Jakie owoce zawierają nikiel?

Dodano dnia 22 lipca 2022

Powszechnie wiadomo, że odpowiednia ilość owoców w diecie może pozytywnie wpływać na zdrowie i dobre samopoczucie. Zwłaszcza latem, gdy mamy pod ręką wiele sezonowych smaków, a wysokie temperatury nie sprzyjają ciężkim potrawom, owoce stają się ważnym składnikiem codziennej diety.

Trzeba jednak do komponowania jadłospisu podchodzić z dużą dozą świadomości. Dotyczy to szczególnie osób, które zmagają się z alergiami i nietolerancjami. Na co uważać? Podpowiadamy w naszym poradniku!

Najpopularniejsze alergeny pokarmowe


Przystosowanie jadłospisów do potrzeb osób z alergiami i nietolerancjami staje się już normą. Alergeny znajdziemy w menu restauracji, są również szczegółowo omawiane przy zamawianiu cateringów na różnorakie wydarzenia, a także – do przedszkoli czy żłobków. Wraz z rosnącą świadomością, idzie też diagnostyka. Coraz więcej osób, które nie podejrzewały u siebie alergii lub nietolerancji pokarmowych, decyduje się na szczegółowe przeprowadzenie testów. Wszystko po to, by uzyskać pełny obraz swojego stanu zdrowia i wiedzieć, na jakie produkty w diecie stawiać na co dzień.

Jakie są najpopularniejsze alergeny pokarmowe? Oto ich lista:

 • białko mleka krowiego,
 • białko jaja,
 • gluten,
 • orzechy,
 • ryby i owoce morza,
 • seler.

Jak widać, list obejmuje wiele popularnych produktów, które często lądują na talerzach. Warto mieć na uwadze również to, że wymienione alergeny mogą wywołać niepożądaną reakcję nawet wtedy, gdy są składnikiem innego dania, a nie tylko wówczas, gdy, przykładowo, osoba uczulona na orzechy zje całą ich paczkę.

Nie tylko alergeny pokarmowe: alergia na nikiel


Dobrze mieć świadomość, że przy komponowaniu diety trzeba wziąć pod uwagę również inne alergie. Przykładowo – coraz więcej osób uczulonych jest na nikiel. To bardzo uczulający, a przy tym – powszechnie występujący pierwiastek.

Trudno od niego uciec – znajdziemy go w glebie, wodzie z kranu, biżuterii, a także – w jedzeniu. O ile do pewnego stopnia z niklem w biżuterii możemy sobie stosunkowo łatwo poradzić, zmieniając kruszec, z którego są wykonane ozdoby, tak w przypadku tego pierwiastka w jedzeniu, jest zdecydowanie trudniej! Wynika to z tego, że możemy mówić o dwóch rodzajach alergii na nikiel – kontaktowej i pokarmowej. Z tą pierwszą znacznie łatwiej jest walczyć, chociaż nie zawsze możemy wyeliminować całkowicie nikiel z naszego otoczenia.

Odpowiedzią na potrzeby osób z alergią na nikiel jest tzw. dieta niskoniklowa. Na czym ona polega? Zanim przyjrzymy się jej założeniom, dobrze sprawdzić podstawowe objawy alergii na nikiel.

Alergia na nikiel – jakie daje objawy?


Alergia na nikiel często daje niejednoznaczne symptomy. Często osoby uczulone na ten metal skarżą się najpierw na alergię kontaktową. Miejsca, w których skóra styka się z elementami zawierającymi nikiel, są zaczerwienione. Mogą pojawiać się również krostki. U innych – będzie to przede wszystkim mocno przesuszona, boleśnie pękająca skóra. Dobrze więc uważnie przyglądać pojawiającym się problemom skórnym i w razie wątpliwości skonsultować je z dermatologiem.

To jednak nie koniec możliwych objawów! Dla osoby uczulonej, kontakt z niklem może przełożyć się na biegunkę, wzdęcia, bóle brzucha.

Dieta niskoniklowa – na czym polega?


Chcąc uniknąć przykrych konsekwencji kontaktu z niklem także w pożywieniu, najlepszym rozwiązaniem wydaje się dieta niskoniklowa. Na czym polega? Na dość daleko idących zmianach w menu! Warto zdawać sobie sprawę, że niklu całkowicie nie da się wyeliminować z diety – jest na tyle wszechobecny. Trzeba więc jednak szukać sposobów, by maksymalnie ograniczyć jego zawartość. Stąd – pierwszym krokiem jest uważna lustracja tego, co pojawia się na naszym talerzu.

Niestety, przestrzeganie diety niskoniklowej wymaga dość sporego samozaparcia – zwłaszcza w pierwszych tygodniach zmian żywieniowych. Jakie produkty trzeba wyeliminować?

Zebraliśmy najważniejsze z nich:

 • zielona herbata,
 • produkty pełnoziarniste,
 • rośliny strączkowe,
 • owoce morza i niektóre ryby,
 • margaryna,
 • czekolada,
 • pomidory i sosy pomidorowe, w tym ketchup,
 • mocna kawa i herbata.

Lista nie jest oczywiście kompletna. Daje jednak ogląd sytuacji i wskazuje, jak radykalne zmiany na talerzu mogą czekać osoby uczulone.

konsultacja z dietetykiem

Jakie owoce zawierają nikiel?


Osoby na diecie niskoniklowej mogą stosunkowo bezpiecznie sięgać po wiele owoców, w tym sezonowych – na przykład po brzoskwinie lub jagody. W diecie nie może zabraknąć też jabłek oraz bananów – chociaż te powinny być zjadane z umiarem.

Jak przedstawia się sytuacja z innymi owocami? Szukając tych, których lepiej unikać, znajdzie się kilka popularnych produktów. Jakie owoce zawierają nikiel? Trzeba wymienić przede wszystkim:

 • maliny,
 • śliwki,
 • wiśnie,
 • ananas

owoce do sokowirówki

Czy to koniec tej listy? Powinny znaleźć się na niej również figi, daktyle oraz owoce w puszkach. Wszystkie one bywają popularnym składnikiem ciast i deserów – dobrze mieć to na uwadze, sięgając po słodkości.

Dieta przy alergii na nikiel – o czym pamiętać?

Samo komponowanie posiłków to jedna kwestia, kolejną jest wyrobienie w sobie nawyków, które pomogą unikać zaostrzeń.

Przede wszystkim, dobrze skonsultować dietę niskoniklową z dietetykiem – samodzielne komponowanie posiłków o niskiej zawartości niklu może przełożyć się na nieodpowiednie dostarczanie składników odżywczych. Zwłaszcza, że przy takiego rodzaju alergii niewskazane są suplementy diety, mogące poradzić sobie z niedoborami.

Inną kwestią jest wymiana naczyń na emaliowane – jest to zwykle konieczność dla osoby z alergią na nikiel.

Dobrze mieć też świadomość, jak ważne jest regularne badanie krwi, zwłaszcza poziomu żelaza. Nasz organizm może bowiem pochłaniać większe ilości niklu z pożywienia w momencie, gdy zmagamy się z anemią. Regularna kontrola poziomu żelaza pomoże wykluczyć, że tak faktycznie się dzieje.

Alergia na nikiel jest coraz powszechniej występującym problemem. Ze względu na wszechobecność tego pierwiastka, niemal niemożliwe jest całkowite jego wykluczenie z diety i otoczenia. Odpowiednio skomponowany jadłospis pozwoli jednak sięgać po ulubione smaki, bez niepotrzebnego ryzyka dla zdrowia.