki prezent dla kontrahenta polecamy?

Za każdym razem prezent powinien być dopasowany do odbiorcy. Im więcej wiemy o nim wiemy, tym większa szansa, że trafimy w jego gust. Często jednak prezenty (zwłaszcza na święta) wysyłane są masowo, więc trudno o personalizację – wówczas sprawdzą się po prostu najbardziej uniwersalne upominki dla każdego.

Często stosowane rozwiązania to na przykład:

Zestawy ze słodyczami – mleczna czekolada, Ptasie Mleczko, praliny, marcepan, pierniki- to produkty, które często można znaleźć w zestawach prezentowych. W miarę możliwości warto zamienić je na zdrowsze odpowiedniki – gorzką czekoladę, orzechy w karmelu, orzechy w miodzie, bakalie, owoce w czekoladzie.

 

Zestawy owoców – w tej kategorii można wymienić kosze pełne owoców egzotycznych takich jak pomarańcze deserowe, awokado, mango, ananas, ale również polskie jabłka czy gruszki. Miłośnicy zdrowego stylu życia na pewno bardziej docenią owoce dobrej jakości niż kolejną porcję cukru!

Żywność ekologiczna – w tej kategorii warto wymienić chociażby dżemy, konfitury, miód czy sok malinowy. Warto zwrócić uwagę na to, czy produkty są ekologiczne tylko z nazwy, czy posiadają odpowiedni certyfikat, który może to potwierdzić.

Przydatne gadżety – firmowy długopis, breloczek albo ceramiczny kubek w dzisiejszych czasem raczej nie zrobi wrażenia. Co innego jeśli podejdziemy do sprawy z wyczuciem i podarujemy coś, co naprawdę będzie potrzebne. Razem z winem można podarować zestaw do otwierania zawierający na przykład korkociąg obcinacz do folii pierścień na butelkę nalewak do butelki do wina zatyczki do butelek czy specjalny termometr do pomiaru temperatury trunku. Praktycznym prezentem może okazać się portfel albo wizytownik. Eleganckim prezentem będzie także notes w ładnej skórzanej oprawie.

Elektronika – w niektórych branżach szczególnie porządne są gadżety elektroniczne. Kiedyś wielką popularnością cieszyły się nośniki USB (tzw pendrive). Obecnie wiele osób spojrzy przychylnie na przykład na powerbank albo bezprzewodowy głośnik.

Alkohol – uniwersalnym i bezpiecznym rozwiązaniem są różnego rodzaju zestawy z winem. Jeśli jednak wiemy o tym, że kontrahent gustuje w mocniejszych trunkach można podarować na prezent dla kontrahenta także whiskey, likier czy smakową wódkę.

 

Produkty eko – wiele osób inspiruje się stale nurtem zero waste. Warto brać to pod uwagę i szukając prezentu zamiast plastikowych przedmiotów wybierać wysokiej jakości przedmiotu drewniane czy bambusowe. Ciekawym pomysłem może być podarowanie butelki na wodę z filtrem – to znajomicie wspiera codzienne nawyki – picie wody z kranu zamiast butelkowej pozwala uniknąć marnowania tysięcy ton plastiku.

Ile powinien kosztować prezent dla kontrahenta?

Wybór właściwego prezentu dla kontrahenta to często kompromis pomiędzy chęcią sprawienia prestiżowego, wyjątkowego i drogiego prezentu a ograniczonym budżetem na to przedsięwzięcie. Dysponując niewielkimi środkami warto postawić przede wszystkim na pomysłowość. Nawet niedrogi prezent zwróci uwagę pod warunkiem że będzie nieszablonowy.

Inny budżet należy przeznaczyć na prezent dla wąskiej kadry zarządzającej, a inny dla licznego grona specjalistów niższego szczebla. Warto podkreślić, że jeśli na prezent dla kontrahenta wybierzemy produkty nietypowe – niszowe, ekologiczne, wykonane ręcznie – niedostępne na co dzień w sklepach, obdarowany nie oszacuje prawdziwej wartości prezentu.

Wysyłając prezent dla kontrahenta powinniśmy zwrócić uwagę na detale. Warto upewnić się, że na pewno dysponujemy właściwym adresem do wysyłki. Najlepiej jeśli prezent będzie miał dedykację – podpisaną odręcznie. Jeśli oczekujemy kontaktu zwrotnego, dobrze jest dołączyć do przesyłki swoją wizytówkę. Bardzo ważne jest także odpowiednie opakowanie. Zwykły foliopak kurierski nie zrobi wrażenia. Dobrze jest jeśli prezent dotrze w estetycznym pudełku, które dodatkowo można ozdobić naklejką, wstążką, karnetem albo atrakcyjnym graficznie nadrukiem na samej paczce. Jeśli prezent dla kontrahenta wysyłamy za pośrednictwem kuriera powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć zawartość – przede wszystkim szklane butelki czy słoiki.

Jak przygotować się do wysyłki prezentów dla kontrahentów?

Najlepiej zająć się organizacją całego przedsięwzięcia z możliwie największym wyprzedzeniem. Skompletowanie pełnej listy osób, którym chcemy zrobić prezent razem z aktualnym adresem może być czynnością wymagającą dużo czasu. Zwłaszcza, że takie listy często się dezaktualizują w związku z tym, że wielu pracowników zmienia miejsce pracy. Jeśli do prezentu szykujemy dodatkowo list czy kartkę z życzeniami trzeba także poświęcić czas na ułożenie tekstu, projekt graficzny oraz druk.

Chociaż dziś wiele spraw można załatwić online, a papierowe dokumenty zastępujemy ich wersjami cyfrowymi, wciąż namacalny, fizyczny prezent ma wielką moc. Dlatego odpowiedni prezent dla kontrahenta to nie zbędny koszt, a inwestycja w relacje, która szybko może się zwrócić. 

Paczki świąteczne można wysłać w łatwy i wygodny sposób za pomocą platformy sendgift.pl.