Bakalie w biurze – dlaczego warto?

Dodano dnia 20 stycznia 2023

Orzechy to najbardziej skoncentrowana żywność, jaką wytworzyła natura.
Są źródłem roślinnych dobrych kwasów tłuszczowych, mają dużo błonnika pokarmowego i wysokiej jakości białka, składników mineralnych (magnezu, potasu, miedzi, cynku) oraz witamin (E, z grupy B -w tym kwasu foliowego). Zawierają silne antyoksydanty m.in. izoflawony, polifenole oraz obniżające poziom cholesterolu sterole roślinne.

Suszone owoce to z kolei koncentracja zdrowia zawartego w owocach. Przede wszystkim dostarczają różnorodnych frakcji błonnika pokarmowego, a w zależności od gatunku suszonego owocu zmiennej palety witamin, zwłaszcza witaminy A i składników mineralnych na czele z potasem, wapniem i fosforem.

Właśnie dlatego bakalie to jedna z najbogatszych odżywczo przekąsek. Atutem miksów bakaliowych jest różnorodność – w jednej porcji znajdziemy kilka gatunków orzechów i suszonych owoców, z których każdy zawiera inny zdrowy zestaw cennych dla zdrowia substancji.

Klasyczny mix bakalii obejmuje:

  • Orzeszki ziemnie (arachidowe, fistaszki) – mają dużo witamin z grupy B i najwięcej białka ze wszystkich orzechów. Zawierają też lecytynę – cenny składnik wspierający pamięć i koncentrację.    

  • Migdały – przodują w ilości witaminy E, a to naprawdę wyjątkowo cecha. Niełatwo ją dostarczyć z pożywieniem, a jest bardzo potrzebna – wspiera serce i jest silnym przeciwutleniaczem.

  • Orzechy nerkowca – wpływają na regulację poziomu cholesterolu oraz zmniejszają ryzyko występowania miażdżycy. Charakteryzują się wysoką zawartością magnezu.

  • Rodzynki – czyli suszone winogrona. Zawierają bogaty pakiet witamin i składników mineralnych. Sułtanki to najpopularniejsza odmiana, która charakteryzuje się łagodnym słodkim smakiem przy zachowaniu wszystkich wartości odżywczych.

Czy bakalie są tuczące?

Fakt – orzechy to produkty o wysokiej wartości energetycznej (500-750 kcal/ 100g), suszone owoce (230-300 kcal/100g). Codzienny dodatek orzechów do diety jednak nie tylko nie będzie powodował odkładania nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, a może wręcz wpłynąć korzystnie na jej redukcję! Orzechy są sycące i zmniejszają apetyt oraz mogą zwiększać ilość zużywanej przez organizm energii. Dlatego zamiana słodyczy na garść orzechów wyjdzie o wiele bardziej na korzyść! Idealna porcja to ok. 30-35g orzechów dziennie. Suszone owoce z kolei mogą uchronić Cię przed spożyciem o wiele bardziej kalorycznych i mniej zdrowych słodyczy.

Pozytywny wpływ bakalii na zdrowie

Orzechy pozytywnie wpływają nie tylko na układ krążenia (przeciwmiażdżycowo, regulująco na parametry lipidowe i ciśnienie tętnicze). Wyraźne jest ich działanie antynowotworowe, redukujące stres oksydacyjny i korzystny wypływ na funkcje poznawcze, pamięć, koncentrację i prewencję choroby Alzheimera. Suszone owoce rewelacyjnie wspomagają pracę jelit a ich naturalnie słodki smak niweluje apetyt na słodycze. Bakalie zatem będą bardzo cennym dodatkiem do diety, a jedzone w umiarze nie będą zagrożeniem dla sylwetki.

Zwracaj uwagę na to aby bakalie były:

  • naturalne – nie zawierały dodatku cukru, panierek, wzmacniaczy smaku
  • wolne od konserwantu dwutlenku siarki, którego obecność obniża wartość zdrowotną i bywa zagrożeniem dla alergików – czytaj etykiety!
  • spożywane w odpowiedniej ilości– ok. jednej płaskiej garści na dobę.

Jedząc bakalie możesz bawić się kompozycjami – różnorodność do ogromny atut. Zachęcamy, aby łączyć bakalie z posiłkiem np. dokładając je do owsianki czy spożyć jako deser do wytrawnego drugiego śniadania czy obiadu.

Chcesz zamówić bakalie dla swojej firmy?

Sprawdź naszą ofertę!