Jak pokazać, że doceniamy naszych pracowników i dlaczego to takie ważne?

Dodano dnia 25 lutego 2021

Rewolucja w codziennych relacjach i kontaktach między ludźmi, jaką wywołało w wielu organizacjach przejście na pracę zdalną jest widoczna na wielu płaszczyznach. Wpływa też na sposób, w jaki firma może okazywać wsparcie pracownikowi i pokazać, że go docenia. Eksperci podkreślają, że wiele metod znanych z okresu pracy biurowej w obliczu pandemii już nie działa.

Dlaczego tak ważne jest, aby pracownicy czuli się doceniani?

Ponieważ doskonale wspiera to Employer Branding. Swoje miejsce pracy poleciłoby znajomemu 69% osób, które są doceniane i chwalone,. Wśród tych, którzy nie czują się docenieni to tylko 12%.

Co więcej warto wspomnieć, że poczucie bycia docenianym przez swojego pracodawcę zmniejsza się wraz ze stażem pracy. Wśród pracowników, którzy są w organizacji 6 miesięcy lub krócej aż 60% czuje się doceniana. Jeśli o to samo zapytamy osoby z 5-letnim stażem w tej samej firmie, to statystycznie liczba docenianych zmniejszy się do 45%.

To informacje pochodzące z badań Indeks Doceniania 2019.

Jak w takim razie pokazać pracownikowi, że doceniamy jego wkład w realizację projektów?

Nie tak dawno w wielu firmach popularną formą było używanie tak zwanych kudosów. Kudos to pochodzący z Greki wyraz oznaczający pochwałę za dowolne osiągnięcie. Kudosy można przyznawać za różne osiągnięcia, niezależnie od stanowiska i roli w organizacji. Mogą mieć formę karteczek lub drobnych upominków. W niektórych organizacjach były na przykład drukowane i wywieszane na tablicy, żeby wszyscy mieli wgląd w informację, kto zasłużył na pochwałę i za co. To doskonały sposób na docenienie pracowników w formie zabawy, niemniej ma głęboki sens tylko wówczas, gdy funkcjonuje w formie materialnej.

Więcej o kudosach można przeczytać na przykład na blogu No Fluff Jobs 

A jakie są inne, bardziej tradycyjne opcje?

Wielu ankietowanych pracowników we wspomnianym badaniu Indeks Doceniania 2019 wskazuje że chciałoby, aby po prostu podziękować im za dobrze wykonaną pracę na forum zespołu/firmy. Obecnie jednak takie podziękowanie ma mniejszą moc, gdy pracujemy zdalnie. Wszystkie wirtualnie przekazywane pochwały czy wyrazy wsparcia  to co innego niż bezpośrednie spotkanie i prawdziwa rozmowa.

praca w biurze -jak docenić pracownika

Oczywiście wciąż jeszcze w czołówce pożądanych nagród znajduje się gratyfikacja finansowa, voucher na szkolenie wybrane przez pracownika czy dodatkowy dzień wolny.

W nowych warunkach warto jednak szukać niestandardowych pomysłów, aby pozytywnie zaskoczyć! Pracownicy często osamotnieni w pracy zdalnej potrzebują tego bardziej niż kiedykolwiek!

Paczki dla pracowników zdalnych – sprawdzony sposób na sukces

Kilka miesięcy pracy nad projektem Dailyfruits Home utwierdziło nas w przekonaniu, że doskonałą formą docenienia pracowników na home office jest wysłanie do domu okolicznościowego prezentu. W okresie jesienno-zimowym wysłaliśmy tysiące pakietów zawierających produkty wspierające zdrowie i odporność pracowników. Firmy chętnie dołączyły do nich życzenia, kartki okolicznościowe, słowa wsparcia czy własne gadżety. Wysyłka paczek dla pracowników zdalnych w wielu firmach okazała się dużym sukcesem, a spontaniczne, pozytywne reakcje obdarowanych były zaskoczeniem dla samych organizatorów takich akcji. 

paczki dla pracowników zdalnych

Trudno o lepszą okazję do docenienia wszystkich swoich pracowników niż święta. Z okazji Bożego Narodzenia tylko w grudniu wysłaliśmy około 70 000 upominków dla pracowników firm z całej Polski!

Zachęcamy do tego, aby zrobić niespodziankę swoim pracownikom także przed świętami wielkanocnymi. Już od pewnego czasu zbieramy zamówienia na paczki dla pracowników na Wielkanoc rozsyłane w całej Polsce. 

W ramach nagrody za zaangażowanie w pracy na home office wiele firm oferuje także pracownikom różne eventy online. Bardzo popularny w ostatnim czasie stał się live cooking. Gotowanie i wspólne spożywanie posiłków zbliżali ludzi i pomaga budować relacje w zespołach – także na odległość. W Dailyfruits pomagamy zorganizować takie wspólne gotowanie online, proponując pomoc na każdym etapie – od wyboru przepisu, poprzez wysłanie produktów do domu, kończąc na transmisji online, w trakcie której uczestnicy łączą się na żywo z ekspertem kulinarnym. W lutym 2021 mieliśmy przyjemność realizować live cooking razem z Szymonem Czerwińskim – zobacz relację i zdjęcia: Live cooking online – Zrobiliśmy pizzę z kalafiora! >>

Wiele wskazuje na to, że praca zdalna na stałe pozostanie na rynku pracy w znacznie większym zakresie niż przed pandemią. Obecnie wiele firm rekrutuje pracowników delegowanych do pracy wyłącznie w tym trybie. Dużo ogłoszeń w kategorii praca zdalna można znaleźć chociażby na stronie Jobble