ZERO WASTE W DAILY FRUITS

Dodano dnia 28 lutego 2020

Dailyfruits to polska firma, która od ponad 10 lat dostarcza owoce, warzywa oraz inne zdrowe produkty do przedsiębiorstw w całej Polsce.

Kolebką firmy jest Kraków. W 2010 roku był jeden samochód dostawczy i nieduży magazyn na przedmieściach. To wystarczało, by obsłużyć kilkunastu klientów. Rynek pracy wyglądał wtedy zupełnie inaczej i benefity pozapłacowe nie były tak popularne jak teraz. Co się zmieniło przez te dziesięć lat? Po pierwsze my – Polacy. Mamy więcej pracy i mniej czasu, z drugiej strony dojrzewamy jako społeczeństwo.

zero waste w Daily Fruits

Biznes w duchu eko

Nieskrępowana komunikacja i natychmiastowy dostęp do informacji powodują, że nowe myśli i idee rozprzestrzeniają się dużo szybciej. Chcemy żyć zdrowo, poświęcać czas rodzinie, jeździć na wakacje, mieszkać i pracować wygodnie. Jednocześnie zwracamy uwagę jak nasze działania wpływają na środowisko – staramy się żyć w duchu zero waste.

Dailyfruits z jednej strony jest pracodawcą, a z drugiej partnerem biznesowym wielu renomowanych firm. Nieprzypadkowo firma kładzie duży nacisk na realizację idei zero waste. Rynek oczekuje wprowadzania ekologicznych rozwiązań i szacunku dla środowiska. Tymi samymi wartościami, kieruje się coraz więcej polskich pracowników i pracodawców, więc odpowiadamy na te oczekiwania. 

 

Codzienna dbałość o środowisko w Dailyfruits

Dailyfruits codziennie dostarcza świeże owoce i warzywa do 2000 firm, które łącznie zatrudniają 400 000 osób. To ogromne zobowiązanie dla zaopatrzenia, produkcji i logistyki. W tych obszarach firma poszukuje optymalnych rozwiązań, które minimalizują negatywny wpływ na środowisko.

400 000 osób to 10 000 skrzynek dziennie, w których łącznie ląduje 100 ton owoców i warzyw. 95 proc. skrzynek jest wymiennych, wielorazowych – dostawca przywożąc świeże owoce odbiera je z poprzedniej dostawy. Drewniane, ekologiczne skrzynki nie tylko ładnie prezentują się w firmowej kuchni, ale nie pozostawiają wpływu na środowisko. Podobnie jak biodegradowalne opakowania na warzywa i bakalie, które firma wprowadziła w 2019 r.

 

Współpraca to początek zmian w Dailyfruits

Codziennie z magazynów Dailyfruits wyjeżdża ponad 60 samochodów dostawczych ze skrzynkami pełnymi świeżych owoców i innych zdrowych produktów. Nad całym procesem czuwa oprogramowanie logistyczne, które przydziela kierowców, monitoruje samochody, optymalizuje trasy przejazdu, podpowiada, jak uniknąć korków. Dzięki temu ogranicza się liczbę przejechanych kilometrów, omija korki i przede wszystkim do minimum skraca czas pracy floty. Mniej kilometrów = mniej emisji spalin.

Dailyfruits współpracuje tylko z dostawcami, którzy spełniają te same normy jakości. Tyczy się to zarówno towaru jak i wpływu na środowisko. Produkty, które trafiają do firmowych magazynów transportowane są w wymiennych opakowanych wielorazowych, folia recyklingowana, a kartony są gniecione w kostkę i segregowane.

 

W Dailyfruits nie marnujmy żywności

Zamówienia dla klientów firmy przygotowujemy indywidualnie. Każdy Klient w dowolnym momencie może zmodyfikować asortyment w skrzynkach, dzięki czemu otrzymuje dokładnie tyle ile potrzebuje.

Firma unika generowania niepotrzebnych stanów magazynowych i marnowania żywności. Wszystkie produkty nie spełniające norm są odkładane i przekazywane do ogrodów zoologicznych. Produkty, które uległy zniszczeniu lub zgnieceniu podczas transportu są segregujemy.  Następnie są przekazywane jako odpady biodegradowalne. Dalszy etap to przerobienie ich na naturalne nawozy.

 

Małymi kroczkami do celu

Dailyfruits zaczyna zmiany od siebie. W kuchni są kosze do segregacji śmieci, wraz z widoczną informacją o tym, co należy wyrzucać do każdego z nich. Firma nie kupuje butelkowanej wody – używa dystrybutora lub korzysta z warszawskiej kranówki.

Dzięki temu, że biuro firmy zlokalizowane jest blisko stacji PKP, wielu pracowników przyjeżdża komunikacją miejską. Szukając nowego biura, zwracano uwagę na energooszczędność. Przy nieużywanych biurkach czy pomieszczeniach nie włącza się sztucznego oświetlenia. Większość biurek jest ustawiona wzdłuż okien, dających dużo naturalnego światła.

Firma używa energooszczędnych żarówek i inteligentnego systemu ogrzewania. Przestrzenie wypełniliśmy  roślinami, które oczyszczają powietrze i wpływają pozytywnie na samopoczucie pracowników. Na potrzeby pracowników, przygotowaliśmy bardzo dużą kuchnię, która pomieści nawet 60 osób oraz dwie salki konferencyjne. W kuchni oczywiście codziennie udostępniamy świeże owoce i warzywa.

Artykuł opublikowano w magazynie Personel i Zarządzanie, styczeń 2020, nr 1

źródło: materiały prasowe Dailyfruits