Owoce prostu z sadu, czyli jakie owoce można znaleźć w polskich sadach?

Dodano dnia 14 grudnia 2022

Żadne owoce nie smakują tak doskonale, jak te z polskich sadów! Stawianie na lokalnych dostawców ma sens nie tylko ekologiczny, ale i ekonomiczny. Wspieranie rodzimych sadowników sprawia, że na rynku nie brakuje rarytasów wprost z polskich sadów. Jakie owoce można znaleźć w sadzie? To zwykle najpopularniejsze, najchętniej wybierane przez Polaków dary natury! Czas przyjrzeć się temu, jakie owoce możemy znaleźć w sadzie i jak je kupować, by mieć pewność, że pochodzą ze sprawdzonego źródła.

Owoce prosto z sadu – jak je kupować?

W wielu sklepach, w tym w popularnych dyskontach, znajdziemy informację, że sprzedawane owoce pochodzą od polskich producentów. Często tak faktycznie bywa – trzeba mieć jednak świadomość, że duże sieci handlowe wymuszają sprzedawanie im produktów przez sadowników po dość niskich cenach.

Dlatego coraz większą popularność zyskują lokalne kooperatywy, których celem jest możliwość stworzenia połączenia między lokalnymi sadownikami a osobami, którym zależy na regularnych dostawach świeżych owoców. To rozwiązanie ma wiele plusów. Jakie są najważniejsze? Z pewnością najważniejsze z nich to:

 • gwarancja dostawy świeżych owoców,
 • pominięcie pośredników,
 • wspieranie lokalnych sadowników,
 • ograniczenie śladu węglowego – zwykle to owoce z sadów położonych w niedalekiej odległości.

kupowanie jabłek

Decydując się na ten rodzaj kupowania owoców, trzeba mieć jednak świadomość, że:

 • zwykle kupujemy owoce w większych ilościach,
 • struktura zamówienia dość mocno zależy od aktualnej oferty – gdy w danym roku szczególnie obrodzą jakieś owoce, będzie ich po prostu więcej w ofertach tego typu,
 • to zwykle zobowiązanie więcej niż jednorazowe,
 • konieczność poczekania na dostawę.

Takiego rodzaju sposób zamawiania owoców sprawdzi się więc u osób, które lubią robić większe zapasy lub są mistrzami owocowych przetworów. W innych przypadkach – może okazać się, że chociaż idea jest szczytna, nie pasuje ona do stylu życia.

Owoce z sadu do firm – czy warto?


Nie tylko klienci indywidualni szukają sposobu na to, by zawsze mieć pod ręką świeże owoce. Łatwy do nich dostęp to jeden ze sposobów dbania o zdrowie i dobre samopoczucie pracowników! Dlatego popularne owocowe czwartki czy – szerzej rzecz ujmując – regularne dostawy owoców do zakładów pracy, są jednym z najpopularniejszych benefitów.

Owoce z polskich sadów na wyciagnięcie ręki to nie tylko sposób na dostarczenie pracownikom witamin. To również wsparcie lokalnych producentów. Warto mieć świadomość, że owoce dostarczane do biur przechodzą staranną kontrolę jakości. Dodatkowo, owocowe skrzynki są tak komponowane, by zapewnić różnorodność smaków i składników odżywczych. Dzięki temu, łatwiej trafić w gusta pracowników.

Szczególną popularnością w biurach cieszą się polskie jabłka – nic dziwnego! To owoc, który świetnie smakuje od wiosny do zimy, a przy tym – ze względu na dużą liczbę odmian, trafia w różnorodne smaki. Jabłka cieszą się uznaniem pracowników również z jednego względu: wygody zjadania. Łatwo chwycić owoc w dłoń i zjeść w drodze na spotkanie, w trakcie przerwy lub przed komputerem.

Najpopularniejsze owoce z polskich sadów? Jabłka!


Skoro wiemy już, że wśród owoców z sadu królują jabłka, pora przyjrzeć się bliżej najchętniej wybieranym odmianom. A jest w czym wybierać!

Do najpopularniejszych odmian jabłek, jakie znajdziemy w polskich sadach, możemy zaliczyć:

 • ligole,
 • lobo,
 • szampiony,
 • golden delicious,
 • jonagoldy,
 • glostery,
 • cortlandy,
 • szarą renetę.

jabłka do firmy
Nie jest to oczywiście kompletna lista. Poszczególne odmiany jabłek różnią się smakiem i wyglądem – zdarza się, że wielbiciele cortlandów niezbyt chętnie sięgną po ligole – i odwrotnie. Ligole to jabłka, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, często pojawiają się też w owocowych dostawach do zakładów pracy. Twardsze, soczyste, słodkie, sycące – ta charakterystyka sprawia, że wiele osób chętnie po nie sięga na co dzień!

Jakie owoce możemy znaleźć w sadzie? Nie tylko jabłka!


Jak już ustaliliśmy, wśród owoców z polskich sadów, bezsprzecznie królują jabłka! To jednak dopiero początek listy owoców, które znajdziemy w sadach. Warto zwrócić uwagę, że na drzewach rosną również:
– śliwki,

 • czereśnie,
 • wiśnie.

Wszystkie te drzewa owocowe, czyli jabłonki, śliwy, czereśnie i wiśnie znajdziemy u polskich sadowników. Wiele osób wybiera również stworzenie niewielkiego sadu na działce czy przy domu, by móc sięgać po owoce na własne potrzeby.

wiśnie

Jak założyć sad?


Przede wszystkim, trzeba dysponować odpowiednią przestrzenią. Drzewa owocowe nie lubią ścisku, więc nawet niewielki metraż działki trzeba rozplanować tak, by dać im odpowiednio dużo terenu wokół. Na szczęście, na indywidualne potrzeby nie trzeba wielu drzewek owocowych.

Warto poradzić się doświadczonego sadownika lub sprawdzić dobre rady na blogach lub w książkach. Często doradcami są również pracownicy szkółek drzew owocowych, którzy podpowiedzą, jak prawidłowo je rozlokować i jak o nie dbać. Decydując się na taki krok, trzeba sobie uświadomić, że niektóre drzewa możemy zasadzić tylko o określonych porach roku – na przykład gatunków mniej odpornych na mróz, jak czereśnia, lepiej nie sadzić jesienią, lecz poczekać do wiosny.