Kiedy koniec pracy zdalnej?

Dodano dnia 30 grudnia 2020

Od wiosny 2020 dokonała się prawdziwa rewolucja w organizacji pracy na całym świecie. Najlepiej pokazują to statystyki. Przed wybuchem pandemii w Polsce pracę zdalną umożliwiało około 5% pracodawców. Sytuacja wymusiła jednak zmiany – w efekcie na home office w mniejszym lub większym zakresie zdecydowało się aż 88% przedsiębiorstw.

Pandemia doprowadziła do zamiany biura na pracę z domu na masową skalę. Wiele wskazuje jednak na to, że jest to jednak sytuacja tymczasowa. Przełom w walce z Covid-19 ma zapewnić szczepionka, która już jest dystrybuowana. Czy to znaczy że wkrótce skończy się masowa praca zdalna czy jednak przyjdzie na to poczekać?

Koniec pracy zdalnej w połowie 2021 roku – czy to możliwe?

Cały 2020 rok pokazał, że prognozy dotyczące przyszłości mogą być zupełnie nietrafione. Warto jednak pokusić się o pewne przewidywania, tym bardziej, że można opierać się na konkretnych danych. Opublikowany w grudniu 2020 raport CBRE The Future of the Office Survey pokazuje, że 7 na 10 dyrektorów zarządzających przewiduje powrót do pracy w biurze w połowie 2021 roku.

Przeszkodą do szybkiego powrotu do pracy w standardowym trybie są przede wszystkim:

  • wysoki odsetek zachorowań na Covid-19 w danym kraju (86%),
  • ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w firmie (83%),
  • opór pracowników przed powrotem (70%),
  • problem pracowników z opieką nad dziećmi, które uczą się zdalnie (58%).

home office z dziećmi

Mimo wszystko można powiedzieć, ze panuje optymizm ponieważ jak mówi raport, dyrektorzy zarządzający są zdania, że warunki do prowadzenia biznesu w najbliższych sześciu miesiącach będą takie same lub lepsze niż teraz. Tylko 9% spodziewa się pogorszenia sytuacji.

Tyle statystycznych, uśrednionych danych. Warto jednak pamiętać, że każda firma rządzi się własnymi prawami i może mieć zupełnie inny pomysł na powrót do normalności. Wszystko zależy od przyjętej strategii, kultury organizacyjnej, woli samych pracowników, specyfiki pracy oraz branży w której działa.

Jak to robią najwięksi?

Facebook już w sierpniu 2020 zapowiedział, że przedłuża zdalną pracę do lipca 2021. Wtedy biura mają być otwarte, natomiast chętni pracownicy wciąż będą mogli wykonywać swoją pracę w domu. Z powrotem nie śpieszą się też inni giganci jak Google czy Amazon.

koniec pracy zdalnej

Wszystko zatem zależy od konkretnej instytucji. Na pewno większy nacisk na powroty do biur pojawi się w tych organizacjach, które gorzej odnajdują się w innym modelu pracy i do tej pory nie udało się tam wypracować skutecznych rozwiązań, aby pracować równie efektywnie, co przed pandemią. Dla niektórych firm praca zdalna oznacza spore oszczędności związane chociażby z wynajmem powierzchni biurowej, zapewnieniem narzędzi do pracy, zakupami wszystkich rzeczy niezbędnych do pracy, zużyciem energii, realizacją usług takich jak sprzątanie.

Nie ma zatem reguły, bo wszystkie decyzje będą raczej podejmowane indywidualnie w gronie członków zarządu czy właścicieli.

Jaki plan na 2021 rok?

Aktualizacja: 22.06.2021

Z badania Dailyfruits przeprowadzonego na przełomie maja i czerwca 2021 wynika, że z firm pracujących zdalnie 6 na 10 powróci przed końcem 2021 roku. Pozostałe planują zakończyć tryb home office w 2022 roku. Znacznie szybciej powinny powrócić do pracy stacjonarnej przedsiębiorstwa, które obecnie funkcjonują w modelu hybrydowym. W tym gronie aż 91% przewiduje zakończyć pracę zdalną przed końcem 2021 roku, 39% podczas wakacji letnich lub wcześniej, 

Jeśli chcesz poznać wyniki badania w którym wzięło udział 250 firm z różnych branż i ponad 500 pracowników, zobacz nasz raport „Powrót firm do biura a pandemia Covid-19. 

Skoro nie wiadomo, kiedy dokładnie nastąpi koniec pracy zdalnej, najlepiej trzymać się uniwersalnej rady: Być elastycznym. Trudno powiedzieć, co przyniosą najbliższe miesiące, więc warto mieć w głowie różne alternatywne scenariusze.

Mając to na uwadze my także staramy się być elastyczni i wszystkie benefity dla pracowników związane z dbaniem o zdrowie proponujemy w wielu różnych wariantach.

Cały czas dostarczamy nasze skrzynki abonamentowe czyli zestawy owoców dla wszystkich pracowników raz w tygodniu (owocowy czwartek) albo nawet codziennie.

Oprócz tego zapewniamy dostawy paczek pełnych produktów wspierających zdrowie i odporność prosto do domu pracowników na home office. Tak działa Dailyfruits Home! Tuż przed świętami prowadziliśmy działania z dużych rozmachem – wysłane zestawy można było liczyć w dziesiątkach tysięcy! W 2021 roku będziemy dalej wspierać pracowników w ich domach. Rozszerzamy aktualną ofertę o nowe zestawy pełne zdrowych owoców, warzyw, soków i innych produktów. 

Przeczytaj więcej: Zdalny Team Building? Tak, to możliwe!

Zobacz video!

Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?

Zapewniamy też konsultacje i szkolenia dietetyczne w wersji stacjonarnej oraz online.

Dla tych, którzy już za chwilę planują powitać pracowników w biurze mamy specjalne zestawy Welcome Pack.

Chcesz porozmawiać o tym, który ze sposobów na wsparcie pracownika będzie najlepszy dla Twojej firmy?

Wyślij zapytanie