Jak być bardziej aktywnym na co dzień bez ciężkich treningów – poradnik dla początkujących.

Dodano dnia 4 stycznia 2021

Nowy Rok, nowi my? Styczeń, i zarazem kolejny rok, wielu z nas rozpoczyna z mniejszym lub większym pakietem postanowień noworocznych. Wiele osób myśli, jak być bardziej aktywnym na co dzień. Mamy pomysły na to, jak działać, żeby dobre nawyki były trwałe. Jak stopniowo poprawiać swoje zdrowie i kondycję i szybko się nie zniechęcać? Zobacz ten poradnik!

Na początku roku siłownie najczęściej pękają w szwach. Z biegiem tygodni bywa, że liczba osób maleje i ostatecznie zostają tam tylko stali bywalcy. Dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze: rzucamy się na zbyt głęboką wodę.

Po miesiącach, a może latach braku aktywności decydujesz się na 3 ciężkie treningi w tygodniu, które są ponad Twoje siły. Nic więc dziwnego, że po maksymalnie kilku tygodniach podchodzisz do treningów z mniejszym entuzjazmem. Lepiej konsekwentnie raz w tygodniu cały rok, niż 3 razy w tygodniu góra przez miesiąc.

Po drugie: robisz coś co nie do końca sprawia Ci przyjemność.

Nienawidzisz tenisa, ale skoro masz blisko na korty to chodzisz właśnie tam? A może wybrałeś zajęcia zumby choć ta muzyka doprowadza Cię do szaleństwa? Jeśli zdecydowałeś się na aktywność, która kompletnie nie sprawia Ci przyjemności szybko stracisz zapał. Znajdź dyscyplinę, która Ci odpowiada i sprawia frajdę, gdzie aktywność fizyczna stanie się miłym dodatkiem dobrze spędzonego czasu!

No dobrze, a czy można jeszcze jakoś inaczej się zaktywizować?

Jasne, że tak! O tym właściwie planowaliśmy dzisiaj Ci opowiedzieć! 😀 Spontaniczna aktywność fizyczna niezwiązana z treningiem – NEAT: chodzi o przypadkowe ruchy, takie jak gestykulacja, spacer do innego pomieszczania i z powrotem czy rozmowa przez telefon na stojąco. Często nie zastanawiasz się nad tym, że wykonujesz różne ruchy. Okazuje się, że jeśli trochę pomożesz przypadkowi, w ciągu dnia możesz zużyć nawet więcej energii niż podczas jednostki treningowej!

Jak być bardziej aktywnym? Krok po kroku…

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego uwzględnił 3 etapy aktywności fizycznej:

  • Staraj się wykonywać więcej przypadkowych czynności np. wejdź po schodach zamiast wjechać windą.
  • Zrób co najmniej 5000 kroków, powinno się to udać już podczas ok. 30 minutowego spaceru
  • Dla zdrowia zrób 10 000 kroków, powinno się to udać podczas 60 minutowego spaceru.

Gdy pracujesz w biurze może być Ci łatwiej – sama podróż do pracy i z pracy, plus spacery po biurze do kuchni czy łazienki to kilka tysięcy kroków. Gorzej jeśli pracujesz na home office – wówczas nawet przy aktywnym krzątaniu się po mieszkaniu kroki policzysz w setkach a nie w tysiącach. Co więc możesz zrobić oprócz już wspomnianej windy?

  • Jeśli wybierasz się do pracy komunikacją miejską lub musisz załatwić w ten sposób jakieś sprawy w wolnym czasie, wysiądź z pojazdu jeden lub dwa przystanki wcześniej. Przejdziesz w ten sposób kawałek drogi piechotą, co skutecznie nabije Twój licznik kroków.
  • Jeździsz samochodem? Na to też jest rada. Zaparkuj 500 m od miejsca docelowego! Kilka dodatkowych minut spaceru da Ci w tym wypadku ok. 1500 kroków!
  • Podobnie zrób z parkingiem pod domem – wystarczy zaparkować na drugim końcu a nie pod samą klatką. Kolejne 1500 kroków zrobione!
  • Spacerkiem na zakupy – w czasie epidemii zakupy spożywcze robimy rzadziej, a większe. Czasami jednak skończy się wcześniej chleb czy sałata – po małe sprawunki wybierz się piechotą. Jedną lub dwie, Niezbyt ciężkie torby bez trudu doniesiesz do domu bez zaangażowania samochodu.
  • Zdecydowałeś się na przesyłkę kurierską z odbiorem w paczkomacie? Wybierz ten ulicę dalej, żeby przy okazji przejść się na mini spacer.
  • Na podłodze nazbierało się trochę okruszków? Wykorzystuj swojego robota sprzątającego, gdy naprawdę nie masz czasu. Odkurzanie czy zamiatanie podłogi to dodatkowa porcja ruchu. Generalnie aktywności domowe są dobrą formą przypadkowego spalania kalorii. Chodzi przecież o to, żeby ruszać się a nie siedzeć.
  • Ktoś dzwoni? Wstań! A najlepiej chodź 😊 W biurze możesz pójść do pustego pokoju konferencyjnego i w ten sposób wyrabiać kroki. Telekonferencja w pracy lub rozmowa ze współpracownikiem może odbywać się w ruchu jeśli nie potrzebujesz do tego monitora. Umówiłeś się na rozmowę z rodzicami? A może dawno nie rozmawiałaś z przyjaciółką? Zaplanuj rozmowę połączoną ze spacerem – może on wtedy trwać godzinami i nawet nie zauważysz, że kroki zrobią się same!

Zanim zaczniesz biegać naucz się chodzić!

Fajnie jest po prostu czasem iść na spacer. Nie masz ochoty biegać? Stwórz pewien rytuał codziennego wychodzenia na kilkadziesiąt minut. Tak po prostu, bez ekranów, w ramach relaksu po pracy. Kroki krokami, ale taki spacer będzie również spełniał element terapeutyczny: wyciszysz się, dotlenisz i wrócisz do domu z nową porcją energii. Może za jakiś czas nabierzesz ochoty na trucht lub zabierzesz na spacer skakankę? A może trasa spaceru zacznie przebiegać przez siłownię plenerową, gdzie zatrzymasz się na kilka minut ćwiczeń?

jak być aktywnym

Nie musisz od razu zaczynać od ciężkich treningów i biegania maratonów. Pamiętaj, że ruch to zdrowie – nieprawdopodobnie dobrze wpływa na Twoje samopoczucie. Gdy ruch idzie w parze ze zdrową dietą, dużą ilością owoców i warzyw, ciało ma szansę optymalnie pracować, regenerować się i czuć po prostu dobrze. Mamy nadzieję, że nasz planer zainspiruje Cię do zadbania o zdrowie w spokojny, nienachalny sposób, bez zbędnej presji. Postanowienia są super! I gdy po skoczeniu na głęboką wodą przepłyniesz na drugi koniec oceanu bez większych problemów to świetnie! Jednak jeśli masz za sobą jakieś niepowodzenie, być może warto tym razem zacząć inaczej?

Działaj z nami i dziel się sukcesami! Wstaw zdjęcie przedstawiające Twoją przygodę ze zmianą nawyków na Facebooka, Intagrama lub LinkedIn z #dailymotywacja2021 w opisie. Osoba, która wstawi najbardziej kreatywną fotkę otrzyma od nas nagrodę! W styczniu czeka na Ciebie owocowo – warzywna paczka dostarczona prosto pod drzwi. Jest o co walczyć!

Widziałeś już styczniowe przepisy? Kliknij tutaj po garść inspiracji.