Ile kalorii mają owoce? Lista najpopularniejszych!

Dodano dnia 31 marca 2022

Owoce często są wybierane jako lekka i zdrowa przekąska! Chętnie wybierane są przez osoby, które chcą zacząć rozsądniej się używać i przykładać większą wagę do codziennego jadłospisu. W oparciu o owoce powstało też wiele diet odchudzających – trzeba jednak być ostrożnym w ich stosowaniu.

Ile kalorii mają owoce? Przyglądamy się tym danym w artykule i sprawdzamy, które mają najwięcej, a które – najmniej!

Czy od jedzenia owoców się chudnie?

Jednym ze sposobów na redukcję masy ciała, jest liczenie kalorii i doprowadzenie do tzw. deficytu kalorycznego, gdy więcej kalorii spalamy, niż zjadamy. Warto jednak podkreślić, że diety te powinny być odpowiednio zbilansowane. Dlatego już na wstępie warto odrzucić monotonne diety, opierające się na jednym, kluczowym składniku, na przykład jabłkach. Tego typu jadłospisy, prędzej doprowadzą do tego, że pozbawimy nasz organizm ważnych do codziennego funkcjonowania składników – zawartych w innych niż owoce pokarmach.

Każdą dietę odchudzającą, warto planować pod ekspercką opieką – dietetyka i lekarza. Tylko w ten sposób mamy pewność, że w pogoni za utratą kilogramów, nie utracimy również zdrowia.

Diety bazujące na jednym owocu wydają się dietami-cud, tymczasem – to prosta droga do rozregulowania organizmu. Dlatego, chociaż szybka utrata kilogramów wydaje się kusząca, jedzenie jednego rodzaju owocu w dużych ilościach wcale nie załatwi sprawy. Chcąc zredukować wagę, powinnismy do całego procesu podejść bardziej rozsądnie i nastawić się na dłuższy horyzont czasowy.

Tylko wtedy mamy pewność, że waga, którą stracimy, nie wróci z nawiązką w formie sławnego efektu jo-jo. Trwałe schudnięcie jest jednym z trudniejszych wyczynów – dlatego tylko racjonalne podejście do całego procesu ma szansę zakończyć się sukcesem.

Czy od owoców faktycznie się chudnie? Nie do końca: wszystko zależy, od tego:

– Jakie owoce jemy?

 • W jakich ilościach?
 • W jakiej postaci?
 • Co jemy oprócz owoców?

Bez odpowiedz na te pytania, trudno nam określić, czy owoce w naszej diecie sprzyjają redukcji.

owoce i witamina D

Jakie owoce jeść, by schudnąć?

Wydaje się, że najprostszą odpowiedzią będzie „te najmniej kaloryczne”. Tymczasem, jak wspomnieliśmy wcześniej, ważny jest umiar i to, jak zjadamy owoce. Oraz, co stanowi resztę naszej diety!

Dobrze więc sięgać po owoce, które pomagają regulować pracę układu trawiennego, dzięki zawartym w nich pektynom.

Które z owoców znajdą się na naszej liście?
– Jabłka (52 kcal w 100g)
– Porzeczki (56 kcal w 100g)
– Gruszki (57 kcal w 100g)
– Brzoskwinie (39 kcal w 100g)
– Owoce cytrusowe (np. pomarańcza – 47 kcal w 100g)
– Śliwki (46 kcal w 100g)

Jak widać, tych owoców jest całkiem sporo! Dobrze z tej rozpiski dobrze korzystać regularnie, włączając owoce do swojej diety. Niezwykle istotną kwestią jest różnorodność, dlatego mając wiele owoców do wyboru, możemy sięgać po te, na które mamy akurat smak i na które jest sezon.

Jakie owoce mają najmniej kalorii?


Sprawdzanie, ile kalorii ma dany owoc w 100g, wydaje się kuszące. Pozwoli to określić wartość kaloryczną produktu i stwierdzić, który owoc jest najmniej kaloryczny. Tymczasem, to prosta droga do pomyłki – pamiętajmy, że owoce mają różną gramaturę.

Porcja każdego owocu znaczy coś zupełnie innego. Dlatego jeśli chcemy wiedzieć, ile dokładnie kalorii ma zjadany przez nas owoce, dobrze zweryfikować jego wagę na wadze kuchennej.

Polegając jednak na wartościach kalorycznych w 100g owoców, wśród tych o najniższej ich zawartości, warto wymienić:

 • Arbuz – 30 kcal w 100g
 • Brzoskwinie – 39 kcal w 100g
 • Limonki – 30 kcal w 100g
 • Jabłka – 52 kcal w 100g
 • Maliny – 52 kcal w 100g
 • Mandarynki – 53 kcal w 100g
 • Nektarynki – 44 kcal w 100g
 • Pomarańcze – 47 kcal w 100g
 • Poziomki – 32 kcal w 100g
 • Truskawki – 32 kcal w 100g
 • Śliwki – 46 kcal w 100g


Rzut oka na taką rozpiskę pomoże sprawdzić, że szukając niskokalorycznych opcji wśród owoców, dobrze wybierać te sezonowe, a także takie, które w znacznym stopniu składają się z wody.

dlaczego warto jeść owoce

Jak jeść owoce? Kaloryczność soków i suszonych owoców

Przykładając wagę do kaloryczności owoców, dobrze zwrócić też uwagę na formę, w której je zjadamy.

Najlepszym rozważaniem wydaje się jedzenie ich na surowo. Postawienie na inne postaci owoców, może przełożyć się na zmianę kaloryczność.

Na co warto zwrócić uwagę?

 • Soki – kaloryczność podaje się najczęściej na 100 ml, tymczasem – spożywamy je zwykle na szklanki, która ma pojemność 300 ml.
 • Suszone owoce – są zdrową alternatywą dla słodyczy – tymczasem w przypadku suszonych owoców, kaloryczność rośnie. Przykładowo – surowa śliwka ma 46 kcal w 100g, a jej suszony odpowiednik – 240 kcal w 100g. Dobrze mieć tego świadomość! Oczywiście, nie oznacza to, by rezygnować ze zjadania suszonych owoców, ale powinniśmy znać różnicę w kaloryczności między owocami świeżymi a suszonymi.
 • Smoothie – często na bazie mleka lub napoju roślinnego, także mają inną kaloryczność, niż zblendowane owoce. Jeśli zależy nam na dokładnym ustaleniu kaloryczności smoothie czy koktajlu, powinniśmy bliżej przyjrzeć się składnikom.


Owoce są wartościową i niskokaloryczną przekąską – nie oznacza to jednak, że możemy je jeść bez limitów, odrzucając inne pokarmy, licząc na efekt odchudzający. Racjonalne podejście do diety i uwzględnienie w różnorodnym jadłospisie ulubionych owoców sprawdzi się znacznie lepiej!

Ile kalorii mają popularne w Polsce owoce?

– Arbuz – 30 kcal w 100g
– Banany – 89 kcal w 100g
– Brzoskwinie – 39 kcal w 100g
– Czereśnie – 63 kcal w 100g
– Gruszki – 57 kcal w 100g
– Jabłka – 52 kcal w 100g
– Jagody – 57 kcal w 100g
– Kiwi – 61 kcal w 100g
– Maliny – 52 kcal w 100g
– Mandarynki – 53 kcal w 100g
– Mango – 60 kcal w 100g
– Morele – 46 kcal w 100g
– Nektarynki – 44 kcal w 100g
– Pomarańcze – 47 kcal w 100g
– Poziomki – 32 kcal
– Truskawki – 32 kcal w 100g
– Winogrona – 69 kcal w 100g
– Wiśnie – 50 kcal kcal w 100g
– Śliwki – 46 kcal w 100g