Dlaczego warto przeprowadzić quiz dietetyczny w swojej firmie?

Dodano dnia 14 grudnia 2022

Skuteczność programów żywieniowych jest wyższa, gdy przekaz dostosowany jest do potrzeb pracowników. Z naszego badania „Żywieniowe nawyki pracujących Polaków” wynika, że 67% osób uważa że zdrowo się odżywia, a w rzeczywistości ich dieta jest uboga pod kątem odżywczym.

Świadczy to o tym, że wiele osób złudnie przekonanych jest o wysokiej jakości swojej diety oraz o posiadaniu szerokiej wiedzy w zakresie zdrowego odżywiania. Często nie ma to przełożenia na rzeczywistość. To duży problem, bo takie osoby nie będą poszukiwały większej ilości informacji, ani nie będą czuły potrzeby zmian w diecie. A tak naprawdę bardzo ich potrzebują.

Czas powiedzieć: sprawdzam! Pomoże w tym quiz dietetyczny!

Mamy rozwiązanie na ten problem – quiz dietetyczny to 20 pytań w zakresie zdrowego żywienia i zdrowia, dzięki któremu można sprawdzić poziom wiedzy dietetycznej w organizacji za pomocą zabawy!  Po zakończonym quizie wygenerowany zostanie raport, żeby wszyscy poznali prawidłowe odpowiedzi i mogli poznać swój wynik.

Wiele firm korzysta również z możliwości wyłonienia osób, które wypadły najlepiej i nagradzają je zdrowymi upominkami. Organizatorom akcji taka wiedza może pozwolić na dopasowanie obszarów edukacji żywieniowej dla pracowników. Być może potrzebują oni bardzo podstawowej formy jaką daje wykład „Dlaczego warto zmieniać nawyki żywieniowe?”. A może jesteśmy już kilka kroków dalej i potrzebne będą spotkania o wąskim i konkretnym zakresie tematycznym jak precyzyjne spotkania indywidualne bądź sesje Q&A. Mała ilość punktów świadczy o tym, że inicjacja do zmian i inspirowanie pracowników jest konieczne by wzmocnić ich świadomość na temat zdrowego odżywiania. To może pomóc im zwiększyć jakość diety, co przełoży się na poprawę zdrowia i efektywności. Natomiast Ci, którzy osiągnęli grupowo wysoki wynik na pewno poczują się z tym świetnie!

Pracodawca może podtrzymywać ich zainteresowanie zdrowym odżywianiem poprzez zapewnienie dostępu do owoców i warzyw, których na co dzień bardzo potrzebują. Pracownicy bardzo doceniają gesty, które są spójne z ich potrzebami i zainteresowaniami oraz takie, które pokazują zaangażowanie i troskę pracodawców o ich zdrowie.