Jakie owoce dobre na serce, czyli owoce wspierające organizm w walce z chorobami serca
Holistyczne podejście do dbania o zdrowie przejawia się również w świadomym dobieraniu rzeczy, które lądują na naszym talerzu. Warto wiedzieć, że odpowiednio dopasowana dieta może wspierać nas w walce z konkretnymi dolegliwościami. Głównie ze względu na witaminy i składniki odżywcze, które wspierają pracę określonych układów naszego organizmu. Jednym z najcenniejszych źródeł tych wartościowych składników są owoce, zalecane jako element zdrowej, zbilansowanej diety.
Po jakie warto sięgać przy poszczególnych dolegliwościach lub dyskomfortach? Pora skupić się na wspieraniu pracy jednego z najważniejszych organów w naszym ciele – serca. Jakie owoce dobre na serce warto włączyć do codziennej diety? O czym jeszcze pamiętać przy profilaktyce chorób układu krążenia? Podpowiadamy w tym artykule!
Jak dbać o zdrowie serca?
Na kondycję serca wpływa wiele czynników. Trzeba mieć świadomość, że dieta jest jednym z najważniejszych. O pozytywnym wpływie na pracę układu sercowo-naczyniowego poszczególnych składników tego, co włączamy do naszego jadłospisu, opowiemy nieco później. Na razie powinien wybrzmieć fakt, że dieta przekłada się bezpośrednio na prawidłową lub nieprawidłową masę ciała. Osoby z nadwagą lub otyłością są bardziej zagrożone chorobami serca niż ci, których waga mieści się w granicach normy.
Dlatego dobrze mieć świadomość tego, że utrzymanie prawidłowej wagi przyczynia się również do zmniejszenia ryzyka zapadania na choroby serca. Jednym z podstawowych sposobów na zadbanie o to, by waga mieściła się w wyznaczonych normach, jest zdrowa, różnorodna dieta, zawierająca odpowiednie ilości warzyw i owoców.
Aby dieta była uznana za prawidłową, powinna dostarczać organizmowi wszystkich składników odżywczych. Zbytnie restrykcje żywieniowe mogą nie tylko nie przełożyć się na wspieranie pracy najważniejszych układów naszego organizmu, ale przeciwnie – negatywnie na niego wpłynąć.
Zdrowe serce – co oprócz diety?
Chociaż to jeden z najważniejszych elementów, dieta nie jest jedynym aspektem, któremu powinniśmy poświęcić szczególną uwagę, gdy myślimy o zadbaniu o zdrowie serca. Ważnymi elementami profilaktyki są również regularny ruch oraz zadbanie o redukcję stresu.
Pamiętanie o tym, by się ruszać, nie musi oznaczać od razu regularnych, intensywnych treningów. Dla zdrowia serca pozytywnymi zmianami będą już częstsze spacery, wybieranie schodów zamiast windy, korzystanie z roweru, by dojechać do pracy lub na zakupy. To drobne zmiany, które dość łatwo wprowadzić w codziennym życiu, a które w dłuższej perspektywie mogą okazać się tymi najbardziej istotnymi.
Aby zmotywować się do ruchu, można posłużyć się wsparciem technologii – świetnie sprawdzają się opaski sportowe lub smartwatche monitorujące ruch. Te urządzenia zliczają, ile kroków pokonujemy danego dnia. Ustalenie pułapu, który chcemy codziennie osiągnąć, może być wyzwaniem i motywacją do zmian na lepsze. Za optymalną wartość przyjmuje się 10 tysięcy kroków dziennie, jednak dobrze startować od niższych pułapów, które łatwiej na początku osiągnąć. 7 tysięcy kroków jest celem znacznie bardziej w zasięgu większości osób, może okazać się więc dobrym początkiem.
A co z redukcją stresu? Tutaj pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, zajęcia z jogi lub w przypadku przewlekłego stresu – wsparcie psychologiczne. Nie warto ignorować tego aspektu codziennego życia. Stres może przekładać się na konkretne problemy zdrowotne, a także – zaburzać dobrostan psychiczny, utrudniając codzienne funkcjonowanie. W świecie, w którym tempo życia jest wysokie, a obowiązki piętrzą się jeden na drugim, znalezienie sposobu na to, by zwolnić, wydaje się być koniecznością.
Co może pomóc w walce ze stresem?
- Regularna aktywność fizyczna – choćby spacery.
- Opanowanie oddechowych technik relaksacji.
- Znalezienie sposobu na rozładowanie stresu – sport lub hobby, które nie jest związane z pracą.
- Bliskość przyrody – na przykład regularne spacery na łonie natury.
- Kontakt ze zwierzętami – również ma dobroczynny wpływ na obniżenie poziomu stresu.
- Rozmowa z bliską osobą – opowiedzenie o trudnościach pomoże spojrzeć na nie z dystansu.
- Spędzanie czasu offline, bez powiadomień i innych rozpraszaczy.
- Odpowiednia dieta, bogata w witaminy i inne składniki odżywcze.
- Zdrowe nawodnienie – wypijanie odpowiedniej ilości wody każdego dnia.
Jak widać, sposobów na redukcję stresu jest wiele – można zacząć je wdrażać w życie jedna po drugiej, stopniowo zmieniając swój styl życia drobnymi krokami.
Co jeść na zdrowe serce?
Dbanie o zdrowie serca ma również wymiar dietetyczny – dobrze uważać na to, co mamy na talerzu, by dostarczać organizmowi wartościowych składników.
Z czego zrezygnować? Ze smażonego, czerwonego mięsa i potraw przygotowywanych w głębokim tłuszczu – wszystko to może prowadzić do podwyższenia poziomu złego cholesterolu.
Znacznie lepszym pomysłem niż sięganie po smażone potrawy, jest wybieranie surowych owoców lub warzyw gotowanych na parze. Dobrze też w wybrany dzień zrezygnować z mięsa i ryb na rzecz potraw bazujących na kuchni roślinnej. Zdrowych, wegetariańskich przepisów na obiad jest bardzo dużo – na blogach kulinarnych, w książkach kucharskich czy popularnych e-bookach wydawanych przez twórców internetowych.
Jakie owoce dobre na serce?
Analizując swoją dietę, jednym z aspektów do poprawy może być wprowadzenie większej ilości owoców. Jakie najlepiej się sprawdzą, jeśli chcemy wspierać pracę serca i układu krwionośnego?
Oto lista tych, które już dzisiaj warto włączyć do jadłospisu!
- Śliwki – zawierają witaminę PP, która obniża poziom cholesterolu.
- Wiśnie – zawierają pektyny, które pozytywnie wpływają na pracę serca.
- Czarna porzeczka – zawiera pektyny i witaminę PP – obniża więc poziom cholesterolu i wspiera pracę układu krwionośnego.
- Arbuz – sprzyja nawodnieniu organizmu, co ma znaczenie dla prawidłowego działaniu większości układów naszego ciała. Zawiera też silny przeciwutleniacz – likopen.
Wszystkie owoce, które warto włączyć do diety, dbając o zdrowie serca, są przede wszystkim pyszne. Dlatego nie powinniśmy zwlekać z ich dodaniem co codziennego jadłospisu – zwłaszcza w ciepłych miesiącach, gdy są łatwo dostępne.