Analiza składu ciała z dietetykiem – na czym to polega?

Dodano dnia 11 czerwca 2021

Zaproszenie dietetyka do firmy to znakomity sposób zmotywowanie pracowników do zadbania o prawidłowe nawyki żywieniowe. Oprócz wykładów, atrakcyjną i bardzo wartościową formą wsparcia dla osób zatrudnionych może być indywidualna konsultacja dietetyczna. Na czym to polega?

Analiza składu ciała wykonywana jest metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA – ang. Bioelectrical Impedance Analysis), która polega na przepuszczeniu przez organizm impulsu elektrycznego o niskim natężeniu, kompletnie niewyczuwalnego przez osobę badaną. Różnice w oporze poszczególnych tkanek pozwalają na określenie wielu parametrów diagnostycznych np.: zawartości tłuszczu i masy mięśniowej, nawodnienie organizmu czy stopień otłuszczenia organów wewnętrznych. W oparciu o pobrane dane określany jest również wiek metaboliczny. Pomiar wykonywany na profesjonalnym analizatorze ośmioelektrodowym, pobierającym dane ze wszystkich segmentów ciała dając wynik kompletny i precyzyjny dla każdej kończyny oraz korpusu osobno. Przed analizą będzie wykonywany pomiar wysokości ciała, dzięki czemu wynik badania składu ciała może być określany jako rzeczywisty. Używany sprzęt posiada atest medyczny i może być wykorzystywany do badań klinicznych. Przy spełnieniu warunków pomiaru, wynik podawany jest z dokładnością do 0,01%.

analiza składu ciała

Ile trwa konsultacja dietetyczna dla pracownika?

Warto podkreślić, że analiza składu ciała z omówieniem wyniku trwa około 15 minut na osobę. To oznacza, że w ciągu całego dnia z konsultacji może skorzystać około 30 osób. W przypadku, gdy zapotrzebowanie jest większe można zorganizować cykl spotkań rozłożony na kilka dni, albo zorganizować wydarzenie z udziałem większej liczny dietetyków i urządzeń, aby kilka osób korzystało jednocześnie.

Jak przygotować się do udziału w konsultacji z dietetykiem z anlizą składu ciała?

Należy przygotować się w odpowiedni sposób do analizy składu ciała aby wynik był wiarygodny. W pierwszej kolejności powinniśmy upewnić się, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania badania.

Analiza składu ciała nie może być wykonywana u:

  • Osób z rozrusznikiem serca lub innymi mechanizmami rozruchowymi elektrycznymi lub magnetycznymi
  • Osób z wszczepionymi metalowymi implantami
  • Osób chorych na padaczkę
  • U kobiet w ciąży

 

Jeśli nie należymy to żadnej z tych grup, można brać udział w badaniu. O czym wtedy pamiętać?

  1. Na badanie należy przyjść 3-4h po ostatnim posiłku.
  2. Nie należy spożywać alkoholu oraz kofeiny (kawy, napojów energetyzujących) 12h przed wizytą.
  3. Nie należy wykonywać bardzo intensywnej aktywności fizycznej w dniu badania ani dzień wcześniej.
  4. Należy skorzystać z toalety na 30 minut lub bezpośrednio przed badaniem.


Badanie odbywa się na boso, dlatego dobrze jest ubrać się w taki sposób, aby móc sprawnie zdjąć buty i skarpetki (rajstopy również!). Kobiety nie powinny być w trakcie trwania miesiączki lub bezpośrednio przed lub po niej.

analiza składu ciała

Konsultacja z dietetykiem jako ważny element programu edukacji żywieniowej

Edukowanie pracowników w zakresie prawidłowych nawyków żywieniowych to bardzo dobra długoterminowa inwestycja. Lepszy stan zdrowia pracowników przekłada się na większą efektywność pracy, mniej absencji chorobowych, lepsze samopoczucie. Dlatego oprócz zapewniania w miejscu pracy świeżych owoców czy dystrybucji materiałów edukacyjnych jak plakaty i ulotki, warto regularnie współpracować z dietetykami. Indywidualne konsultacje są doskonałym uzupełnieniem wykładów i mogą się przełożyć na realną zmianę przyzwyczajeń i podejmowanych codziennie decyzji żywieniowych.

konsultacja dietetyczna w firmie

Jeśli spotkania i analiza składu ciała za pomocą odpowiednich urządzeń odbywa się cyklicznie, można wówczas obserwować swoje postępy i obserwować konkretne efekty zmiany swojej diety i nawyków.