Zbadaliśmy nawyki żywieniowe pracujących Polaków!

Dodano dnia 13 października 2022

 

9 na 10 polskich pracowników uważa, że jedzenie powinno być bogate w warzywa i owoce. 65% uważa, że odżywia się zdrowo. Tyle teorii. W praktyce połowa z nas je za mało owoców, a  44% ma nieprawidłową masę ciała. Poznaliśmy właśnie wyniki badania „Żywieniowe nawyki pracujących Polaków 2022”.

Tak dokładnie nawykom żywieniowym pracowników przyglądamy się po raz drugi. W 2020 opublikowaliśmy Raport „Żywieniowe nawyki pracujących Polaków”, w którym pojawiło się wiele niepokojących wniosków. Nowe badanie częściowo potwierdza problemy żywieniowe zaobserwowane już wcześniej i pozwala wyciągnąć wiele nowych wniosków. To sygnał ostrzegawczy dla pracowników i dla pracodawców, a także wskazówka jak niektóre z narastających problemów można rozwiązać.

Jak przeprowadziliśmy badanie „Żywieniowe nawyki pracujących Polaków 2022”?

Badanie nawyków żywieniowych pracujących Polaków w 2022 roku przeprowadziliśmy w Dailyfruits we współpracy z ekspertami z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. Nofera w Łodzi. Dane zebraliśmy dzięki kwestionariuszom ankietowym wypełnianym online i offline przez pracowników w całej Polsce. Grupa respondentów obejmowała ponad 1 000 pracowników i uwzględniała zróżnicowanie płci, wieku, miejsca zamieszkania. W naszej grupie dominowali pracownicy z wykształcenie średnim i wyższym, dlatego wnioski są najbardziej reprezentatywne dla tej grupy.

W kwestionariuszu znajdowały się pytania jednokrotnego i wielokrotnego wyboru. Pracownicy podawali także swój wzrost i wagę dzięki czemu mogliśmy obliczyć dla nich wskaźnik BMI. Oprócz danych deklaratywnych zbadaliśmy także realny jadłospis pytając o częstotliwość spożycia konkretnych produktów spożywczych na co dzień.

Żywieniowe nawyki pracujących Polaków 2022 – najważniejsze wnioski

Badanie Żywieniowe nawyki pracujących Polaków 2022” zrealizowane przez Dailyfruits we współpracy z Instytutem Medycyny Pracy im. prof. Nofera w Łodzi wykazało, że polscy pracownicy mają często błędny obraz własnych nawyków żywieniowych. 65% Polskich pracowników uważa, że odżywiają się zdrowo. Jednak w rzeczywistości tak nie jest. Analiza częstotliwości spożycia konkretnych kategorii produktów wykazała, że tak naprawdę  dieta 77% respondentów ma niskie natężenie cech prozdrowotnych. To niebezpieczna sytuacja – fałszywe przekonanie o wysokiej jakości diety nie będzie prowadzić do poprawy jej jakości.

Mimo powszechnej wiedzy na temat konieczności jedzenia warzyw i owoców (przynajmniej 400g codziennie) wciąż spożycie jest niewystarczające.

  • 48% nie je codziennie owoców
  • 38% ankietowanych nie je codziennie warzyw.

Co ciekawe porównując te dane do badania z 2020 roku można zaobserwować, że spożycie owoców spadło o 2, natomiast spożycie warzyw zwiększyło się o 3 punkty procentowe.

Powodem do optymizmu jest natomiast fakt, że więcej pracowników niż 2 lata temu deklaruje, że pamięta o regularnym nawodnieniu organizmu. W 2020 roku 51% respondentów deklarowało, że pije codziennie co najmniej 2 litry wody. W 2022 roku to już 63%.

Polscy pracownicy twierdzą, że interesują się zawartością swojego talerza i mają duży poziom wiedzy na ten temat. Tylko 16% zadeklarowało, że temat zdrowego jedzenia ich nie interesuje. Dzięki tej wiedzy ankietowani mogą jasno powiedzieć, jakie mają oczekiwania w stosunku do jedzenia:

  • 88% uważa, że jedzenie powinno być bogate w owoce i warzywa,
  • 85% zwraca uwagę na to, że jedzenie powinno być pozbawione chemicznych dodatków,
  • 79% wśród swoich wymagań wymienia urozmaicenie i różnorodność posiłków,
  • 73% zależy na tym, żeby jedzenie było w przystępnej cenie,
  • dla 69% ankietowanych ważne jest, żeby jedzenie było niskokaloryczne. Tyle samo chce wybierać produkty wyprodukowane w sposób przyjazny dla środowiska.

Niestety mimo dobrych chęci trudno te wszystkie postulaty zrealizować w praktyce.

Jakie są największe przeszkody we wprowadzaniu zdrowych nawyków?

54% ankietowanych nie chce rezygnować ze swoich ulubionych smaków, nawet mając świadomość, że danie nie są do końca zdrowe. 45% ankietowanych podkreśla, że problemem jest brak odpowiednio silnej woli.

Są jednak i takie czynniki na które realny wpływ może mieć środowisko pracy.

Aż 49% ankietowanych zwróciło uwagę na to, że podczas pracy łatwiej sięgnąć im po niezdrową przekąskę, np. ciasto albo baton, żeby zaspokoić głód. 46% ankietowanych skarży się, że ma za mało czasu i za dużo obowiązków i właśnie z tego powodu dokonują złych wyborów żywieniowych.

 

Dieta tak. Dietetyk? Niekoniecznie

27% pracowników to osoby z nadwagą. 12% mierzy się z otyłością. Większy odsetek osób z nieprawidłową wagą zauważyliśmy wśród ankietowanych mężczyzn niż u kobiet. Wśród panów ponad połowa respondentów nie mieści się w granicach normy (37% nadwagi, 20% otyłości).

Polacy są świadomi tego, że nieprawidłowa waga może źle wpływać na ogólny stand zdrowia. W ciągu ostatnich 24 miesięcy aż 46% ankietowanych podjęło próbę zmiany swoich nawyków żywieniowych. Ich główną motywacją była chęć poprawy stanu zdrowia i samopoczucia. To było ważne dla 92% badanych. 79% wskazało chęć schudnięcia. A zatem już nie liczba kilogramów a dobre samopoczucie jest teraz głównym motorem do zmian w zakresie odżywiania.

Niestety mniej niż połowa osób decydujących się na zmiany w swoim codziennym jadłospisie robiła to pod okiem dietetyka.  Szkoda, bo obecność specjalisty zdecydowanie podnosiła szanse na osiągnięcie zakładanych rezultatów. W grupie osób z nadwagą i otyłością dietetyk zwiększał prawdopodobieństwo sukcesu o połowę!

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów pobierz raport Żywieniowe nawyki pracujących Polaków 2022